reklama

Jak přelstít mušky octomilky

Kyselé mušky octomilky jsou úhlavní nepřátelé našich šťáv, limonád, ovoce i vína. Jakmile ucítí vůni něčeho kvašeného a sladkého, sletí se v hojném počtu a vypudit je z našeho domova je práce téměř nadlidská a vyžaduje opravdu velkou trpělivost. Nemusíme ale hned sahat po postřiku, můžeme vyzkoušet některé osvědčené babské rady, které, světe div se, opravdu fungují.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na ovoci si rády pochutnávají octomilky (Zdroj: Depositphotos.com)

Kyselé mušky octomilky

Jsou známé pod názvem octové, vinné nebo ovocné. Patří mezi obtížný hmyz, který nám ztrpčuje život a zbavit se ho je velmi obtížné a poměrně neefektivní. Mušky octomilky rády navštěvují naše kuchyně, hlavně pokud ucítí závan sladkého nebo kvašeného. Zapomenuté ovoce, zbytek vody se šťávou nebo sklenka od vína - to vše je pro ně vítanou hostinou a záminkou k bujarému množení. Stačí pár mušek, které k nám zabloudí zvenku, a brzy máme domov obohacený jejich desetitisícovým šikem. Svá vajíčka kladou v blízkosti odpadkového koše nebo využijí nahnilé ovoce. Nejsou sice našemu zdraví škodlivé, ale přenášejí nejrůznější plísně na potraviny, které tak rychleji podléhají zkáze. Množí se nejen v přezrálých kouscích, ale jejich vajíčka můžeme nalézt i v čerstvém kousku koláče nebo zbytcích jídla na talíři. 

Muška octomilka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Muška octomilka patří do skupiny obtížného hmyzu

Pravidlem je, že vždy je lepší prevence. Proto musíme dbát zejména v letních měsících na zvýšenou hygienu v kuchyni. Pravidelně vynášíme odpadkový koš (bohužel octomilky neodradí ani uzavřený koš, stačí jim opravdu miniaturní škvírka), jeho povrch omýváme. Omýváme také všechny ostatní povrchy - kuchyňskou linku, sporák a ostatní. Všechno ovoce kontrolujeme a přezrálé či nahnilé kousky odstraňujeme. Taktéž nenecháváme nikde v dosahu nedojedené jídlo či pití, zvlášť pokud obsahuje sladkou šťávu. Všechno sladké nebo kyselé (ovocný sirup, džusy, pivo nebo víno) pečlivě uzavíráme nebo ukrýváme z dosahu mušek. Podlaha se musí často vytírat, i jedna jediná kapka šťávy stačí, aby přilákala octomilky. A nesmíme zapomínat na odpad ve dřezu, který bychom měli pravidelně vylévat horkou vodou a používat na čištění "krtka", který bezpečně odstraní všechny nánosy. Octomilky mohou využít k nakladení vajíček také květináče s vlhkou hlínou, proto bychom neměli květiny přelívat a využívat podmisky. 

Ovoce, napadené octomilkami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Necháme-li v kuchyni ovoce, které již dozrálo, máme zajištěnu i návštěvu octomilek

Návštěva mušek v našem domě

Octomilky si v 99 % případů cestu k nám domů najdou, i kdyby nenašly nic vhodného k potravě. I když uklidíme, jako bychom čekali příjezd královské rodiny, octomilky nám budou okolo hlavy poletovat naprosto nevzrušeně. Mechanická likvidace je neefektivní. Naději můžeme spatřovat v oblíbených mucholapkách nebo v lepových pásech, které umisťujeme poblíž oken. Vylučují feromony, které octomilkám voní a lepidlo, které je opravdu účinné. 

Lepové pásy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepové pásy vylučují kyselým muškám příjemné feromony

Další pomocníci

Elektrické lapače ne bázi UV záření, které dokáží zahubit nejen velké mouchy, ale i octomilky. Je možné je umístit prakticky kamkoliv, jsou bezpečné a ekologické. Neobsahují žádné chemické přípravky.

Některé koření octomilkám opravdu nevoní, např. hřebíček. Účinný je taktéž česnek, ale jeho vůně mnohdy vypudí i návštěvu vítanou.

Mezi mechanické pasti můžeme také zařadit tu podomácky vyrobenou. Stačí nám k tomu obyčejná PET lahev, do které nalijeme trochu ovocné šťávy a do stěn navrtáme maličké dírky. Octomilky se do lahve nachytají a ve šťávě se utopí. 

Návnada s ovocnou šťávou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Do plastové nádobky nalijeme pivo nebo ovocnou šťávu, čímž octomilky přilákáme

Šikovným pomocníkem jsou také masožravé rostliny - láčkovky nebo rosnatky. Jejich jediná nevýhoda je, že mouchy a mušky považují pouze za zpestření jídelníčku a nikoliv za jeho podstatnou část. 

Za poněkud adrenalinovou zbraň můžeme použít vysavač. Stačí na příhodné místo položit kousek přezrálého ovoce a potom jen číhat s vysavačem v ruce, až se octomilky slétnou. Hejno mušek lze prý vysát během několika vteřin, ale kolik jich stihne uniknout?

Rosnatky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rosnatky nám v boji s muškami octomilkami pomohou

V každém případě - pokud v bytě zahlédneme octomilku, musíme ihned vyrazit do boje. Během tří dnů totiž již můžeme mít zamořený celý byt.

Publikováno: 30. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová