reklama

Vyberte do pokojíčku ten nejvhodnější dětský koberec

V dětském pokojíčku spousta her a zábavy probíhá na podlaze. Jaký ale zvolit typ koberce? S vysokým vlasem, do kterého se budou příjemně bořit dětské nožičky? Nebo naopak co nejhladší, aby po něm dobře jezdila autíčka? Vybírejte pečlivě, aby dětský koberec splnil nejen svůj účel, ale byl i příjemný na dotek.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Na dětském koberci si děti vyhrají, sedí v měkkém a nestudí je podlaha (Zdroj: depositphotos.com)

Novorozenec koberec neocení, ale maminka ano

Právě jsme si dovezli z porodnice miminko. Začínáme se s ním sžívat, musíme změnit ve svém životě mnoho věcí. Málokoho napadne přemýšlet nad budoucností, protože přítomnost všechny zaměstnává mírou převelkou. Přijde nám možná zbytečné nyní dumat, zda a jaký vybrat koberec do pokoje novorozence. Ale zkušená maminka by hned namítla, kolikrát musí vstát v noci a bosa dojít k postýlce, aby miminko utišila. A stát na studené podlaze není nic příjemného. Stejně tak ocení kousek příjemné tkaniny pod nohama u křesla, které si přistaví k postýlce, aby mohla miminko kdykoliv pohodlně nakrmit. 

Koberec pod postýlkou
i (Zdroj: depositphotos.com)
Koberec u postýlky ocení hlavně maminka

Začínáme chodit, bezpečnost především

Ve chvíli, kdy nám novorozeně povyroste, začíná lézt po čtyřech a poté se i stavět na nožičky. A tu už nastává první problém. O koberec může batole zakopnout. Ale stejně tak si může ublížit pádem na holou podlahu. Při lezení po podlaze jsou na denním pořádku odřená kolínka či lokty, opět tedy váháme, zda koberec a jak vysoký. Dalším problémem mohou být objevené alergie. V koberci se zachytí velké množství prachu, ale jsou zde i roztoči a další alergeny. Problémem může být i chované zvíře v domácnosti. Psí a kočičí chlupy se budou z koberce vyčesávat opravdu obtížně. 

Miminko na podlaze
i (Zdroj: depositphotos.com)
Miminko začíná objevovat svět a s ním i různé povrchy podlahy

Školkový a školní věk

S postupujícími roky se mění požadavky dětí. Dítka často usedají ke stolečku, kde si mohou malovat, stříhat, lepit a různě kreativně tvořit. Na zemi pak mohou vznikat různé dráhy pro autíčka, ze stavebnice se dá postavit celé město. Holčičky uvítají prostor, kde budou s nadšením převlékat panenky. K tomu se hodí alespoň část podlahy pokrýt kobercem. Pod stolek lze umístit jen jednoduchý kobercový díl, do prostoru pokojíčku pak můžeme dát různé druhy koberce, děti je využijí podle svých potřeb. Je dobré se dětí zeptat, zda souhlasí s vámi zvoleným designem i materiálem. Kompromisy z obou stran dokáží zázraky. V tuto dobu by už mělo dítko podat pomocnou ruku při úklidu, při nákupu jej na to upozorněte. Jinak se vysává koberec s megadlouhým vlasem a jinak hladký povrch.

Dětské hraní na koberci
Koberec může být pouze na části podlahy (Zdroj: depositphotos.com)
Ručně pletené koberečky
Koberečky může šikovná maminka i uháčkovat (Zdroj: depositphotos.com)

Teeneger ocení možnost poležet si na koberci 

Možná to ani nedají na sobě znát, ale i dospívající ratolesti ocení, pokud mohou ve svém pokoji mít alespoň kousek měkkého koberce, kam se mohou natáhnout s knížkou, resp. mobilem v ruce. I v tomto případě platí pravidlo, že pokud chcete koberec pořídit, nechte, ať si vybere sám. Možná vás překvapí svým vkusem, možná že vyděsí, v každém případě to je jeho volba. A pokud se vybraný kousek přímo nerozchází s vaším vkusem, dopřejte mu ho. 

Koberec v dětském pokoji
i (Zdroj: depositphotos.com)
I v pokoji teenegera je dobré umístit koberec

Herní dětské koberce

Děti si rády hrají, to není potřeba nijak zdůrazňovat. Pokud máte chlapečka, rozhodně uvítá koberec se vzorem silnice. Uvidíte, jak si vyhraje při sestavování silničního provozu. Holčičky budou nadšené z dětského koberce se vzorem oblíbené pohádkové princezny, v nabídce jich najdete mnoho. Nebo pořiďte koberec se vzorem panáka na skákání. Jak rádi jsme v útlém věku hopsali na ulici a hráli tuto oblíbenou hru. Nyní ji můžete přenést i do pokojíčku. 

Hračky na koberci
Kluci uvítají vzor silnice na dětském koberci (Zdroj: depositphotos.com)
Koberec s panákem
Koberec může mít vzor nakresleného panáka na skákání (Zdroj: depositphotos.com)

Pokud máte živé dítě, je lepší tomu přizpůsobit i zařízení pokojíčku. Určitě všichni uvítají, pokud se bude moci dostatečně "vydovádět" ve svém pokoji za nepříznivého počasí. Dětský koberec v tomto případě raději nahraďte nízkou molitanovou matrací. Dítko může na matraci sedět, ležet a také tím může ztlumit nejeden doskok z některého herního prvku.

dětský pokoj pro živé dítě
i (Zdroj: depositphotos.com)
V pokoji pro živější děti může koberec nahradit měkká nízká matrace z molitanu

Údržba koberců

Bez údržby se neobejdou ani dětské koberce. Možná o to víc je potřeba jim věnovat péči. Základem je pravidelné vysávání nečistot a prachu. Menší kusy je dobré čas od času stáhnout a venku pořádně vyklepat. V případě skvrn je potřeba postupovat co nejrychleji. Čím starší bude skvrna, tím hůř se bude čistit. Na mokré čištění koberců jsou speciální čistící pěny, které se nastříkají na koberec, nechají zaschnout a poté vyluxují. 

Pár rad na závěr:

1) Koberec vyklepejte na čerstvě napadaném sněhu či na vlhké trávě, lépe se zbavíte prachu.
2) Pokud má koberec po obvodu třásně, po vyprání je rozčesejte řídkým hřebenem, po částech položte na měkkou podložku a přes vlhký hadřík přežehlete.
3) Před mechanickým čištěním posypte koberec kuchyňskou solí.
4) Na hodně znečištěná místa nastrouhejte syrovou bramboru.
5) Zvířecí chlupy, ale i vlasy, z koberce odstraníte vlhkou houbou či mokrým kartáčem. Krouživými pohyby je zachytíte a snadno odstraníte. 

Publikováno: 19. 6. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce