reklama

Výměnou koupelnové baterie můžete začít renovaci koupelny

Pokud zlobí kapající kohoutek, nebo máte chuť na nový vzhled koupelny, je nejvyšší čas pro změnu. Nemusíte se pouštět přímo do kompletní rekonstrukce. Stačí několik nových doplňků, stylové věšáčky na ručníky a výměnu koupelnové baterie za novější, elegantnější, nebo přímo nadčasový kousek.

Výměnou vodovodní baterie dodáte koupelně nový vzhled (Zdroj: depositphotos.com)

Výběr podle uchycení

Hlavní kritérium pro výběr koupelnové baterie je její umístění. To pak rozhoduje, zda bude uchycená na zdi nebo přímo na  ploše umyvadla, či vany. Při uchycení na stěne pořebujeme změřit rozteč mezi potrubím na teplou a studenou vodu, tedy vzdálenost mezi středy těchto trubek. Většinou to bývá 150 mm, u staršího provedení se můžeme setkat s rozměřem 100 mm.

Moderní koupelna si žádá minimalismus
Do moderní koupelny se hodí minimalistické prvky (Zdroj: depositphotos.com)

Stojánkové typy baterií jsou oblíbenější, mají širší škálu provedení, velikostí, tvarů a barev. A také se vám nemůže stát, že koupíte špatnou šířku rozteče. Montují se na připravené otvory sanity, a můžete je připevnit také samostatně na desku.

Stojanová baterie páková
Stojanová baterie páková (Zdroj: depositphotos.com)
Stojanová baterie umístěná na desce
Stojanová baterie umístěná na desce (Zdroj: depositphotos.com)

Výběr typu pouštění a míchání vody

Dále se potřebujeme rozhodnout, zda chceme točit kohoutky po stranách, nebo otáčet jednou pákou všemi směry, a navolit si tak pohodlně proud a teplotu vody jednou rukou. Klasická kohoutková baterie se hodí tam, kde chceme mít koupelnu v retro stylu. Z ekonomického hlediska se hodí spíš pro vanu, protože při delším nastavování při napouštění  vany pro večerní relaxaci, nám voda neuniká.

Kohoutková baterie
Kohoutková baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Naopak páková baterie je skvělá pro svou jednoduchou obsluhu a pohodlnou manipulaci.  Vhodnou teplotu vody nastavíme mnohem rychleji, co šetří čas a i naši peněženku. A toto nastavení můžeme ponechat i pro další použití.

Páková baterie
Páková baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Bezpečná termostatická vanová baterie

Pokud máte malé děti, rozhodně se vám vyplatí vyměnit koupelnovou baterii u vany za zajímavou termostatickou vychytávku. U této baterie si nastavíte stálou teplotu, kterou je možné změnit jenom po zmáčknutí bezpečnostní pojistky. Nemusíte se tak bát, že se děti při koupání a dovádění opaří horkou vodou.

Termostatická vanová baterie
Termostatická vanová baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Sprchové baterie a hlavice

Pro sprchové baterie můžete zvolit také různé typy hlavice, umístění sprchy na stěně nebo volně do ruky. Hlavice můžou být malé, velké, statické nebo nastavitelné masážní.

Pevná sprchová hlavice upevněná na stěně
Pevná sprchová hlavice upevněná na stěně (Zdroj: depositphotos.com)
Vanová baterie se sprchou
Vanová baterie se sprchou (Zdroj: depositphotos.com)

Bidet pro vyšší hygienu

Extra kategorie jsou biteové baterie. Bidetová baterie by měla mít hlavici s otočným kloubem pro pohodlné použití. Bidet povyšuje intimní hygienu na vyšší úroveň. Velmi vhodný je pro seniory a osoby s nižší schopností pohybu. Dopřát si ho může samozřejmě každý, kdo chce o sebe pečovat a zároveň šetřit vodu a toaletní papír.
Také v něm můžete umývat tlapky pejsků pro procházce, nebo napouštět vodu při úklidu.

Bidetová baterie s otočnou hlavicí
Bidetová baterie s otočnou hlavicí (Zdroj: depositphotos.com)

Jaký je dnešní trend a čeho se držet?

Aktuálně jsou moderní spíš jednoduché a hranaté tvary. Pokud máte raději jemnost, volte oblé tvary a vždy laďte ve stejném stylu všechny baterie v místnosti. Výborně může vypadat v jednoduché koupelně zcela netradiční a vyčnívající retro kousek kohoutkové baterie u vany či umyvadla. Fantazii se určitě meze nekladou.

Umyvadlová baterie dodá nádech luxusu
Umyvadlová baterie dodá nádech luxusu (Zdroj: depositphotos.com)
Zlatá kohoutková baterie v retro stylu
Zlatá kohoutková baterie v retro stylu (Zdroj: depositphotos.com)
Stará páková baterie
Stará páková baterie (Zdroj: depositphotos.com)
Stará vanová baterie
Stará vanová baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Jak koupelnovou baterii vyměnit

Jako první vypněte přívod vody

Pokud máte baterii nástěnnou, vypněte oba nejbližší ventily hlavního přívodu vody. Pokud máte baterii stojánkovou, vypněte přívod vody pod umyvadlem. Vždy vypněte teplou i studenou vodu.

Připravte si nářadí a novou baterii

Zkontrolujte, zda máte vhodný rozměr rozteče, potřebné nářadí a doplňky, a vypusťte zbylou vodu ze staré baterie. Původní baterii odmontujte a můžete nasadit baterii novou. Důležité je utěsnění v jednotlivých spojích. U stojánkové baterie byste měli mít k dispozici již připravené těsnící kroužky. U nástěnné je potřeba napojení na potrubí utěsnit teflonem nebo speciální koudelí.

Výměna koupelnové baterie
Výměna koupelnové baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Pořádně vše utáhněte a můžete znovu pustit přívod vody. Nepouštějte hned oba ventily najednou a naplno. Nejdříve prověřte, že je vše opravdu správně na svém místě, pevně drží a pořádně těsní. Voda nesmí nikde prosakovat ani kapat. Až pak uvolněte přívod vody naplno. A máte hotovo.

Odšroubování baterie
Odšroubování baterie (Zdroj: depositphotos.com)

Publikováno: 4. 7. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná