U zastřešení altánu máme k dispozici hned několik druhů krytin. Nejčastěji se používá asfaltový šindel, ale existují i moderní řešení, zvláště tehdy, když dbáme na vysokou životnost a kvalitní provedení. Jaké typy zastřešení altánu si můžeme vybrat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Zastřešení altánu na moderní způsob
Moderním řešením zastřešení altánu je například kvalitní dutinkový polykarbonát, jehož používáme i pro výplň zahradních skleníků. Kvalitní musí být proto, že je zapotřebí obsahu UV stabilizátorů v materiálu těchto panelů. Bez nich se začne materiál nekompromisně během dvou až tří let rozpadat a vám nezbude nic jiného, než pořídit celé zastřešení nové. Takto provedené panely jsou často velmi podezřele levné, pochází však z nejlevnějších asijských výrobních závodů, kde se místo kvality dbá hlavně na co největší kapacitu produkce, bez ohledu na kvalitu výsledného produktu. Kvalitní polykarbonát je nejen opatřen UV stabilizací, ale také je vyráběn například v kouřovém provedení, které snižuje množství pronikajících slunečních paprsků. Rozptylové panely, opatřené proužkováním, jsou vhodné především tam, kde svítí slunce po celý den.
Moderní řešení prezentují i asfaltové šindele. Jsou lehké, přitom odolné nejrůznějším povětrnostním vlivům. Vydrží déletrvající deště, nevadí jim hluboké mrazy ani velké množství sněhu. Z historie víme, že asfaltové šindele patří k nejstarším krytinám vůbec, jejich výroba se rozběhla již během druhé světové války v Severní Americe. Výroba i dnes spočívá v základové vrstvě, která je tvořena skelnými vlákny a na ně je navázán bitumen, poskytující UV ochranu. Šindel není jen černý, dnešní barevné odstíny sahají od sytě červené po šedou. Asfaltový šindel se pokládá na podkladní vrstvu pomocí hřebíků a černého tmelu, který zajistí perfektní přilnutí vrstev k sobě. Jedinou nevýhodou, která je často zmiňována, je neekologičnost - materiál je vyráběn z ropných produktů. Také po střeše není možné chodit v době, kdy jsou venkovní teploty kolem 30°C, protože dochází k roztávání asfaltu. Světlá krytina omezuje tento jev, protože tolik neakumuluje sluneční záření.
Zastřešení z tradičních materiálů
Klasikou, která však není příliš lákavá, jsou asfaltové pásy. K jejich instalaci je zapotřebí použít asfaltobetonové potěry nebo nahřívací plynovou pistoli, která zajistí změknutí spodní části pásu a spojení s podkladem. Avšak asfaltobetonové pásy je jednou zhruba za pět let zapotřebí natírat, neboť bez obnovení ochrany začnou praskat, propouštět vlhkost a následně dochází ke zkáze základu střechy altánu.
Velmi moderní a stále častější řešení nejen u altánů je řešeno lehkou a odolnou folií z PVC, která má vynikající odolnost proti UV záření a její životnost dosahuje až 30 let. Kotvení je řešeno speciálními kotvícími prvky a jednotlivé pásy folie jsou za působení teploty a tlaku přivařeny k sobě tak, že vznikne nepropustná jednolitá vrstva s vysokou odolností proti mechanickému poškození.
Klasická pálená střešní taška je na altány také vhodná, ale musí se tomu přizpůsobit jeho konstrukce. Především jde o zvýšení nosnosti, protože tašky mají poměrně vysokou hmotnost. Toto řešení je užíváno především u novostaveb, kde jsou tašky užity jako krytina střechy domů. Bez řádného vyztužení konstrukce střechy na slabém altánu hrozí dokonce sesunutí nebo propadnutí v případě napadání většího množství sněhu v zimním období.
Tam, kde požadujeme velkou prostupnost slunečního záření, můžeme u altánu, namontovaného k tělesu rodinného domu, využít i výsuvnou, elektricky ovládanou markýzu s dlouhým zdvihem. Zajišťuje především rychlou změnu v případě neočekávané změny počasí a elektrické ovládání je snadné. Avšak takové řešení vyžaduje přívod elektřiny k altánu, s čímž vždy není počítáno.
Rady na závěr
- Při stavbě altánu se již nad zastřešením zamyslete a plánovaný typ proberte s odborníkem, který vám vždy poradí vhodný typ.
- Pokládku asfaltového šindele a pásů zvládneme s trochou šikovnosti sami, na pokládku střešních tašek si přizveme odborníka.
- Zvážíme dražší, avšak lepší typ, nad levnějším a snadno instalovatelným. Dražší investice se nám vždy vrátí v podobě menšího množství starostí a v podobě delší životnosti.
- Možným zvažovaným materiálem je i klasické sklo. To volíme jen ve stinných polohách, kde je výsledkem krásné a světlé místo pro odpočinek celé rodiny. Na celodenně osvětlené altány se toto řešení vůbec nehodí.
Publikováno: 13. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček