reklama

Udržujte plovoucí podlahu v kondici

Při výběru nové podlahové krytiny je potřeba vzít v potaz mnoho parametrů a jedním z nich je bezpochyby údržba. Jak tedy správně pečovat o plovoucí podlahy a udržovat je v perfektním stavu?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plovoucí podlaze je nutné věnovat správnou péči a údržbu (Zdroj: Depositphotos.com)

Co je plovoucí podlaha?

Plovoucí podlahou mnoho lidí nazývá každou podlahu z laminátu. Pravdou ale je, že termín plovoucí podlaha charakterizuje způsob pokládky podlahy z různých materiálů, nejvíce se samozřejmě používá laminát, další možností je dřevo, linoleum nebo dýha. Plovoucí podlaha je typická tím, že povrch není napevno spojený s podkladem a podlaha tedy "plave". Většinou se spoje nelepí a jsou tak výhodné možností jednoduchého položení systémem zámků, rychlým a snadným zacvaknutím jednotlivých lamel do sebe a tím také možností opětovného rozebrání či oprav poškozených dílců.

Výhody plovoucích podlah:

  • snadná a rychlá pokládka
  • výběr z několika materiálů a bezspočtu vzorů a dekorů
  • hodí se i pro podlahové vytápění
  • cenová dostupnost
  • možnost lokálních oprav
  • možnost rozebrání
  • snadná údržba plovoucí podlahy.
Čisticí prostředky na plovoucí podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čisticí prostředky na plovoucí podlahy

Jak udržovat laminátovou plovoucí podlahu

Ačkoli je svým způsobem laminátová plovoucí podlaha téměř bezúdržbová, pečovat se o ní alespoň trochu musí.

  • Suché čištění – čištění podlahy na sucho je vhodné provádět smetákem nebo vysavačem s nástavcem určeným na hladké podlahy, jiným byste způsobili poškrábání.
  • Mokré čištění – pro mokré čištění se hodí mop, ale je třeba ho před použtím co nejvíce vyždímat, jinak může dojít k poškození lamel.

Abyste předešli většímu znečištění podlahy a ušetřili ji tak častého čištění, je dobré založit několik čisticích zón směrem od vstupu. Použít se dají rohože a koberce, které zachytí písek, kamínky a další hrubé nečistoty. Pokud je podlaha položena v místech, kde by mohlo docházet k častému kontaktu s vodou, vyrábí se již podlahy s voděodolnou úpravou, případně je potřeba v takových místech podlahu ve spárách impregnovat, což ji ochrání před zatékáním vody a bobtnáním.

Zametání plovoucí podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Základním a nejšetrnějším způsobem údržby plovoucích podlah je použití suché cesty, tedy zametení, vysátí a podobně

V údržbě hraje velkou roli kondice plovoucí podlahy. Důležité je zejména zabránění vzniku spár, které je ovlivněno teplotními a vlhkostními podmínkami v místnosti, kde je podlaha položena. Ideální teplota je mezi 19 a 23 °C, vlhkost vzduchu potom v rozmezí 50 a 65 %. To platí hlavně během zimy, kdy se topí a nadměrné sucho a nízká vlhkost způsobuje tvorbu spár v podlahové krytině.

Pro omezení vzniku škrábanců a otlačených míst je doporučeno nábytek při přesouvání zvedat, ne posunovat, a opatřit nohy filcovými podložkami.

Vysávání plovoucí podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při vysávání plovoucích podlah použijte nástavec na hladké krytiny, aby povrch nepoškrábal

K samotnému čištění je pak vhodné používat čisticí prostředky, určené přímo na laminátové povrchy. Určitě není vhodné používat vosky, oleje a lešticí prostředky, které jsou určeny většinou na dřevo, do laminátu nemohou pronikat, zůstávají na povrchu a lepí se na ně nečistoty. Dále není vhodné používat různá bělidla, rozpouštědla a abrazivní prostředky.

Jak udržovat dřevěnou plovoucí podlahu

Povrch dřevěné plouvoucí podlahy bývá opatřen lakem, voskem či olejem, od čehož se také odvíjí její pravidelná údržba.

Lakované plovoucí podlahy ze dřeva postačí udržovat vysavačem s nástavcem pro hladké povrchy, aby se zamezilo poškrábání povrchu, případně smetákem. Mokré čištění je doporučeno provádět mopem, který bude co nejvíce vyždímaný. Lak podlaze dává určité vlastnosti, jako je odolnost proti oděru a vlhkosti, ale i tak je to pořád dřevo a je potřeba ho před vlhkem chránit.

Pro plovoucí podlahy ošetřené voskem či olejem je vhodná údržba podobná, jen jsou povrchy s takovou úpravou vhodné i do míst, kde hrozí častější kontakt s vodou, protože jí lépe odolávají, stejně tak jako dobře odolávají usazování nečistot.

Stejně jako u laminátových plovoucích podlah platí i pro ty dřevěné udržovat v místnosti, kde je podlaha položena, optimální vlhkost a teplotu, aby nedocházelo ke vzniku spár a trhlin. Vlhkost vzduchu by v tomto případě měla být mezi 40 a 60 %, teplota potom mezi 15 a 25 °C.

Čištění plovoucí podlahy mopem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Údržbě v podobě mopu se u plovoucí podlahy nevyhneme. Je potřeba, aby byl návlek co nejvíce vyždímaný a voda nepronikala do spár

I ostatní pravidla jsou stejná jako u povrchu laminátového – tedy opatření nábytku plstěnými chrániči, používání prostředků přímo určeným na daný typ povrchu i povrchové úpravy a co nejméně podlahu zatěžovat vodou.

Pro voskované plovoucí podlahy je součástí údržby čas od času je znovu napustit olejem. Jejich výhodou je možnost opravení lokálních poškození.

Lakované plovoucí podlahy lze udržovat běžným způsobem, je možné použít také leštěnku, která dodá podlaze vyšší odolnost.

Utírání plovoucí podlahy hadříkem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Základní údržbou plovoucích podlah by mělo být okamžité odstranění mokrých ploch a silných znečištění

Jak pečovat o linoleum

Plovoucí podlaha může být vytvořena i z linolea či marmolea. I takovou plovoucí podlahu je třeba pravidelně udržovat a zajistit jí tak delší životnost.

Důležitým krokem při údržbě linolea je pravidelné ošetřování speciálním voskem, tomuto procesu se říká polymerizace. Získává tím větší odolnost proti poškození.

Běžná údržba plovoucí podlahy z linolea je potom poměrně jednoduchá a její zásady se příliš neliší již od těch výše zmíněných:

  • použití čisticích prostředků, určených pro tento povrch, v tomto případě s neutrálním pH, v opačném případě může dojít k zásadnímu poškození struktury krytiny,
  • k odstranění nečistot použijte prachový mop, smeták či vysavač s vhodným nástavcem pro hladké povrchy,
  • mop je třeby mít vlhký, ne mokrý,
  • používejte rohože a koberce jako čisticí zóny před vstupem na citlivou krytinu,
  • nábytek opatřete ochrannými podložkami.

Když dodržíte několik zásad, které se vztahují ke konkrétní plovoucí podlaze a její údržbě, bude péče o ní snadná a podlaha se vám odvděčí krásou a dlouhou životností.

Publikováno: 23. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová