Vaření pod širým nebem nemusí být doménou jenom velkých párty, slavností nebo svateb. Klidně si venkovní kuchyň dopřejte i vy. Pokud máte zahradu nebo větší terasu, nemusíte si v létě přesunout ven jenom sezení, ale přímo celou kuchyň. Základem je kvalitní materiál a spotřebiče vhodné do exteriéru.
Takové vaření a stolování s rodinou, či partou přátel, vás bude určitě mnohem víc bavit. Podívejte se na možnosti venkovního vaření a inspirujte se.
Kamenina a nerez
Skvělou volbou je kameninové obložení, které bude hezky ladit se zahradou. Spotřebiče musí zvládat změny vlhkosti a teplot, většinou jsou celé nerezové a mají nerezové a výklopné vrchní zavírání. Takovou kuchyň můžete využívat celoročně a nemusíte ji na zimu nikam uklízet.
Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru pro nádobí a třeba malou přenosnou lednici, aby bylo možné držet v chladu a po ruce na teplo náchylné potraviny. Také osvěžující vychlazený nápoj při vaření potěší. Při řešení venkovní kuchyně si dopřejte i zabudovaný dřez, ať nemusíte nosit špinavé nádobí do domu a zase zpátky.
Zastřešení poskytne příjemné zázemí
Venkovní kuchyň může být umístěná na terase hned u domu, samostatně pod altánem nebo zakomponovaná zajímavě přímo do zahrady. Pokud si vybudujete zastřešenou letní kuchyň v kombinaci se dřevem, budete jako na chalupě a nemusíte v pátek večer nakládat auto a jezdit pryč. Jednoduše vyjdete z domu a posadíte se do letní kuchyně. Také vám poskytne příjemný stín v parných dnech.
Pro milovníky chalupaření
Pokud bydlíte u lesa, nebo máte to štěstí a raději trávíte volný čas na chalupě na samotě, dopřejte si vaření v romantickém venkovním stylu. Kameninová sestava s pecí jako u babičky vás zaručeně přenese pryč od všedních starostí a užijete si přímo pohádkový odpočinek. V takové troubě můžete grilovat maso i zeleninu, upéct chleba i koláče, nebo klidně připravit polévku. V plechovém hrníčku si uvaříte čaj nebo ranní kávu a okolní příroda a zpěv ptáků dodá pohoštění i pro další vaše smysly. Navíc je takové pec opravdu odolná a skoro nezničitelná.
Nebo si postavte jen jednoduchý kamenný krb s možností vaření a grilování. Ve spodní části je výklenek pro rozložení ohně, ve vrchní části je plocha pro vaření a grilování. Horní část je tvarovaná a ústí do komínu. Větrání je zabezpečené také přirozeně tím, že je krb umístěný venku. A přátelé mohou sedět vedle vás a mluvit vám do vaření. Vsadíme se, že při hezkém počasí skončíte až hodně pozdě v noci.
Návrh řešení pomocí 3D nákresu
Pro návrh celého řešení se nebojte použít moderní nástroje a pohraje si s vizualizací na počítači. S návrhem si dejte na čas, vše dobře promyslete a raději několikrát proměřte. Virtuální návrh vám ukáže, jak bude vše vypadat, můžete si ještě před nákupem materiálu vše dobře promyslet a podle potřeby předělat. Do stavby se pak můžete pustit sami nebo si objednat profesionály. I u nás je už dostatek specializovaných firem.
Pojízdná venkovní kuchyň s grilem
Nevyhnutným doplňkem je také samostatný gril. Připravíte na něm grilované maso i zeleninu, opečete chleba a pečivo, nebo udržíte teplotu jídla po celou dobu stolování. Poskytne skvělou službu i jako mini venkovní kuchyň, pokud máte omezené možnosti a málo prostoru. Pokud už máte vybudovanou terasu, stačí pořídit větší grilovací jednotku a máte venkovní vaření vyřešení rychle a jednoduše. Tyto grily můžou být plynové, elektrické, na dřevěné uhlí nebo brikety. Můžete také použít grilovací kámen, který stačí na gril jednoduše položit a můžete péct pizzu, koláče, nebo chleba.
Kouzlo kotlíku
Nakonec může být řešením venkovního vaření i jednoduchý a klasický kotlík nad ohněm. Polévka nebo guláš připravená na terase, vůně dřeva a praskání ohně vám určitě zpříjemní přípravu nedělního oběda a čekání, než se jídlo uvaří, můžete využít prací na zahrádce nebo lenošením na sluníčku.
Recept na domácí směs koření pro maso a brambory
Grilování je plné chutí a vůni. Pilířem je směs koření, kterou dochucujeme maso i zeleninu. Pro základní směs smíchejte ve stejném poměru sůl, pepř, drcenou sušenou saturejku, sladkou papriku, tymián, sušenou bazalku a majoránku a mletý nebo jemně drcený kmín. Pokud máte raději ostřejší chutě, přidejte podle chuti pálivou papriku nebo chilli.
Na oživení nebo místo papriky můžete přidat kurkumu, má zářivě žlutou barvu a spíš neutrální až nasládlou chuť. Dalším experimentováním a obměnami najdete vlastní zajímavé směsi a kombinace koření a bylin.
Vlastní ovoce a zelenina
Další nespornou výhodou je, když máte také vlastní vypěstovanou zeleninu, ovoce a bylinky. Ve venkovní kuchyni nemusíte jenom grilovat nebo udit. Můžete si uvařit klasické polévky, připravit zeleninové saláty, zavařovat ovoce nebo okurky. Nebo si hned ráno dát skvělou zdravou snídani z vlastní úrody.
Publikováno: 11. 7. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná