reklama

Krásné i funkční zastínění oken vás ochrání proti slunci

V létě ani v zimě nechceme, aby nás slunce doma oslňovalo, navíc sluneční záření kromě zahřívání působí také na rostliny, textil a nábytek, které poté mohou měnit barvu. Je proto vhodné zvláště tam, kde slunce svítí do místností větší část dne, pořídit zastínění oken proti slunci. Možností je několik a dají se také vzájemně kombinovat.

Zastínění oken vybíráme podle typu, funkcí a také efektu (Zdroj: Depositphotos.com)

Klasikou jsou závěsy

Tradičním a hojně používaným systémem zastínění oken proti slunci jsou závěsy. Jejich instalace je jednoduchá a ceny příznivé, v závislosti na vybraném materiálu. Jejich dalším plusem je i estetická funkce, kdy dokáží zútulnit pokoj. Ovšem je to pouze způsob, jak nepustit do místnosti sluneční paprsky, před teplem neochrání, navíc nejsou příliš vhodné tam, kde bydlí alergici.

Závěsy na okně v obývacím pokoji
Závěsy jsou jak stínícím, tak dekorativním prvkem v místnosti (Zdroj: Depositphotos.com)

Předokenní žaluzie

Na zastínění oken proti slunci jsou předokenní žaluzie ideální volbou. Díky použitému materiálu jsou velmi bytelné a chrání i před zloději, jsou odolné i vůči povětrnostním vlivům. Další jejich vlastností je dobrá tepelná a hluková izolace, protože jsou vyplněné pěnou. V létě tedy nepropustí teplo dovnitř a v zimě zase ven.

Někoho od nich může odradit nevzhledný kastlík, který visí nad oknem, a žaluzie se do něj schovávají. Dá se mu vyhnout, pokud už před stavbou s jistotou víte, že budete předokenní žaluzie pořizovat. Při dodatečné montáži se tomu bohužel nevyhnete.

Předokenní žaluzie na oknech rodinného domu
Předokenní žaluzie jsou svými vlastnostmi ideální volbou (Zdroj: Depositphotos.com)

Žaluzie můžete ovládat mechanicky klikou nebo popruhem, nebo mohou mít ovládání elektrické. Elektromotor vás vyjde o dost dráž, ale komfort je to nepřekonatelný - stahování se dá nastavit automaticky za použití čidel, která dle intenzity slunce žaluzie ovládají, nebo lze použít časovač. Naproti tomu popruhy jsou sice o dost levnější, ale při častém používání se rády trhají a snadno se zašpiní.

Ovládání předokenní rolety dálkovým ovladačem
Ovládat předokenní žaluzie je možné i na dálku (Zdroj: Depositphotos.com)

Vnitřní horizontální žaluzie

Také tradiční forma zastínění oken proti slunci. Jsou levnější než ty předokenní, montáž zvládnete snadno sami. Ideální je ovšem umístění do prostoru mezi dvě skla, kde nejlépe plní svou funkci a také se méně zanesou nečistotami. Ovšem stejně jako závěsy budou plnit pouze funkci ochrany před světlem, tepelnou izolaci od nich nečekejte.

Dřevěné vnitřní žaluzie
Dřevěné žaluzie působí elegantně a skvěle doplní interiér (Zdroj: Depositphotos.com)

Fólie

Další možností, jak zastínit okna proti slunci, je použití odrazových (reflexních) a termoizolačních fólií. Ty se lepí na okno z vnější strany. Každá z nich má trochu jiné vlastnosti. Zatímco reflexní sluneční světlo odrážejí, termoizolační v zimě také zabraňují unikání tepla ven.

Nemusíte se ale bát, že by vám použití fólií bránilo ve výhledu, jsou pouze lehce zabarvené a nebudou svou přítomností rušit.

Aplikace tónovací okenní fólie
Okenní fólie budou působit minimalisticky a nebudou rušit svou přítomností (Zdroj: Depositphotos.com)

Předokenní rolety

U nás neobvyklým způsobem v zastiňování oken proti slunci jsou předokenní textilní rolety. Často se na ně používá materiál ze skelných vláken, potažený PVC nebo také polyesterové tkaniny, které jsou tou levnější variantou.

Oranžové předokenní rolety
Předokenní rolety jsou zatím neobvyklým prvkem (Zdroj: Depositphotos.com)

Vnitřní rolety

Rolety mohou stínit proti slunci i na vnitřní straně oken. Bývají látkové a podle hustoty tkaniny je dáno stínění, tedy čím má látka větší gramáž, je hustší, tím bude více stínit. Na trhu jsou i rolety zatemňovací, opatřené umělým povrchem. Stejně jako závěsy ovšem budou sloužit pouze ke stínění a dekoraci, tepelné izolace s nimi nedosáhnete.

Rolety na oknech v pokoji
Rolety na oknech v bílé barvě budou působit neutrálně a nerušivě (Zdroj: Depositphotos.com)

Variantou mohou být římské rolety, které se oproti svému názvu nerolují, ale skládají. Dodají místnosti velkou dávku elegance, navíc si můžete, stejně jako u rolet klasických, vybrat hustotu textilie a tím množství světla pronikajícího dovnitř. Rovněž vzorů je na trhu nepřeberné množství. Zajímavě budou působit římské rolety, které se dají shrnovat nejenom odspodu nahoru, ale také seshora dolů a nabízí tak mnoho dalších možností stínění oken proti slunci.

Římská roleta s mašlemi
Římské rolety dodají interiéru dávku romantiky a elegance (Zdroj: Depositphotos.com)

Screenové rolety

Novou možností, jak stínit okna proti slunci, jsou screenové rolety. Jsou to venkovní rolety ovládané lankem na boku, nebo systémem ZIP ve vodící liště a lze je ovládat manuálně i automaticky pomocí motorku. Nejenže stíní, ale také odrážejí až 95 % slunečního záření a zajišťují tak výbornou tepelnou izolaci, také chrání před prudkým větrem a vznikem průvanu, vniknutím prachu, hmyzu i vody do interiéru.

Vertikální lamelové žaluzie

Trochu odlišná forma žaluzií, které budou sloužit jak k zastínění oken proti slunci, tak jako regulace průchodu světla a zvukový izolant. Vzhledem k možnostem volby dekoru - mohou být bavlněné, polyesterové, z PVC či dřevěné tkaniny - mohou tvořit zajímavý dekorační prvek interiéru.

Vertikální žaluzie v obývacím pokoji
Dříve byly vertikální žaluzie používané v kancelářích, dnes se hojně vyskytují i v domácnostech (Zdroj: Depositphotos.com)
Zelené vertikální žaluzie na okně
Vertikální žaluzie jsou k dostání v mnoha barvách, dekorech a texturách (Zdroj: Depositphotos.com)

Venkovní markýzy

Ač se to nezdá, i markýzy se používají k zastínění oken proti slunci, nejen jako náhrada slunečníku či pergoly. Umí jak stínit, tak zamezovat ohřívání místnosti. Naproti tomu jsou průhledné a umožňují výhled ven.

Venkovní markýza na terase
I venkovní markýzy poslouží k odstínění slunečních paprsků (Zdroj: Depositphotos.com)

Možností, které lze využít k zastínění oken proti slunci, je mnoho, záleží jen na vás, co vše od dané varianty očekáváte a také kolik do ní chcete investovat. Projděte si ale všechny možnosti, které dnes trh nabízí, abyste opravdu pořídili to nejlepší pro svou potřebu.

Publikováno: 8. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová