reklama

Textilie na oknech stíní i zdobí

Klasickým materiálem, který se používá k zastínění a zakrytí oken, je textil. Možností, jak ho využít, je mnoho. Lze si pořídit záclony a závěsy, římské rolety, plisé či rolety nebo vertikální žaluzie. Pro které se rozhodnete vy?

Závěsy na oknech zdobí, ale mají i další vlastnosti (Zdroj: depositphotos.com)

Typy textilií

Nejstarší a nejdéle používané do oken jsou textilie. I mezi nimi se najde mnoho typů a způsobů, jak textilii zavěsit. Vždy záleží na tom, co od nich očekáváte, jestli má kromě dekorativní funkce plnit i další.

 • Panelové závěsy – říká se jim také japonské stěny, jsou u nás poměrně novou záležitostí. Do kolejnic připevněných ve stropě se do drážek zavěsí látkové panely. Drážek může být až devět vedle sebe. Hodí se zejména do francouzských oken a dají se použít i jako předěl místnosti.
Panelové závěsy v jídelně
Panelové závěsy se prodávají v různých dekorech (Zdroj: depositphotos.com)
 • Závěsy – textilie, které se zavěšují na garnyže, kolejnice nebo ocelová lanka. Jsou v nabídce v mnoha variantách materiálů, barev i vzorů, takže si vyberete to pravé pro svůj interiér. Dá se s nimi čarovat, variabilní může být různé zavěšení, uvazování a podobně.
Závěsy v podkroví
Závěsy lze umístit i do podkroví (Zdroj: depositphotos.com)
 • Plisé – skládaná textilie, která se podobá žaluzii. Je možné ho vytahovat od spodu nahoru, ale i od shora dolů a dosáhnout tak různých efektů stínění.
Plisé v okně
Plisé jsou netradičním doplňkem oken (Zdroj: depositphotos.com)
 • Rolety – textilní vnitřní rolety jsou v mnoha vzorech a barvách, můžete je ovládat řetízkem, šňůrkou, nebo i elektrickým motorkem.
Ovládání rolet
Rolety se dají ovládat mnoha způsoby, tradiční je manuálně řetízkem (Zdroj: depositphotos.com)
 • Římské rolety – velmi dekorativní rolety, které si můžete zvolit v jakékoli barvě a vzoru, který se bude hodit do daného interiéru. Dají se shrnovat oběma směry.
Římské rolety
Římské rolety jsou velmi dekorativní a zútulní každou místnost (Zdroj: depositphotos.com)
 • Vertikální žaluzie – dnes hojně používané i v domácnostech působí velmi dekorativně, mají různé typy ovládání a mohou sloužit i k rozdělení místnosti.
Vertikální žaluzie v obývacím pokoji
Vertikální žaluzie jsou dnes už běžnou součástí mnoha domácností (Zdroj: depositphotos.com)

Materiál

Textil na okna může být tvořen přírodními nebo umělými textilními vlákny.

 • Přírodní: nejčastěji je zřejmě používaná bavlna, popř. len. A to ať už samostatně nebo ve směsi s jinými materiály. Další možností je třeba přírodní hedvábí, ale to se spíše používá na oděvní látky.
 • Umělé: umělá vlákna mohou být  také z přírodních prvků, jako je třeba viskóza. Nebo syntetická, kterými jsou třeba polyester, polyamid, polypropylen. Všechny z nich se hojně používají k výrobě textilních materiálů.
Uchycení závěsu
Možností, jak uchytit záclony a závěsy, je mnoho (Zdroj: depositphotos.com)

Jak koupit závěsy

Textil do oken v podobě závěsů je možné koupit ve dvou variantách.

 • Kusový – v tomto případě si koupíte už hotový ušitý závěs o dané délce i s oky či háčky pro zavěšení. Variant je v šířkách, délkách i vzorech dost a dost.
 • V metráži – látek na závěsy naleznete v metráži dost. Problém nastává, pokud sami neumíte šít. Přesto ani tak nemusíte snížit ze svých představ. Mnoho prodejen látek nabízí možnost ušití. Výhodou je, že si zvolíte délku přesně podle vašich potřeb a vzorů je nepřeberné množství.
Látková spona na závěsu
Závěsy je možné stáhnout na stranu třeba pomocí látkového pásu (Zdroj: depositphotos.com)

Na co závěsy pověsit

Také možností, jak pověsit textilie do oken v podobě závěsů je několik.

 • Garnýže – tyče, které se připevní ke zdi nebo stropu. Mohou být dřevěné, kovové čí plastové, tyče mohou mít různý průměr a mohou mít různá ozdobná zakončení. Je potřeba zvolit tyč z takového materiálu, aby se tyč při zavěšení neprohýbala. Je možné si vybrat držáky, které umožňují použít i dvě nebo tři tyč za sebe a pohodlně tak zavěsit záclony a k tomu závěsy.
Garnyž na závěs
Garnyže koupíte v několika materiálech, barvách a můžete je opatřit různými koncovkami (Zdroj: depositphotos.com)
 • Kolejnice – velmi praktické k zavěšení závěsů i proto, že je lze umístit i do rohů. Vyrábějí se také plastové a kovové.
Kolejnice na zavěšení závěsu
Kolejnice k zavěšení závěsů jsou velmi praktické, dají se připevnit i do rohů (Zdroj: depositphotos.com)
 • Ocelové lanko – je určeno spíše pro lehčí závěsy či záclony. Lanko se napíná mezi úchyty a působí velmi minimalisticky. Lze ho upevnit na stěnu i na strop.

K čemu závěsy?

Textil do oken plní mnoho funkcí:

 • dekorace – jednou z předních funkcí, kterou mají textilní rolety či závěsy třeba oproti žaluziím. Vybrat si můžete barvu, vzor, způsob zavěšení i způsob uvázání. Navíc díky své poměrně nízké ceně je možné je často obměňovat a dosáhnout tak jiného vzhledu celé místnosti.
Dekorační závěsy
Závěsy plní i dekorační funkci (Zdroj: depositphotos.com)
 • Stínění – nejdůležitější funkce, kterou textilie v oknech mají. Zabraňují vstupu slunečních paprsků a chrání před oslněním. Vždy závisí na konkrétní textilii a její hustotě – gramáži, čím je vyšší, tím méně světla skrz ní projde. Můžete si pořídit i blackout textilie, které dokáží zcela zatemnit.
Závěsy k zastínění
Závěsy umožní zatemnit okno, dopřejte si kvalitnější spánek v příjemném přítmí (Zdroj: depositphotos.com)
 • Tepelná a hluková izolace – ne zcela dokonalou, ale i takovou funkci závěsy a rolety mají. Většinou také platí, že čím jsou hustěji tkané, tím lépe dokáží izolovat, a to jak tepelně, tak akusticky. Na trhu jsou k dostání přímo termoizolační závěsy. Zvolit však musíte takovou délku, abyste si nezabránili přísun tepla od radiátorů.
Stínící závěsy
Termoizolační závěs udrží chlad venku, pozor na jeho délku vzhledem k umístění radiátorů (Zdroj: depositphotos.com)

Textil v oknech je tradičním způsobem, jak místnost zútulnit a ochránit před sluncem. Určitě je z hlediska financí dobrou volbou, i co se týče možností výběru mnoha z barev i vzorů. Navíc si můžete zvolit i další úpravy, nehořlavou, antialergenní či zatemňovací a budou tak perfektně sloužit.

Publikováno: 21. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová