reklama

Výroba vymývané dlažby na míru

Vymývaná dlažba se snadno pokládá a má na sobě barevnou škálu malých pestrobarevných kamínků, k dostání je běžně ve stavebninách. Co když ale potřebujeme jinou velikost nebo tvar dlaždic a nechceme je řezat nebo jinak upravovat? Můžeme si je s trochou zručnosti vyrobit i sami, a přesně na míru. Je možné si vyrobit různé tvary, do čtverce, do tvaru písmene L nebo kulaté dlaždice. Vždy záleží na formě. Můžeme si vybrat posypové kamínky, jaké chceme. Je možné se dostat skoro na polovinu ceny, nesmíme však počítat náš vložený čas. S příliš velkými dlaždicemi se nám bude hůře manipulovat, mějme to tedy na mysli.

Vymývaná dlažba (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Pro výrobu budeme potřebovat cement a písek nebo cementovou směs, kačírek o malé frakci, formu a metlu na míchání. Dále proužky překližky a akumulátorovou vrtačku, k tomu potřebný počet vrutů.

materiál na výrobu dlažby
Co budeme na výrobu vymývané dlažby potřebovat? (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Základem výroby jsou formy na odlévání. Ty si snadno vyrobíme z proužků vodovzdorné překližky. Proužky si nařežeme na 4 cm široké pruhy. Z nich si pak pomocí vrutů do dřeva sešroubujeme rámečky o potřebné velikosti v našem případě 40 x 40 cm. Rámečků si připravíme několik. Vodovzdorná překližka má hladkou a drsnější neklouzavou část. Drsnou dáme směrem ven, aby se nám dlaždice z formy dobře a snadno vyndávala.

rámeček na dlažbu
Příprava rámečku, formy, na výrobu dlaždic (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rámeček položíme na rovnou hladkou plochu. Musí být neporézní, aby se k ní beton nepřichytil. Pomoci si také můžeme položením silnějšího igelitu na pracovní plochu. Nejprve jeho dno vysypeme drobným kačírkem o frakci 4-8 mm. Pravidelně kačírek roztáhneme po dně rámečku. K tomu nám postačí rovný odřezek. Vrstva musí být v jedné, maximálně jeden a půl vrstvě, aby se povrch a kamínky po vylití spojily s betonem.

postup výroby dlažby
Rámeček musí být položený na rovném nepřilnavém povrchu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

V kyblíku si pomocí vrtačky a míchací metly připravíme potřebnou směs na vylití do formy. Bude to klasický, ale trochu řidší beton. To proto, aby zatekl až mezi připravené kamínky. Formu postupně naplníme pomocí fanky nebo zednické lžíce.

míchání betonu
Na vrstvu kamínků navršíme betonovou směs (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Materiál ve formě uhladíme zednickou lžící nebo špachtlí. Přesahující materiál strhneme podle hrany rámečku delším rovným odřezkem. Při strhávání provádíme i pohyby do stran, abychom materiál rovnali a nehrnuli před sebou.

výroba dlažby
Betonovou směs vyhladíme (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Vhodným doplňkem je dlaždice do tvaru L, například k rohu stěny nebo pergoly nebo k venkovnímu rohu. Stejně tak zabetonovaný kelímek nám po vyjmutí udělá krásný otvor pro průchod pro slunečník nebo zábradlí. Betonovou dlaždici necháme minimálně dva dny zaschnout.

různé tvary dlaždic
Takto můžeme vyrobit různé tvary dlaždic (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Po zaschnutí vyklepneme dlaždici z formy. Můžeme si ale také pomoci jejím částečným rozšroubováním. Vypomoci si můžeme i použitím odbedňovacího oleje před vylitím formy. Hotové dlaždice otočíme kamínkem nahoru. Pomocí ocelového kartáče je nahrubo očistíme.

čištění dlaždic
Jednotlivé dlaždice po zaschnutí očistíme (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Tento typ dlažby se díky výrobní technologii nazývá vymývaná dlažba a to samé čeká i nás. Zbytky betonu odstraníme pomocí silnější tlakové myčky. Tlak vody nám kamínkový podklad vyčistí a prokreslí.

vymývaná dlažba
Zbytky betonu odstraníme z pochozí vrstvy vysokotlakou myčkou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Dlažba tak bude díky vymytým kamínkům nejen hezky barevná ale i neklouzavá. Pro dobré očištění zbytků řídkého betonu, který protekl mezi kamínky, použijeme výkonný  paprsek vody nebo turbotrysku.

vymývaná dlažba
Na vymývání použijeme výkonnou vysokotlakou myčku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Podklad pod dlažbu a posezení srovnáme a zhutníme. Samotné dlaždice, protože jsou velkoformátové a budou jenom pochozí a ne pojezdné, postačí položit do pískového lože. Nejsou vibrolisované, ale jenom odlité. Do pokládky je necháme 10 až 14 dní zaschnout aby nám při poklepávání nepraskly. Pokládáme je do pískového lože a utahujeme pomocí gumové paličky.

podklad dlažby
příprava podkladu pod dlažbu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Kolem položené dlažby uděláme rámeček z hranolků. Zakrátíme si je pomocí pily. Hranolky jsou tlakově impregnovány a dlouho vydrží. Rámeček z hranolků sešroubujeme pomocí dlouhých vrutů do dřeva. Poslouží nám jako přechod mezi dlažbou a trávou a zároveň nám podrží dlažbu u sebe.

řezání motorovou pilou
Kolem dlažby připravíme rámeček - zamezí prorůstání travin a plevele a dlažbu pěkně podrží (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Po položení dlaždic a rámečku dlažbu ještě jednou hranolky opláchneme od nečistot a zbytků hlíny a písku. Spáry můžeme vysypat jemným bílým pískem.

mytí terasy
Dlažbu po položení ještě důkladně očistíme od nečistot (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Hotovo, teď už zbývá jen pozvat přátele na pohodovou grilovačku. Vymývaná dlažba se bude dobře udržovat a čistit, můžeme tedy grilovací párty pořádat bez obav.

posezení na terase
Vymývaná dlažba skvěle vypadá a snadno se udržuje (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Publikováno: 26. 6. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman