reklama

Péče o květiny o dovolené se dá připravit. Pak už to kytky zvládnou i bez vás

Pokojové květiny do kufru nezabalíme. Když plánujeme dovolenou, musíme naplánovat i zabezpečení bytu a péči o pokojové rostliny. Kaktusy to mají snadné, vydrží bez nás i několik týdnů. Ostatní květiny, a zvláště ty citlivé, budou strádat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jak pečovat o květiny o dovolených? (Zdroj: depositphotos)

Květináče nemají nohy, nemůžou si dojít po vodu. Ani nádoba s vodou neproběhne sama bytem a kytky bohužel zázračně nezalije. V čase, kdy se doma nezdržujeme, potřebujeme za sebe adekvátní náhradu. Můžeme požádat o pomoc sousedy nebo ochotnou kamarádku. V takovém případě stačí instruovat, jak pečovat o květiny o naší dovolené, a máme my i kytky vyhráno. Někdy takovou možnost ale nemáme. Co s tím?

Dítě zalévá květiny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kamínky zamezují zbytečnému odpařování vody ze zeminy

Jen se někde pár dní zdržíme

Pokud se chceme z bytu vytratit jenom na několik dní, kytky si toho ani nevšimnou. Standardně náročné kytky stačí před odchodem jen klasicky zalít a můžeme vyrazit. Všeobecně je pro kytky lepší pravidelné zalévání a občas vydatnější zálivka, než časté přemokření. Pak zvládnou i náhodně pár dní sucha, a poté je vydatná zálivka opět probere. Příroda je opravdu mocná a silná.

Rosení květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rosení kytek přímo na listy je osvěží a dodá jim další dávku vláhy

Pár dní mimo domova

Pokud plánujete z bytu odejít na víc jak pět dní, už je na místě před odchodem dopřát kytkám vydatnější zálivku. Navíc můžete listy také orosit rozprašovačem. Náročnější rostliny, jako je například ibišek, bambus nebo papyrus, vložte do větší nádoby s dostatkem vody. Věřte, že vám budou vděčné. Po návratu tyto rostliny vyndejte z vody a nechte je den dva v klidu, aby mohla přemokřená půda vyschnout. Znovu začněte zalévat až pak.

Květina na okně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Květiny mohou přežít naši dovolenou, pokud jim budete před odjezdem věnovat víc péče

Když odjíždíme na pořádnou dovolenou

Dva týdny a více už je opravdu dlouhá doba i pro odolnější rostliny. Hlavní péče o květiny musí proběhnout ještě před naší dovolenou. Ty hodně náročné vyřešte stejně jako už v případě, kdy odjíždíte na víc jak pět dní, tedy do nádoby s dostatkem vody a přidejte rosení. Ostatní rostliny můžete posílit kvalitním hnojivem, což jim dodá sílu a delší dobu bez pravidelné péče tak zvládnou mnohem snadněji. Osobně před odjezdem na takto dlouho dobu všechny kytky pořádně vysprchuji.

Postupně je naskládám do vany. Vkládám je bez misky a vrchního obalu, aby mohla přebytečná voda odtékat. Pak je jednoduše jemným proudem vlažné vody několikrát vydatně vysprchuji. Tuto kůru jim dopřeji i víckrát do roka, ale v létě a před odjezdem na dlouhou dovolenou je to nutnost. Kytky takto zbavíte prachu a pořádně osvěžíte. Zemina se navíc propláchne a hojně nasákne vodou.

Sprchování květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rostliny můžete několikrát do roka pořádně vysprchovat

Další krok je umístit kytky do stínu. Nedávejte je zpátky na okno, uložte je třeba na kuchyňskou linku a jídelní stůl. V blízkosti můžete rozmístit i samostatné nádoby s vodou, aby zůstala vlhkost v bytě vyšší. Kytky jsou schopné si natáhnout potřebnou vláhu i z okolního vzduchu. Povrch zeminy můžete zakrýt třeba vyskládanými oblázky nebo vlhkým kůrovým mulčem. Voda se nebude tolik vypařovat a zůstane k dispozici kořenům v zemině. Vydatně je všechny před odchodem ještě jednou zalijte a oroste všechny listy.

V případě, že odjíždím na delší dobu v létě, zatáhnu navíc částečně závěsy a zastíním tak celý byt. Vedro nebude zbytečně zahřívat byt a vysušovat vzduch v něm.

Květiny na terase
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kytky na terase bez zastřešení dostávají vláhu i z deště

Nezapomeňte na balkon a terasu

Pokud máte kytky na klasické uzavřené lodžii, je potřeba se o ně postarat stejně jako o ty bytové.  V případě, že odjíždíte na delší dobu v horkých dnech, přemístěte je raději do stínu a chládku uvnitř. Pokud máte otevřenější balkón nebo terasu, kde v případě deště dostanou kytky svou dávku vody, můžete je tam ponechat. Tady je na místě podívat se na předpověď počasí a podle toho je zabezpečit. Čím větší teploty, tím důležitější je samozřejmě zabezpečit jim závlahu a stín.

Snadné řešení samozavlažováním

Další skvělé řešení péče o květiny o dovolených je samozavlažování, které využívám pro velké kytky, jako  je velkolistý fíkus táhnoucí se až ke stropu a dracéna, která vypadá už jako statná palma. Oba mají obrovský květináč a také velkou spotřebu vody. Potěší to určitě i vaši přerostlou monsteru. Systém je velmi jednoduchý a šikovný. Plastovou lahev otočte dnem vzhůru, odstraňte dno a hrdlem bez uzávěru zasuňte do zeminy v květináči. Naplňte vodou a nechte kytku, ať se o sebe postará už sama.

Pohovka s květinou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velkým květinám přidejte závlahu pomocí otočené plastové lahve

Samozavlažovací systém si můžete samozřejmě i pořídit ve formě stylové nádoby, která tak bude nejen funkční, ale i dekorativní. Na trhu najdete různé tvary a barvy samozavlažovacích nádob, například kulatou baňku s tenkým dlouhým hrdlem. Jsou vhodné jak pro pokojové kytky, tak pro ty venkovní. Venkovní rostliny můžete navíc zasadit přímo do samozalažovacího truhlíku, kdy jim dávka vody na dně systému vydrží týden a více.

Pokud pěstujete exotické a velmi náročné kytky, zvažte počítačem řízené zavlažování. To se připojí na vodovod a systém se pak elektronicky postará o správné a pravidelné dávkování vody. Toto je dobré vyzkoušet a nastavit ještě před odjezdem. O kytky tak bude dobře postaráno a nemusíte se o ně obávat.

Další a velmi elegantní způsob, jak mít snadno vyřešené zalévání květin o dovolené, je hydroponické pěstování. Rostliny jsou jenom ve vodě a zcela bez zeminy. Tento způsob je vhodný pro většinu pokojovek, včetně těch velikých. U menších kytek to v prosklených nádobách může být i zajímavý dekorační prvek. Tím, že jsou kořeny rostliny ponořené ve větším množství vody, vydrží bez pravidelné zálivky i několik týdnů. Před dovolenou stačí vodu jenom doplnit a samozavlažování je ihned vyřešené.

Publikováno: 20. 7. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná