reklama

Klasika nebo designový kousek - jak vybrat správné umyvadlo?

Rekonstrukce koupelny sebou přináší mnoho důležitých rozhodnutí. Jedním z nich je bezpochyby i to, jak vybrat to správné umyvadlo. Jeho výběr ovlivní celý vzhled koupelny, i to jak se vám bude fungovat v prostoru i s umyvadlem samotným.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výběr umyvadla ovlivní celý vzhled koupelny (Zdroj: Depositphotos.com)

Velikost a umístění umyvadla

Klíčovým faktorem při výběru toho správného umyvadla je jeho velikost. Obecně platí, že čím je menší koupelna, tím by mělo být menší umyvadlo. Pokud je to možné, mělo by před umyvadlem být zhruba 80 centimetrů volného místa, po stranách pak minimálně 10. To se samozřejmě netýká umyvadla rohového, naopak pokud jsou vedle umyvadla umístěny věšáky s ručníky, prostor byl měl být logicky větší. Důležitá je i výška - aby vám nestékala voda po loktech, standard je volit zavěšení ve výšce nějakých 85 centimetrů.

  • Umývátka - nejmenší umyvadla, vhodná třeba na samostatnou toaletu, široká 32 a hloubkou 20 centimetrů,
  • malá umyvadla - mají šířku zhruba 50 centimetrů,
  • běžná umyvadla - o šíří do 65 centimetrů, hluboká cca 50,
  • velká umyvadla - v šíři 80 až 100 centimetrů.
Rohové umyvadlo se skříňkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rohové umyvadlo vám ušetří prostor a můžete ho tak umístit třeba na samostatnou toaletu

Materiály pro výrobu

Dříve jste v tomto ohledu nemuseli vůbec přemýšlet, protože jiná než sanitární keramika nebyla. Nyní se už i v tomto směru můžete zamyslet a to, jak vybrat to správné umyvadlo, bude o to větší oříšek, ačkoli keramika hraje stále prim a její přednost, nenáročnost udržby, je jasná. Jinak můžete sáhnout po umyvadlu dřevěném, nerezovém, skleněném nebo smaltovaném, používá se i litý mramor nebo kámen. Jsou velmi efektní, jen je třeba jim věnovat více péče. Vyplatí se sáhnout i po povrchové úpravě, která odpuzuje vodu a kapky se neusazují a stékají rychleji, netvoří se tak vodní kámen. Vždy se ale ujistěte, na co je nebo není daný materiál vhodný a jak ho udržovat, protože některé typy byste abrazivními prostředky zničili a jakýkoliv kontakt s barvicím prostředkem (barva na vlasy, namáčení pouštějícího barevného prádla) by na nich způsobil skrvny, které už neodstraníte.

Kamenné umyvadlo v moderní koupelně
Kamenné umyvadlo bude ozdobou celé koupelny. Je třeba ale dbát na sladění ostatních prvků v místnosti (Zdroj: Depositphotos.com)
Umyvadlo vytesané z kusu mramoru
Velmi originální umyvadlo, vytesané z kusu kamene, bude kromě své užitkové funkce plnit i funkci dekorativní (Zdroj: Depositphotos.com)

Různé typy umyvadel

To, jak si vybrat správné umyvadlo, vám ztíží i mnoho nových typů, po kterých lze v obchodech sáhnout.

  • Závěsné umyvadlo: klasické řešení, které najdete ve variantách pro velké i malé koupelny. Zavěšuje se na zeď, sifon pod ním se zakrývá buďto nohou, nebo lze využít různé podumyvadlové skříňky. Tvarově jsou velmi variabilní a rovněž cenově dostupná.
Koupelna v retro stylu s umyvadlem na noze
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Koupelna v retro stylu si jiné umyvadlo, než klasické s nohou, ani nezaslouží
  • Zápustné umyvadlo: je částečně nebo zcela zapuštěno do umyvadlové skříňky. Lze vybírat z mnoha tvarů, barevných variant a kombinací se skříňkou. Pouze je třeba mít dobře utěsněný spoj mezi umyvadlem a skříňkou, aby se voda nedostavála dovnitř.
Umyvadlo zapuštěné do desky skříňky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Umyvadlo zapuštěné do desky skříňky je stále netradičním prvkem koupelen
  • Nábytkové umyvadlo: je svým způsobem typem umyvadla zápustného, protože se umisťují na nábytek či do něj, většinou jde samozřejmě o koupelnovou skříňku.
Staré umyvadlo s velkou odkládací plochou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nábytkové umyvadlo většinou zajišťuje velký odkládací prostor
  • Deskové umyvadlo: velmi moderní záležitost, kdy se umyvadlo pokládá na desku, která zároveň slouží jako odkládací prostor. Jsou to opravdu designové kousky, které lze sehnat v mnoha tvarech, barvách, mnohdy opravdu netradičních. V rámci deskových umyvadel je ještě možné vybírat umyvadla bezotvorová, kdy se umyvadlová baterie instaluje na zeď, jednootvorová, která mají klasickou stojánkovou baterii. Umyvadlo může být také klasicky s přepadem, tedy otvorem, který zabraňuje přetečení, nebo bez přepadu, které uchvátí svým čistým vzhledem, ale pro jistotu je lepší k němu opatřit neuzavíratelnou odtokovou soupravu pro případ, že by někdo zapomněl zavřít kohoutek.
Kulaté deskové umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Deskové umyvadlo je originálním, stále více používaným prvkem v moderních koupelnách
  • Umývátko: do malých prostor, zejména na samostatné toalety, se instalují umývátka úsporných rozměrů, jde většinou o závěsné typy.
Umyvadlo na toaletě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud na toaletě potřebujeme umyvadlo, je dobré volit prostorově úsporná umývátka
  • Dvojumyvadlo: ve velkých koupelnách si často najdou své místo dvojumyvadla, která umožní v klidu a bez hádek používat koupelnu více osobám najednou. Získáte tím i velkorysý odkládací prostor. Mohou být závěsná, zápustná i nábytková.
Nábytkové moderní dvojité umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nábytkové dvojumyvadlo bude při ranní špičce ve velkých rodinách nepostradatelné

Umyvadlo nemusí být jen bílé

Možná vás ani nenapadlo, že jakmile budete vybírat to správné umyvadlo, budete se moci rozhodnout i o barvě. Kromě klasické bílé už si lze koupit umyvadla v barvě černé, s glazurou ve zlatých či stříbrných odlescích, umyvadla z kamene či mramoru, která mají svou typickou barvu a texturu. Průhledné či lehce tónované umyvadlo z bezpečnostního skla dodá vaší kouelně také zcela netradiční rozměr. Totéž můžete čekat od umyvadla z nerezu či dřeva.

Skleněná mísa umyvadla v koupelně
Umyvadla ze skla mohou být čirá nebo lehce tónovaná do zelené, modré, červené i jiné barvy (Zdroj: Depositphotos.com)
Stylové tmavě šedé umyvadlo stojící na dřevěné desce
Matné černé umyvadlo bez přepadu a s baterií ve zdi je skutečně jedinečné (Zdroj: Depositphotos.com)

Vidíte, že rozhodnout se, jak vybrat správné umyvadlo, není vůbec jednoduché. Vždy ale volte tak, aby bylo svou velikostí úměrné koupelně, používalo se příjemně a bez obtíží (třeba s cákající vodou z příliš mělkého umyvadla) a celkově ladilo s ostatními prvky v koupelně, protože originalita  za každou cenu by mohla ve výsledku působit jako pěst na oko.

Mramorové umyvadlo v luxusní koupelně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Umyvadlo z kamene či mramoru bude v koupelně neotřelým prvkem

Publikováno: 2. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová