Proti škodlivým účinkům UV (ultrafialového) záření je třeba ochraňovat nejenom sebe a svou pokožku, ale také vybavení domácnosti, kam se záření dostane skrz okno. UV záření způsobuje blednutí barev jak u textilu a nábytku či podlah, tak stárnutí materiálů. Možností, jak se bránit, je několik.
Venkovní ochrana oken proti UV záření
Na okna lze instalovat nejen jako ochranu před UV zářením předokenní žaluzie či rolety. Jaké výhody mají?
- Dokáží dokonale ochránit proti UV záření.
- Jejich použití je hygieničtější než použití závěsů uvnitř místností, které v sobě drží prach a nejsou tak vhodné pro alergiky.
- Ochrání vás před zloději – dají se ještě navíc opatřit zámkem či protizdvihovým závažím, pojistkou proti vytlačení a bezpečnostními vodícími lištami.
- Protože jsou vyplněny termoizolační pěnou, zadržují v zimě teplo uvnitř a v létě ho naopak z rozpáleného prostředí do místnosti nepustí. Šetří vám tak energii a peníze za vytápění a poskytují komfort v létě.
- Kromě tepelné izolace zabraňují i prostupu hluku z ulice.
- Jako součást chytré domácnosti – v zimě se automaticky vytáhnou, pokud slunce svítí, aby se interiér ohřál, v létě zase nepustí slunce dovnitř, aby zde nebylo moc horko a nebylo nutné tolik chladit – vše samočinně v závislosti na vašem nastavení.
- Můžete je pohodlně ovládat za pomoci elektromotoru a dálkového ovladače.
- V nabídce jsou v mnoha barevných provedeních, případně lze žaluzie či rolety vyrobit v odstínu vám na míru – aby dokonale ladily s exteriérem.
- Dobře odolávají povětrnostním vlivům a účinkům záření.
- U žaluzií si můžete regulovat množství světla, které prochází dovnitř, a také úhel dopadu.
Novinkou ve venkovní ochraně oken proti UV záření jsou screenové rolety.
- Ačkoli stíní a chrání proti pohledům zvenku, umožňují dívat se ven skrz roletu.
- Rolety lze použít nejen na okna, ale také na boční strany pergol, teras a podobně. Ochrání vás zde před sluncem, deštěm a větrem.
- Lze si vybrat roletu z různě husté tkaniny – nabídne tak pokaždé jinou průhlednost a stínění. V nabídce je nespočet barev, na rolety lze vytisknout i motiv podle vašich představ či návrhu.
- I profily, ve kterých jsou rolety upevněny, je možné pořídit v různých barvách, aby byl výsledný efekt dokonalý.
Interiérové stínění
Ochránit sebe i interiér proti UV záření za pomoci okenních doplňků lze i uvnitř. Použít se dají horizontální a vertikální žaluzie, závěsy, plisé, rolety a římské rolety.
- Jejich funkce spočívá většinou pouze ve stínění, tepelnou izolaci v menší míře poskytnou snad rolety, které umí odrážet sluneční záření, a plisé ve dvou vrstvách.
- V závěsech a textilních roletách a žaluziích se zachytává množství prachu a jejich údržba je v tomto směru krom závěsů složitá.
- I tyto prvky je možné ovládat různými způsoby – klasické je použití šňůrek a tyček nebo řetízků, ale je možné některé typy ovládat i pomocí motorku.
- Vybrat si můžete z obrovského množství barev, vzorů, dekorů i materiálů, které se budou hodit do každého interiéru. Navíc je zde možnost je i často obměňovat.
I tady je k mání novinka, která zaručí výbornou ochranu oken proti UV záření. Jsou to fólie na okna.
- Sluneční záření se odráží a tím nedochází k prostupu do místnosti a ohřívání interiéru.
- Zachycují téměř všechno UV záření a chrání tak vybavení před jeho účinky – nedochází k blednutí.
- Termoizolační fólie fungují i opačně - zabraňují úniku tepla zevnitř v chladných měsících a ušetříte tak na topení.
- Jsou k mání v různých barvách a dekorech, umí různě odrážet světlo i propouštět ho v různém množství.
- Lze je instalovat na vnější i vnitřní stranu oken.
- Slouží i jako zabezpečení proti zlodějům, pokud sáhnete po bezpečnostním typu. Také zabraňují tříštění skla při rozbití.
- Jsou odolné proti odírání a poškrábání.
Jak je vidět, chránit okna proti UV záření lze mnoha způsoby. Nejdůležitější je účinek tepelně-izolační, který nejlépe splní předokenní prvky – čím více před okna směrem ven totiž stínící techniku umístíte, tím lépe bude v tomto směru fungovat. Výjimkou jsou nově snad jen okenní fólie, které svou funkci plní i při umístění uvnitř.
Publikováno: 19. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová