Poradíme, podle čeho si vyberete vanu do vaší koupelny

Výběr vany do koupelny představuje nadčasovou investici. A také kolikrát i tu nejnáročnější investici. Rozhodli jste se svou koupelnu vybavit vanou? Je to skvělé rozhodnutí. Můžete se v ní nejen sprchovat, ale také si vychutnat příjemné chvíle odpočinku. Nevíte si rady s jejím výběrem? Nevadí, rádi vám poradíme, podle čeho vanu vybírat.

Výběr vany dá tvář vaší koupelně (Zdroj: Depositphotos.com)

Propozice koupelny

Výběr vany do koupelny je jistě dobrým rozhodnutím, dříve však, než půjdete vanu kupovat, ujistěte se, že je ve vaší koupelně pro ni dostatek místa. Nezapomeňte, že se v koupelně musíte stále volně pohybovat a také pamatujte, že tu kromě vany bude ještě umyvadlo, možná také toaleta, bidet a nějaký ten koupelnový nábytek.

Je vaše koupelna atypická? Potřebujete nějaké nevšední řešení? Nebo je vaše koupelna malá a vy váháte, zda rozhodnutí pro vanu bylo správné? Nebojte se poradit s odborníky. Ale nemusíte se bát, dnes jsou na trhu dostupné i vany pro malé koupelny o velikosti 160x220 centimetrů i různě asymetrické vany.

Podle čeho si vanu vybírat tak, aby vám vyhovovala?

Relax ve vaně
Vana je skvělým místem k odpočinku (Zdroj: Depositphotos.com)

Proč vanu vybíráte? Pro koho bude? A jak ji máte v plánu využívat?

Před koupí vany se zamyslete, k čemu by měla vana sloužit a pro koho je určená. Chcete ve vaně ležet a relaxovat? Budou se ve vaně koupat i děti? Měla by vana být spíše pro seniory anebo pro handicapované? Budete v ní koupat své mazlíčky? Chcete vanu používat i pro aromaterapii, bylinné koupele a podobně? Tohle všechno je důležité vědět. Odpovědi rozhodnou, jaký typ vany je pro vás nejvhodnější. 

Malá koupelna s malou vanou
Vany se nemusíme vzdát, i když máme malou koupelnu (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak vybrat vanu podle materiálu

Všechny vany pro domácí použití musí splňovat normu ČSN EN 14516. Od toho se při hledání té správné vany můžete odrazit a dále už je to jen na vás. Na trhu jsou dostupné litinové vany, ocelové smaltované vany, akrylátové vany, vany z quarylu a z dalších materiálů (litého mramoru, dřeva, kamene, mramoru i skla). Každý materiál má samozřejmě své pro a své proti.

Moderní minimalistická koupelna se samostatně stojící vanou
Vany mohou být vyrobeny z různých materiálů (Zdroj: Depositphotos.com)

Litinové vany

Litinové vany bývaly v minulosti velice oblíbené. Voda v nich po napuštění vydržela být dlouho teplá. Litinové vany jsou také pevné a mají dlouhou životnost. Díky moderním technologiím dnes již nejsou tak těžké, jak tomu bývalo kdysi, stále jsou však těžké dost. Problematický je proto jejich transport a instalace. Nabízí se v různých tvarech a vyznačují se tím, že jde převážně o samostatně stojící vany. Jejich velkým negativem je také i to, že jim déle trvá, než se zahřejí.

Luxusní koupelna ve starožitném vzhledu s litinovou vanou
Litinové vany bývaly v minulosti velice oblíbené (Zdroj: Depositphotos.com)

Ocelové smaltované vany

Ocelové smaltované vany by měly být minimálně 2 milimetry tlusté. Ty nejlepší smaltované vany jsou tlusté 3,5 milimetru. Tyto vany mají odolný povrch a tak se v nich bez obav mohou koupat děti i psi. Nepoškodí je ani kosmetika, soli, byliny i lékařské přísady. Nepoškodí je dokonce ani barva na vlasy nebo odlakovač. Plusem je i to, že i když se tato vana přeci jen poškodí, je možná oprava.

Smaltovaná vana na nožkách za závěsem
Smaltované vany mají odolný povrch, jen tak něco je nepoškodí (Zdroj: Depositphotos.com)

Akrylátová vana

Akrylátová vana patří v současné době k těm nejoblíbenějším. Na trhu jsou dostupné různé tvary a zajímavé designy. Její velkou předností jsou skvělé tepelně izolační vlastnosti. Do vany můžete zakomponovat i různé doplňky. Vana může být zpevněná sklolaminátem nebo polyuretanovou pěnou. Tyto vany jsou vhodné pro hydromasážní systémy. I zde si při výběru dejte pozor na tloušťku materiálu. Optimální tloušťka se pohybuje okolo 4,5 milimetru. Vlastnosti vany můžete zlepšit provedením antibakteriální úpravy, což vám zjednoduší údržbu a zlepší její hygienu.

Akrylátová vana v koupelně se střešním oknem
Akrylátové vany jsou dostupné v různých tvarech a zajímavých designech (Zdroj: Depositphotos.com)

Quaryl

Vany z tohoto materiálu se odlévají do forem a mohou mít díky tomu nejrůznější vzhled. Vynikají vysokou odolností oproti mechanickému namáhání, otěruvzdornosti a odolnosti proti chemickým látkám. Mají i protiskluzový povrch a snadno se udržují. Materiál je příjemný na dotek a má dobré termoizolační vlastnosti.

Moderní koupelna s vanou z quarylu
Vany z quarylu jsou velmi praktické a hodí se do moderních interiérů (Zdroj: Depositphotos.com)

Výběr vany podle tvaru a velikosti

Tvar i velikost vany vybírejte podle prostoru v koupelně. Zvolit můžete klasickou obdélníkovou, ale pokud vám to prostor umožní, můžete si vybrat vanu oválnou, rohovou nebo asymetrickou. Také byste měli vědět, že i v malém prostoru můžete mít vanu. U takové vany je však nutné dbát na její vnitřní členění. Správnou vanu poznáte tak, že v ní máte možnost pohodlně se v ní opřít nohy. Vana by měla skýtat prostor pro položení rukou.

Moderní volně stojící velká vana s podlahovou baterií
Při výběru vany je nutné zohlednit velikost a vzhled koupelny (Zdroj: Depositphotos.com)

Vana klasického obdélníkového tvaru

Jde o klasický tvar, který je i nejhojněji užívaný. Pokud je tento typ vany pro vás ten správný, vybírejte si takovou, která má ploché a pokud možno co nejširší dno. Umožní vám to nejen příjemné posezení a relaxaci, ale i osprchování. Širší okraje vany vám umožní využít je k odložení drogerie. V případě, že je vaše koupelna skutečně malá a vy i přesto chcete vanu, existují vany o 120 centimetrech s klasickou hloubkou vany.

Moderní koupelna se zrcadlem, umyvadlem, toaletou a vanou
Obdélníkový tvar vany je vybíraný nejčastěji (Zdroj: Depositphotos.com)

Rohové vany

Pro rohovou vanu je zapotřebí více místa. Rohové vany disponují sedátkem nebo prostorem pro uložení kosmetiky. Tento roh se však hůře udržuje. Tato vana je i náročnější na spotřebu vany, ale zase si v ní můžete více vychutnat svou koupel a kolikrát i ve dvou.

Moderní koupelna se sprchovým koutem a rohovou vanou
Rohové vany disponují sedátkem nebo prostorem pro uložení kosmetiky (Zdroj: Depositphotos.com)

Asymetrické  vany

Asymetrické vany mohou vyřešit problém s atypickou koupelnoou. Atypické vany jsou obvykle na jedné straně zúženy. Jejich výhodou je i úspora místa. Tyto vany se hodí do menších koupelen. Vany se vyznačují plochými širšími dny, což umožňuje i sprchování.

Asymetrická vana v luxusní koupelně
Asymetrické vany se hodí i do atypických koupelen (Zdroj: Depositphotos.com)

Umístění baterie

Při výběru vany si všímejte i toho, kde je umístěna baterie. Vůbec nejlepší je, když půjde o nástěnnou baterii, což vám ušetří spoustu starostí. Pokud by totiž byla umístěna na ne zrovna nejlepším místě na vaně, hrozí, že by vám mohla překážet.

Moderní koupelna v bílé barvě
Výběr umístění baterie je důležitý (Zdroj: Depositphotos.com)

Umístění vany v prostoru

Vanu vybírejte i podle toho,  jak by měla být instalována. Má být volně stojící, nebo postavená ke stěně? Vanu můžete usadit na předem připravené místo v koupelně. Další možností jsou i vyzdívaná lůžka souběžně s hranou vany, kam se vana následně vloží. Existují i polystyrenové podsady.

Velká luxusní koupelna se dvěma zrcadly a umyvadly, sprchovým koutem a vanou
Baterie může být umístěná i poněkud nezvykle (Zdroj: Depositphotos.com)

Hydromasážní vany

Zcela jedinečnou kapitolou jsou pak hydromasážní vany. Jsou spojeny s luxusem a vrcholným pohodlím. Tato vana přináší dokonalou relaxaci a má i pozitivní účinky na zdraví člověka. Cena těchto van je sice vyšší, ale pokud si je dobře vyberete, nebudete litovat. Při pořizování této vany je nutné počítat i s vyšší spotřebou než u klasických van. Při výběru hydromasážní vany je nutné zvážit její velikost a tvar. Tyto vany jsou často plastové, smaltované o keramické. Nejvíce se však nabízí ty akrylátové, protože  jsou tuhé, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a tišší provoz.

Stylová koupelna s mozaikovými obklady a hydromasážní vanou
Hydromasážní vana přináší dokonalou relaxaci a má i pozitivní účinky na zdraví člověka (Zdroj: Depositphotos.com)

Inspirace pro vás

Starobylá vana na nožičkách
Litinová vana ve starobylém stylu může být zároveň krásným doplňkem (Zdroj: Depositphotos.com)
Stylová vana na zlatých nožkách
Vana může vypadat i takto (Zdroj: Depositphotos.com)
Jednoduchá litinová vana na nožičkách
Jednoduchá litinová vana na nožičkách může vypadat velmi hezky (Zdroj: Depositphotos.com)
Zlatá vana ve vintage stylu
Zlatá vana je skvělou volbou do koupelny ve vintage stylu (Zdroj: Depositphotos.com)
Jednoduchá obezděná rohová vana
Rohová vana poskytne spoustu místa pro relax v horké lázni (Zdroj: Depositphotos.com)
Velká luxusní koupelna se dvěma zrcadly a umyvadly, sprchovým koutem a vanou
Baterie může být umístěná i poněkud nezvykle (Zdroj: Depositphotos.com)
Klasická koupelna s hydromasážní vanou
Hydromasážní vana se hodí i ke stylovému vzhledu koupelny (Zdroj: Depositphotos.com)
Koupelna v bílé barvě s velkým sprchovým koutem a volně stojící vanou
Vana v historickém stylu může s moderním interiérem skvěle ladit (Zdroj: Depositphotos.com)
Koupelna v zelených tónech s oválnou vanou
Oválné vany se hodí do moderních koupelen (Zdroj: Depositphotos.com)
Oválná vana pod zrcadlem
Oválná vana vypadá velice stylově (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní koupelna v šedobílém provedení
Malá vana v koupelně je vhodná pro ty, co se lázně vzdát nechtějí (Zdroj: Depositphotos.com)
Modrobílá koupelna
Klasický obdélníková vana se hodí téměř do každé koupelny (Zdroj: Depositphotos.com)

 

Související k tématu