reklama

Jak odhalit a efektivně zlikvidovat červce

Červci nepatří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jak odhalit a efektivně zlikvidovat právě červce, kteří napadají naše pokojové rostliny? Ukážeme si nejen klasické použití průmyslově vyráběných insekticidů, ale povíme si něco i o osvědčených receptech našich babiček.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Listy pokojových rostlin

Jak odhalit a efektivně zlikvidovat červce

Červci jsou polokřídlý hmyz, patřící do skupiny parazitů. Jsou to škůdci, kteří napadají rostliny a to jak venkovní, tak pokojové. Rostliny likvidují intenzivním vysáváním jejích šťáv. Červci se kromě své škodlivosti vyznačují i pozitivní vlastností a to tvorbou barviva šelaku, pro kterou jsou zvláště v asijských zemích hojně vyhledáváni. Jejich tělo je měkké, 3-4 mm dlouhé, pokryté jemnými chloupky. Lze je najít nejen podle napadených pokroucených listů s nekrotickou tkání na spodní straně, ale také podle medovice - husté lepkavé šťávy, kterou hmyz vylučuje ve formě povlaku na listech a větvičkách. Ve vlhkém prostředí se pak na medovici tvoří čerň houbovitého původu.

Mezi nejvýznamnější zástupce patří toulice - skleníková a kopřivová, červec český, javorový, bukový, jilmový a jasanový, puklice švestková a štítěnka zhoubná. 

Pokojová rostlina
i (Zdroj: depositphotos.com)
Škůdcům lépe odolávají zdravé a silné rostliny

Puklice 

Vysává rostliny (nejčastěji napadá slivoně, akáty, javory, duby, angrešt a mnoho dalších dřevin) a na jejich větvičkách vytváří kolonie, v nichž jsou další členové kryti ochranným štítem. Samičky žijí na kůře, jsou  4 - 6 mm dlouhé, oválné, vysoce vyklenuté, s tmavě hnědými samičími štítky. Samečci mají křidélka, jsou asi 2 mm velcí, červenohnědí. Larvy jsou zelenožluté, později hnědé až hnědočervené. Lze je nacházet na spodní straně, méně často na vrchu listů nebo větvičkách, kde sají rostlinnou šťávu a zanechávají za sebou charakteristickou stopu - medovici. Na listech a větvičkách se tvoří nekrotická tkáň, listy zakrňují, kroutí se, usychají a větvičky odumírají. Plody takto napadených rostlin jsou nevyzrálé. Jako ochranu proti nim volíme insekticidy, např. Careo, Applaud 25 WP, Raptol, Biool, Frutapon, Rock Effect, velmi účinné jsou lepové pásy a následně je nutné napadené větve odříznout a zlikvidovat. Tam, kde není možné používat chemickou ochranu v podobě insekticidů, používáme ochranu biologickou, a sice dravé slunéčko Cryptolaemus montrouzieri, známé pod názvem Biolaagens CrM. Na pokojové rostliny použijeme hadřík namočený ve vodě s přídavkem smáčedla, např. jar nebo líh a listy rostlin velmi důkladně otřeme. Používáme-li chemickou ochranu, využijeme přípravky řady Biolit a nebo insekticidy na bázi řepkového oleje. 

Postřik
i (Zdroj: depositphotos.com)
Účinný postřik insekticidním přípravkem

Štítěnky

Škodí na ovocných dřevinách na všech nadzemních částech rostlin. Při silném napadeni dochází k postupnému chřadnutí a usychání větví a později také celých stromů. V místě vpichu se pletiva díky vstříknutým toxinům zbarvují do červena. Vhodná ochrana je pomocí přípravku Mospilan a Movento na začátku rašení listů. Štítěnky mají svého biologického predátora - Pukličníka štítenkového Prospaltella perniciosi, vosičky rodu Aphitis. Významná jsou také např. slunéčka. Predátory podpoříme zanecháním ořezaných větví poblíž stromů, zatímco si na nich budou "dravci" libovat, štítěnky hynou. Pokojové rostliny omyjeme mýdlovou vodou, dbáme na opravdu důkladné potření všech míst. 

Škůdci na růžích
i (Zdroj: depositphotos.com)
Rostlinní škůdci dokáží naše květiny doslova zdecimovat

Toulice

Samečci toulic jsou velmi podobní mšicím, samičky jsou obaleny voskovým krytem a na konci těla mají pouzdro na vajíčka. Larvy jsou pohyblivé. Toulice kopřivová se zdržuje sice na kopřivách, ale ráda vyhledává i jiné byliny a rostliny. Na pokojových rostlinách se vyskytují jen vzácně a i na ně dobře působí obyčejná mýdlová voda nebo postřik s trochou lihu. Velmi účinné je pokojové rostliny letnit. Pozor - rostliny nedávat na jižní stranu, kde slunce hřeje nejvíce, došlo by k popálení listů. Letnění je pro pokojové rostliny dovolená na čerstvém vzduchu - rostliny se otuží, zesílí, vybarví se jim listy a jsou odolnější proti škůdcům. Některé rostliny díky letnění i vykvetou.

Mýdlová voda jako postřik
i (Zdroj: depositphotos.com)
Hadr, namočený v mýdlové vodě, očistí listy od červců spolehlivě

Červci

U červců, stejně jako u ostatních druhů, platí zásada, že jsou rozpoznatelní díky škodě, kterou způsobují na listech rostlin a také na jasné medovicové stopě. Pokud chceme použít chemii v podobě insekticidů, nikdy nestříkáme postřik na rostlinu, protože ve valné většině je takový postřik neúčinný. Roztok insekticidu se lije do hlíny a rostlina ho svým pletivem rozvede do všech částí. Škůdce pak insekticid nasaje a hyne. Vlnatí červci, rozpoznatelní jako bílé vatové chomáčky, se schovávají na spodní straně listů. Jako účinná likvidace nám poslouží obyčejný líh, který pomocí vatové tyčinky rozetřeme na listy a chomáčky odstraníme. Líh totiž rozpouští voskový povlak červců a tím je zabíjí. Abychom se takto důsledně zbavili i larev a vajíček, můžeme použít už zmíněný roztok do substrátu a nebo, např. u orchidejí, do zředěného roztoku namočit celou rostlinu nejlépe přes noc.

Otírání listů rostlin
i (Zdroj: depositphotos.com)
Listy otřeme i roztokem lihu a tím červce zahubíme

Boj se škůdci a cizopasníky na našich rostlinách pokojových i venkovních je jako boj s větrnými mlýny. Zlikvidujeme jedny a objeví se jiní. Pouze rostlina v dobré kondici má šanci společně s ochranou odolat nájezdům žravých a savých potvůrek, které v našich pracně vymazlených kytičkách vidí bohatě prostřený stůl a hostinu. Obecně platí, že pokojové rostliny, ale i ty venkovní je nutné velmi často prohlížet a kontrolovat. Jen tak dokážeme červce odhalit dřív, než napáchají velkou a nenávratnou škodu.

Publikováno: 27. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová