reklama

Linoleum je nejen praktické, ale může mít i krásný design

Linoleum (známe také pod jednou z obchodních značek marmoleum) nabízí pestrou škálu možností. Všechny však při vhodném zakomponování do interiéru vypadají velmi působivě. Věděli jste, že linoleum je vyrobeno z přírodních materiálů a je tedy ideální podlahovou krytinou do moderních interiérů, kde se bere ohled na životní prostředí?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum při vhodném zakomponování do interiéru vypadá velmi pěkně (Zdroj: Depositphotos.com)

Ano, je tomu skutečně tak, linoleum, je eco friendly. A právě díky tomu se opět dostalo, po několika letech odmlky, na výsluní. V současné době navíc dokáže být design linolea velmi nadčasový a díky pestrosti barev a vzorů vypadá dobře v každém interiéru. To ale nejsou všechna pozitiva této podlahové krytiny. Důvody, proč si zrovna do svého interiéru pořídit zrovna tento materiál, se dozvíte v tomto článku.

Marmoleum v moderní ložnici
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hodí se opravdu do každého interiéru, je třeba jen vybrat vhodný design

Co je linonoleum?

Linoleum je druh podlahové krytiny vyrobené z přírodních materiálů. Na jeho výrobu se užívá především ztuhlý lněný olej, borovicová kalafuna, dřevitá nebo korková moučka a minerální plniva, jako například uhličitan vápenatý. To vše je ukotveno na jutovém nebo plátěném podkladu. Vybrat si můžete z různých barev. Pozor, nezaměňujte linoleum s PVC (lino), což je umělá napodobenina linolea. Oproti přírodnímu linoleu je tlustší, měkčí a připomíná gumu. Životnost linolea sice není přesně určena, ale zcela běžně vydrží i třicet let. Je to hodně o tom, jak se k podlahové krytině budete chovat. Linoleum se vyrábí stejnou technologií již více než 100 let.

Vzorník linolea
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum může mít různou podobu

Lněný olej v linoleu

Na výrobu linolea je zapotřebí spousta lněného oleje, který se získává extrakcí zrn lnu. Lněný olej má velmi blahodárné účinky na zdraví, a to i tehdy, když je v linoleu.

Další složkou je borovicová pryskyřice.

Ta v linoleu funguje jako pojidlo. Dále pak zvyšuje jeho odolnost a flexibilitu. Pryskyřice se z borovic dostává speciální technologií, která nepoškozuje borovice.

Dřevitá moučka

Dřevitá moučka skvěle váže přírodní pigmenty. Dřevo na jeho výrobu pochází z místních lesů a každý použitý strom je nahrazen nově vysazeným.

Vápenec 

Vápenec pak dodává linoleu vysokou odolnost.

Pigmenty

K barvení linolea jsou používány šetrné pigmenty, díky nimž podlahová krytina získává krásnou a výraznou barvu. Vyznačují se tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí.

Lněný olej a lněné semínko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lněný olej je základní surovinou při výrobě

Co o linoleu možná nevíte

Linoleum vynalezl Angličan Frederik Walton v polovině 19. století. Stojí rovněž i za jeho názvem. Původně neobsahoval pouze korek, ale i kaučuk, ten byl však posléze nahrazen lněným olejem a kalafunou. Bohužel sice rozjel úspěšnou továrnu na výrobu v Anglii i v USA, ale již po 14 letech o ni přišel, když prohrál soud s jiným americkým výrobcem. Prý to je obecný název, a proto ho může mít každý. Možná právě tato situace může za to, že lino se spojuje i s PVC krytinou a že pravému linoleu se říká i marmoleum nebo artoleum.

Linoleum si lidé napříč světadíly velmi rychle oblíbili. Cenili si jeho vlastnosti, vysokou odolnost i cenovou dostupnost. Postupně začalo nahrazovat dlažbu v kuchyních. Dnes je pro svou odolnost i designové možnosti hojně používané rovněž i v moderní architektuře.

Chodba s červeným linoleem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vyniká pěknými živými barvami, které jsou stálobarevné

Proč zvolit linoleum?

Důvodů proč je celá řada. Tak třeba proto, že má pozitivní vliv na lidské zdraví. Ptáte se, jak je to možné? Je tomu tak proto, že se z něj uvolňuje lněný olej, který je přírodním lékem na choroby dýchacích cest. Jde o hypoalergickou podlahovou krytinu. Potlačuje totiž nežádoucí množení bakterií na svém povrchu. Dalším plusem je i to, že lino nestudí. Je velmi příjemné na dotek. A pak musíme vyzdvihnout i to, že barva přírodního lina je stejná i po deseti letech užívání. Je velmi odolné. Linoleum je přirozeně antistatické, odolné i vůči vlhkosti a vodě. Výrobci uvádí, že by mělo odolat i hořící cigaretě. Velmi snadná je i jeho údržba. Lze ho recyklovat. Je biologicky rozložitelné. Neztrácí vzor ani po sešlapání. Má téměř neviditelné spoje.

Role linolea s různou texturou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Přírodní linoleum pozitivně ovlivňuje zdraví člověka

Linoleum design

Škála designu linolea je skutečně velmi pestrá. Vybírat si můžete z různých barev, které jsou velmi živé, ale i různých vzorů, ornamentů a maleb. Výrobci navíc každý rok přichází s novými kolekcemi designů lina. Na výběr máme zhruba 160 barev. Není dokonce žádný problém si u výrobce v současné době nechat vyrobit design linolea přímo na míru. Barvu linoleu dávají ekologicky šetrné pigmenty. Není problém mít nejen lino v rozličných barevných odstínech, ale také lino, které imituje dřevo, kámen, mramor, je jemně pastelové, má podobu dlažby anebo je zdobeno geometrickými vzory a obrázky.

Detail různých dekorů linolea
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vzhled může mít rozličnou podobu

Jak vybrat linoleum

V obchodech přírodní linolea najdete spíše pod označením marmoleum, případně ještě i artoleum. Vybrat si můžete z několika tlouštěk, barev i vzorů. Použít ho můžete do všech pokojů. Linoleum se vyrábí v pásech, čtvercích nebo lamelách. Liší se svou pokládkou. Pásy se celoplošně lepí na podklad a následně se svařují svařovací šňůrou. Čtverce a lamely se poskládají podobným způsobem jako plovoucí podlaha. Snadno se do sebe zaklikávají. I když se může jevit pokládka jako snadná záležitost, všeobecně se doporučuje, aby ji prováděl profesionál. Zvlášť, pokud by měly na podlaze vzniknout nějaké obrazce.

Pokládka linolea profesionálem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokládku bychom měli nechat na profesionálech

Lino není totéž, co linoleum

Umělé lino se začalo ve velkém vyrábět v druhé polovině minulého století. Ve skutečnosti jde o PVC, které s pravým linoleem má jen málo společného. Je to polyvinylchlorid, což je nejpoužívanější plast na Zemi. Vyvinut byl v roce 1935. Oproti pravému linoleu je PVC tenčí a tvrdší. Mají lepší schopnost vrátit se do původního stavu po tom, co na ně z výšky spadne nějaký těžký předmět. Má však mnohem menší životnost než linoleum. Jeho největší výhodou je jeho nízká pořizovací cena.

Srolované PVC podlahové krytiny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
PVC je umělé linoleum, jehož největší výhodou je jeho nízká cena

Jak udržovat linoleum

Linoleum stačí čistit na sucho, zametením anebo setřením prachovým mopem. Pozor, používání mýdlových a alkalických čističů mohou povrch linolea poškodit.

Podlaha s mopem a kýblem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Údržba není vůbec složitá

Inspirujte se různými designy linolea v interiérech

Kuchyně s linoleem
Skvěle se hodí do kuchyně (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum v kuchyni
Je velmi praktické na údržbu (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum v moderní kuchyni
Může nahradit dlažbu (Zdroj: Depositphotos.com)
Prostorná kuchyně s linoleem
Škála designu linolea je opravdu velká (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum v retro kuchyni
Zajímavý je i jako součást retro stylu (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum v ložnici
Design linolea může mít i podobu dřevěných parket (Zdroj: Depositphotos.com)
Čtvercové dlaždice linolea v prázdné kanceláři
Linoleum se dá pořídit i ve formě dlaždic (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum se vzhledem betonu v kanceláři
Může imitovat i povrch betonu (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum s šachovnicovým vzorem
Může oživit svým designem interiér (Zdroj: Depositphotos.com)
Modré linoleum v chodbě školy
Působivě vypadá ve velkých interiérech (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 18. 6. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová