Svilušky obvykle představují dost závažnou pohromu pro naše pokojové rostliny, protože jsou natolik žravé, že zlikvidují během několika dnů i velkou vzrostlou květinu. Naštěstí na ně máme dost účinnou páku, jak jim v jejich díle zabránit. Jaký postřik proti sviluškám tedy zvolit?
Svilušky
Svilušky patří mezi savý hmyz, který si velmi rád pochutnává na našich květinách jak venku v zahradě, tak i v bytě. Svilušky se mohou dostat i do skleníku, kde jsou schopny zničit zeleninu. Listy rostlin začnou žloutnout, hnědnout, až postupně uschnou a odumřou. Kromě změny barvy listů můžeme pozorovat i jemné pavučinky, které listy a rostliny postupně ovinou. Svilušky se drží většinou na spodní straně listů, po velmi zevrubném prozkoumání bychom mohli spatřit drobný hmyz podobný pavoučkům se čtyřmi nohami.
Jak si poradily se sviluškami naše babičky?
Nejprve zabrousíme do řady babských receptů. Odvar z heřmánku nebo cibule zabírá jen v počátku, pokud sviluškové zamoření není nijak rozsáhlé. Heřmánkový odvar raději naředíme, ten cibulový ředit nemusíme. Ošetřování rostlin tímto postřikem provádíme několik dní a poté sledujeme, zda zabralo, nebo ne.
Existuje nějaký postřik na svilušky?
Ve fázi silnějšího zamoření použijeme spíše postřik na bázi přírodních látek, jako například Biool, Neudosan, Spruzit nebo Bioan. Biopreparáty jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, neohrozí ani naše domácí mazlíčky, ani děti.
V extrémních případech lze použít velmi agresivní postřik, který se skládá z roztoku síry a vodního skla, nebo roztok oleje, mýdla a sody. Můžeme nabídnout i chemické postřiky, například přípravky Omite, Talstar nebo Vertimec, ale svilušky, stejně jako mnoho jiných škůdců, si na většinu z nich již dokázaly vytvořit imunitu a chemie na ně prostě nezabírá.
Tam, kde selže babská rada a profi postřiky, můžeme se zkusit spolehnout ještě na jednu pomoc. Dravý roztoč Phytoseiulus persimilis je velmi účinný predátor, který na svilušky spolehlivě zabírá. Je jasně oranžový a denně dokáže zlikvidovat až 5 jedinců nebo 60 vajíček. Roztoč je dodáván v roztoku, který stačí nastříkat na rostliny, a zbytek práce už ponecháme na přírodě. Jediné, co roztoče v jeho práci zastaví, je nevhodné mikroklima - nízká teplota a vzdušná vlhkost a přítomnost chemických preparátů.
Prevence
Svilušky mají rády pěkně suchou půdu a vysoké teploty. Proto jednou z prevencí je časté a přiměřené zalévání a prokypřování hlíny okolo rostlin. Preventivně lze použít řepkový nebo minerální olej ve 2% roztoku, který rozprašujeme do půdy i na listy. Listy také udržujeme bez prachu. Tak budou moci lépe absorbovat vzdušnou vlhkost a svilušky na ně nebudou nalétávat. Další účinnou prevencí je nepřetápět příliš již tak dost suché byty a naopak dbát na zvlhčování vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu je až 90 % a teplota okolo 20-25 °C. Taktéž včasná kontrola rostlin hlavně spodních stran listů může odhalit napadení sviluškami.
Publikováno: 28. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová