reklama

Jak správně větrat a proč?

Větrání patří k běžným součástem našeho každodenního života. Věděli jste, že dospělý člověk vydechne za jeden den několik litrů vody? Pak to ale znamená, a to hlavně ve špatně větratelných prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí, že máme zaděláno na pořádné potíže. Jen o plísních to není. Zdravotní potíže mohou znamenat právě to, že nevětráme vhodným způsobem. Jak tedy správně větrat a proč?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dům s otevřenými okny

Proč je větrání nutné?

Na samém začátku si pokládáme nejrůznější otázky. Jak správně větrat? Proč větrat? Výměna vzduchu v místnostech bytů a domů je důležitá. Větrání je základem boje s nadměrnou vlhkostí v obydlí. Tento stav škodí astmatikům, kteří určitě nebudou rádi, když se objeví plísně na oknech, jejich rámech nebo zdivu.

Každá dospělá osoba, která se zdržuje v bytě nebo domě, vygeneruje dýcháním až 3 litry vody denně ve formě par. V létě nemají vzhledem k vyšším teplotám sklony ke kondenzaci, a tak problémy bývají jen výjimečné.

Otevřené okno s výhledem na slunnou ulici
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ani v zimě se nebojte okno otevřít, ale jen na krátkou dobu

Větrání v létě a zimě

V létě provádíme intenzivní větrání naplno otevřenými okny, čímž dojde k totální obměně vzduchu v prostoru. Jen otevřené okno na ventilačku nestačí, teplý vzduch se drží u stropu, a pokud okno neotevřeme naplno, výměna nemůže probíhat. Při otevřených oknech probíhá výměna vzduchu tak, že zatímco uniká teplý vzduch s vlhkostí, do místností proudí chladnější a sušší. Od jara do podzimu stačí okno otevřít na půl hodiny a je vyřešeno. Ohledně zimy se ale názory různí. Větrejte kratší dobu, nejvíce pět minut, aby nedocházelo ke kondenzování vlhkosti mezi okenními tabulemi. Také myslete na rostliny v bytě, kterým mrazivý vzduch popálí listy. Citlivější zeleň uhyne.

Využijte komínový efekt!

Využití komínového efektu se nabízí v rodinných domech, kde během větrání otevřete v patře i přízemí po jednom okně. Díky tomu, že teplý vzduch se drží výše, bude tento unikat ven a níže dojde k rychlému plnění prostor čerstvým vzduchem. Ve velkém rodinném domě  za letních dní takto necháme okna otevřená i více než půl hodiny, aby se všechen vzduch vyměnil. V zimě používáme okna tam, kde nemáme rostliny, například v chodbě nebo ložnici. Větrání na mikroventilaci používejte jen tehdy, pokud nejste doma.

Moderní dům s otevřenými okny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Správné větrání v domě znamená otevřít okno v přízemí i poschodí

Pro zdravý a spokojený život

Správné a pravidelné větrání je nezbytné pro zdraví všech osob, které se v prostoru nacházejí. Je úplně jedno, jestli jde o kancelář, obývací pokoj nebo ložnici. Snížené množství kyslíku na úkor zvýšení koncentrace oxidu uhličitého má za následek únavu, nesoustředěnost nebo podrážděnost. Pokud takový stav trvá delší dobu, může ovlivnit zdraví i dlouhodobě, neboť organismus je vystaven stresu. Existují měřiče koncentrace CO2 s akustickou a optickou semaforovou signalizací.

Když přijdou problémy

Vleklým problémem jsou plísně, vznikající na základě kondenzujících vzdušných par. Na oknech je vyřešíte poměrně snadno. Ale plíseň na zdi je potíž pěkně nepříjemná. Vzniká dlouhodobým působením vlhkosti, často jí způsobuje neprovedená hydroizolace. Pokud máme ale stavební záležitosti v pořádku, hydroizolace je funkční, ale plísní se i přes větrání ne a ne zbavit, pak si pořídíme pohlcovač vlhkosti. Ten dokáže velmi rychle absorbovat ohromné množství vody. Pravidelnou péčí o toto zařízení se z něj může stát významný pomocník při vysoušení zdiva nebo při déletrvajících obtížích s vlhkostí v obydlí.

Plíseň kolem oken a její čištění
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plíseň kolem oken je důsledkem špatného větrání

Několik rad na závěr

  • Mikroventilace nebo vyklopené okno poslouží jen tehdy, pokud se nenacházíme doma, a to ještě pouze mimo topnou sezónu.
  • V době našeho pobytu doma větráme v létě několikrát za den. Krátké větrání není efektivní, protože se všechen vzduch nestíhá vyměnit.
  • Ideální parametry pro bezstarostný život je teplota do 21°C a 40% vzdušné vlhkosti.

Publikováno: 9. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček