Zástěna kolem vany v koupelně vám umožní vychutnat si sprchování ve vaně bez rizika toho, že by kolem vás nastala potopa. Je to důmyslné řešení všude tam, kde se vedle vany sprcha nevejde. Je to výhodné pro všechny, kdo vanu používají nejen ke koupeli, ale i ke sprchování. Co si budeme povídat, při sprchování se přeci jen vyplýtvá mnohem méně vody než během koupání. Sprchování je tedy mnohem levnější. To, že se lidé ve vaně sprchují, tedy nepředstavuje nic výjimečného. Poradíme vám, jak si spolu se zástěnou kolem vany v koupelně udělat sprchování ještě příjemnější.
Zástěna kolem vany v koupelně je v případě sprchování se ve vaně, dá se říct, nezbytností. Igelitové sprchové závěsy jsou už dávnou minulostí. Nevíte si rady s jejich výběrem? Jsme tu proto, abychom vám poradili.
Zástěna kolem vany v koupelně
Zástěna kolem vany je praktickým doplňkem, nenáročným na prostor, jehož pořízení vás cenově nezruinuje. Má celou řadu výhod, které i vy brzy po jejím pořízení oceníte.
- Zástěna kolem vany v koupelně se hodí do malých koupelen.
- Dovolí vám sprchovat se ve vaně bez rizika vyplavení celé koupelny.
- Ideální je všude tam, kde se jeden raději koupe a druhý zase sprchuje.
- Její instalace je snadná a rychlá.
Můžete je umístit takřka na každou vanu, a to dokonce i na ty asymetrické a rohové. Nejlevnější zástěny jsou samozřejmě ty, které jsou určeny pro klasickou obdélníkovou vanu.
Jaké známe vanové zástěny?
Podle její konstrukce je možno zástěny kolem vany dělit na rámové a bezrámové. Rámové jsou zasazeny do rámu a mají sklo silné 3 milimetry. Rámy pak mohou být plastové nebo hliníkové. Plastové jsou sice levnější, ale nejsou tak odolné, i jejich životnost je mnohem nižší.
U bezrámových zástěn je sklo silné 6-8 milimetrů. I tyto zástěny jsou velmi odolné a něco vydrží.
Výška zástěn se obvykle pohybuje mezi 140 a 150 centimetry. Na trhu jsou však i vyšší zástěny. Šířka zástěn se pak pohybuje mezi 70 až 120 centimetry. Vše se odvíjí od typu a tvaru vany.
Typy vanových zástěn
Ty, které prostor ve vaně uzavírají jen částečně, mohou být jednokřídlé, dvoukřídlé nebo takové, jež mají nějakou část napevno (čili bez možnosti s ní pohybovat). Zástěny, které jsou plně uzavřené, jsou dvoudílné, třídílné, čtyřdílné nebo pětidílné. Vanovou zástěnu je možno uzavírat také několika způsoby. Zavírání může být skládací, čili zalamovací, posuvné, pohyblivé dovnitř i ven, pevné s krátkou otočnou stěnou nebo jsou pevné, což znamená, že se s nimi nedá nijak pohybovat a není možné je ani skládat. Existují dokonce i kompletní boxy, což jsou posuvné zástěny jdoucí přes celou šíři vany, jež se vyznačují pevnou stěnou jdoucí v jedné rovině. Naplno nahrazují sprchový kout. Toto řešení však není praktické pro rodiny s malými dětmi.
Skládací ano nebo ne?
Skládací zástěny jsou jednoduše dobře skladné. Snadno je složíte až na zeď. Nebrání vám v pohybu po koupelně, vstupu do vany a dokonce ani čištění vany. Pokud se pro ně rozhodnete, tak dříve, než si je pořídíte, byste se měli zamyslet, kde máte vodovodní baterii, jestli máte ve vaně podhlavník a jaký tvar má vaše vana. Tyto záležitosti totiž mohou zabránit úplnému složení zástěny. S ohledem na výběr umístění je také zapotřebí si uvědomit, kde jsou vodovodní baterie nebo poličky.
Skla u vanových zástěn
K vanovým zástěnám si můžete vybrat jak čiré sklo, tak i dekorované sklo, čili sklo s různými strukturami (čtverečky, kapičkami, krupičkami a podobně). Pořídit si můžete skla zrcadlová, písková a bronzová. Na trhu jsou dokonce i speciální designové zástěny.
Pro zvýšení jejich kvality mohou mít speciální úpravu, která snižuje usazování nečistot i vodního kamene. Na skle pak nezůstávají vodní kapky a tak je nemusíte složitě čistit. Na údržbu potřebujete pouze vodu, hadr a maximálně nějaké běžné čistící přípravky.
Instalace vanové zástěny
Instalace vanové zástěny není nikterak složitá. Zvládnete ji sami s pomocí pár šroubů do zdi. Zástěnu můžete namontovat vesměs kdykoliv, nemusí to být vysloveně během rekonstrukce koupelny. Nutné však je, abyste dodrželi pracovní postup doporučený výrobcem, jinak hrozí, že si zástěnu poškodíte.
Jak si vybrat tu správnou zástěnu kolem vany
Při samotném výběru zástěny kolem vany je nutné znát několik věcí. Musíte vědět rozměr a tvar vany, umístění vanové baterie a pak také, jakým způsobem chcete zástěnu otvírat. Dle polohy vany v prostoru a možnosti uchycení zástěny si pak vyberte zástěnu s pravou nebo levou orientací. Pokud se neumíte rozhodnout, můžete zvolit zástěnu s univerzálním umístěním na obě strany. Dále při výběru rozhoduje materiál. Na výběr máte výplň ze skla nebo plastu. Sklo působí luxusnějším dojmem, i když o tom pochybujete, má delší životnost, je však více náchylné na poškození. Plastové zástěny zase lákají svým pěkným designem.
Je však jen na vás, pro co se nakonec rozhodnete. Na vás je i to, zda zvolíte model běžný anebo se speciální povrchovou úpravou, který vám usnadní údržbu zástěny.
Publikováno: 6. 7. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová