V obytném podkroví se střešními okny se jejich zastínění pravděpodobně nevyhnete. Dříve to mohl být oříšek, v dnešní době už je ale na trhu mnoho variant, které lze na okna pohodlně instalovat tak, aby dokonale sloužila svému účelu.
Co od zakrytí oken čekáte?
Dnes už prostředky k zastínění střešních oken vlastně neplní jen tu svou funkci původní, tedy aby do místnosti nepronikalo slunce, ale mají už i funkci tepelně izolační (kdy zabraňují přehřívání uvnitř v teplých měsících a naopak v zimě nepouští teplo ven), hlukově izolační, některé z nich nepropustí ani prach a další alergeny, mohou plnit i funkci dekorativní, jiné dokáží pokoj zcela zatemnit. Je proto před výběrem dobré vědět, co vše od zakrytí oken očekáváte.
Samozřejmě při zastiňování střešních oken nastává ten problém, že jejich sklon vyžaduje stínící techniku takovou, která ho bude kopírovat, nebude se nikde odchlipovat, prověšovat a podobně, protože pak by neplnila zcela svou funkci.
Horizontální žaluzie
Klasikou v zastiňování střešních oken proti slunci jsou horizontální žaluzie. Jejich přichycení je řešeno strunami, které vedou po obou stranách okna. Fungují zcela stejně jako žaluzie na běžných oknech (můžete si tak regulovat množství procházející světla a jeho směr), jen po stranách jsou umístěny do lišt, které zamezují, aby dovnitř touto mezerou pronikalo světlo. Žaluzie vás ochrání před světlem, ovšem tepelnou izolaci od nich nečekejte.
Látkové rolety
Látkové rolety jsou také dobrou volbou při zastiňování střešních oken. Nemusíte se bát prověšení textilie, tomu je zabráněno použitím speciální pružiny. Jejich výhodou je, že umí perfektně zastínit, ale není možné regulovat průchodnost světla tak, jako je tomu u žaluzií díky lamelám. Rolety se mohou upevňovat pomocí lišt jako žaluzie, nebo pomocí bodového systému, který tvoří několik pevných bodů po stranách okna. Ovládání je zajištěno manuálně nebo motorkem. Stejně jako žaluzie umí vnitřní rolety pouze clonit světlo, pronikání tepla dovnitř nezabrání.
- zastiňovací rolety – ochrání před slunečním světlem pronikajícím dovnitř
- zatemňující rolety – tuto možnost uvítáte hlavně v ložnicích a dětských pokojích, protože umí vytvořit dokonalou tmu. Můžete tak ráno déle spát nebo si odpoledne nerušeně odpočinout.
Plisé
Skládaná textilie, neboli plisé, která zabezpečí zastínění střešních oken. Je elegantní v různých barvách a vzorech. Poskytuje pouze stínění, které se odvíjí od hustoty použitého materiálu. Pokud chcete dosáhnout úplného zatemnění, použijte dvojitě plisovanou roletu ze zatemňující látky, která má i lepší tepelně izolační vlastnosti. Některé typy mohou mít i oboustranné skládání, můžete je tedy stahovat zespoda nahoru a také ze shora dolů.
Římské rolety
I římské rolety je možné instalovat na střešní okna jako zastínění. Dodají prostoru dávku elegance a jsou v nabídce v mnoha barevných variantách a vzorech. Navíc lze látku snadno vyměnit a místnost tak dostane zcela jiný vzhled. Jejich nevýhodou je to, že plní vlastně jen odstiňovací a dekorativní funkci, tepelnou izolaci nezabezpečí.
Venkovní typy zastínění jsou nejúčinnější z hlediska tepelné izolace. Neprojde přes ně teplo na skla v oknech a nedochází k zahřívání interiéru v létě, v zimě naopak drží teplo uvnitř.
- Předokenní rolety nebo žaluzie fungují k zastínění střešních oken stejně jako jejich verze na oknech ve stěně. Dají se ovládat ručně, nebo elektricky, případně i dálkovým ovladačem a solárním panelem. Ideálním materiálem je hliník, který dokáže dobře a dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům, nemění barvu, na rozdíl od žaluzií plastových.
- Venkovní markýzy jsou také dobrou volbou, protože odrazí až 90 % slunečních paprsků, ale přitom nebrání výhledu ven. Zároveň lze okno otevírat a větrat i při stažené markýze.
-
I když je zastínění střešních oken finančně nákladnější, vyplatí se do něj investovat a to zvláště do typů, které budou dobře tepelně izolovat – pod střechou bývá teplo a kvalitní stínící technika vám pobyt zde zpříjemní.
Publikováno: 10. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová