Kvalitní těsnění do oken je důležité i v létě. Letní bouřka prosakující až do bytu, nebo profukující a pískající vítr nikoho velmi nepotěší. Ocení ho také alergici, kdy jim zbytečně neproniká otravný pyl do bytu. U nových oken by těsnění mělo být samozřejmě v pořádku, ale důležité je správné osazení a nastavení. U starších oken těsnění pravidelně kontrolujte a případně vyměňte za nové.
Plastová a hliníková okna
Novodobá okna mají většinou rám z plastu nebo hliníku. Standardně je těsnění do oken zajištěno z umělého pryžového materiálu, který se nachází po obvodu celého okenního rámu i otvíratelného křídla. Nedochází tak k úniku tepla a šetříte energii v zimě. V létě naopak neodchází k úniku chladného vzduchu, hlavně pokud máte klimatizaci.
Moderní eurookna
Ne všechny okna jsou v dnešní době vyrobené z plastu nebo hliníku. Eurookno je vyrobené z dřevěných vícevrstvých a lepených profilů. Tento systém výroby zamezuje kroucení dřeva a tím prodlužuje i životnost dobrého utěsnění. Při správné údržbě vám vydrží i 100 let. Navíc tento typ oken šetří i přírodní zdroje, protože na jeho výrobu se dají využít celé stromy a nezůstává tak zbytečný odpad.
Materiály těsnění do oken
Plastová a hliníková okna využívají většinou pryžové natahované těsnění EPDM, které využívá skvělé elastické vlastnosti kaučuku. Jeho životnost je minimálně tak dlouhá jako životnost samotného okna. Používá se už víc jak 25 let, jeho kvalita je proto osvědčená.
Dalším často používaným materiálem pro plastová okna je extrudovaná guma nové generace. Na rozdíl od pryžového těsnění je toto těsnění již součástí plastového profilu, ze kterého se okno a rám okna vyrábí. Během výroby se tedy lisuje společně s jednotlivými díly, a díky tomu je zajištěný ještě vyšší těsnící efekt.
Dřevěná okna a eurookna mají těsnění stejně jako plastová, přidané dodatečně. Na vhodné místo se vyfrézuje drážka a do ní se těsnění natáhne a vtlačí. Využívá se nejčastěji právě EPDM pryžové těsnění.
Počet těsnění v okně
Standardem je dvoj, ale už i trojřadové těsnění. S počtem těsnění se zvyšuje i schopnost izolace. Pokud je použité dvojsklo, najdete u takového okna dvě řady těsnění, pokud trojsklo, tak je na místě, aby mělo okno tři řady těsnění.
Dobře utěsněné okno zaručí nejen tepelnou izolaci, ale také izolaci proti hluku a smogu z okolí. A naopak, pokud bydlíte v rodinném domě nebo v dolních patrech, oceníte i to, že okolí nebude poslouchat, co si právě s rodinou povídáte.
Moderní stavby již počítají s centrálním odvětráváním a rekuperací vzduchu. Pro starší budovy je možné použít okna s třívrstvým těsněním také, ale je důležité se předem poradit s odporníkem. Je nutné brát v úvahu nejen únik tepla, ale také zadržovanou vlhkost v místnostech, co nemusí dobře působit na stavební materiál. Při důkladné izolaci, ale bez cirkulace vzduchu, se můžou začít tvořit plísně jak uvnitř materiálu, tak viditelně na zdech.
Důležitá cirkulace vzduchu a větrání
Všeho moc škodí a dokonalá izolace také není jen výhodou. Pokud máte kvalitní izolaci místností, je potřeba myslet na pravidelné větrání. V perfektně izolovaných domech a bytech neproudí přirozeně vzduch a hromadí se vlhkost. Pravidelně proto větrejte, používejte mikroventilaci, a to také v zimě. Zamezíte tak tvorbě plísní, vlhkých fleků na zdech a také se vám bude lépe dýchat.
Kontrola, údržba a výměna těsnění
Jako u všeho je potřeba i těsnění oken pravidelně kontrolovat. Překontrolujte těsnění po celém obvodu rámu i křídla. Těsnění se nesmí nijak povrchově upravovat s výjimkou lehkého promazání. Pokud byste ho třeba nalakovali nebo natřeli barvou, ztratí svou elasticitu a pružnost, co je základní předpoklad dobrého těsnění.
Jednou ročně bystě měli promazat panty oken a kování. Při této příležitosti můžete prohlédnout i těsnění a případně ho promazat silikonovou emulzí, aby si zachovalo své vlastnosti. Pokud okno drhne, špatně se ovládá, nebo se těsnění lepí, je také nejvyšší čas vše promazat.
Výměna těsnění je na místě u starších a dřevěných oken, případně eurooken. U moderních plastových a hliníkových profilů se poraďte s odborníkem. Hodně záleží na technologii výroby a typu celého okna, zda je možné těsnění vyměnit a jakým způsobem.
Výměna těsnění do oken
Pokud to typ okna dovolí, můžete těsnění vyměnit i sami. Většinou stačí původní těsnění strhnout, vyčistit drážku a vtlačit zpátky těsnění nové.
Můžete použít také těsnící samolepicí pásky. Ty je možné na rám oken dolepit i navíc, jako další přídavnou řadu těsnění.
U starých dřevěných oken nemusí být drážka pro těsnění vůbec. Tady zvažte, zda použijete samolepicí těsnění, nebo okna opatříte dodatečně drážkou. Důležitá je kondice materiálu, zda je možné drážku vyfrézovat bez poškození okna. Pokud jsou okna obyčejná a hodně zničená, zvažte celkovou výměnu.
Pokud jsou původní dřevěná okna stylová a dotvářejí celkový výraz domu, je určitě lepší je zachovat. V tomto případě je vhodnější použít samolepicí těsnící pásky do oken a okna jako taková nijak nenarušovat.
Použití pěnové samolepicí těsnící pásky je rychlé a snadné řešení, ale s nižší životností. Je potřeba je častěji kontrolovat a měnit.
Těsnění kolem oken
Dokonalé těsnění oken nestačí. Zkontrolujte a opravte také osazení okna a parapetu, přechod mezi oknem a parapetem, přechody ke zdi, a případné trhliny a škvíry je potřebné zacelit. Zkontrolujte také místo pod parapetem, které není volně vidět, často jsou největší úniky tepla právě tady. Tyto místa snadno opravíte pěnovými izolanty nebo tmely.
Publikováno: 15. 7. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná