reklama

Renovací dřevěné podlaze prodloužíte životnost a vrátíte původní lesk

Renovace dřevěné podlahy není třeba se obávat, jen je třeba se na ni pořádně připravit a vybavit se potřebnými přístroji a nástroji. A po dobře provedené práci se můžete těšit z nového povrchu po mnoho dalších let.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Renovace dřevěné podlahy není třeba se obávat (Zdroj: Depositphotos.com)

Možnost renovace dřevěných podlah po několika letech jejich využívání je jednou z mnoha jejich výhod. Podle rozsahu poškození je potřeba je přebrousit po zhruba patnácti, dvaceti letech a tento cyklus je možné opakovat několikrát, v závislosti na tloušťce a tvrdosti dřeva.

Je jasné, že i přes opatrnost při užívání a pravidelnou péči se na podlaze objeví škrábance, vrypy, otlačená místa, vrchní lak ztrácí svůj lesk a barvu. Pak je třeba přistoupit k renovaci dřevěné podlahy a obnovit tak její krásu.

Rekonstrukce poškozené dřevěné podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Podle velikosti poškození se renovují dřevěné podlahy včetně nosné konstrukce nebo jen jejich povrch

Renovace dřevěné podlahy může probíhat v několika rovinách:

  • renovace včetně nosné konstrukce – v případě většího poškození je nutné občas přistoupit i k tomuto kroku; pak je třeba starou podlahu odstranit, podklad vyrovnat a položit i nové rošty. Následně se podlahová krytina renovuje broušením a tmelením, načež následuje konečná úprava lakováním nebo voskováním a instalace podlahových lišt.
  • Renovace pouze krytiny – po odmontování podlahových lišt, prahů se provede přebroušení povrchu, nanese se tmel a opět upraví lakem či voskem.
Tmelení dřevěných parket
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Do tmelu se přidává prach, vzniklý při broušení, aby získal barvu co nejpodobnější původnímu dřevu

Lakovat, nebo voskovat?

Mnoho lidí je na pochybách, zda při závěrečné úpravě po renovaci dřevěné podlahy sáhnout po laku, vosku či oleji. Co je tedy lepší?

  • Lak – lakovaná krytina je vysoce odolná proti odírání, snadno se udržuje a čistí, je protiskluzová a její vzhled může být lesklý, matný nebo polomatný. Mezi jeho nevýhody patří pocitově chladnější povrch, nemožnost oprav lokálních poškození, uzavření pórů dřeva a možné zatížení povrchu po lakování až po několika dnech.
  • Vosk, olej – dodává podlaze přirozený vzhled, kresba a barva dřeva je mnohem intenzivnější, jejich výhodou jsou možné opravy menších lokálních poškození, lze ji zatížit již druhý den po aplikaci vosku. Naopak má vyšší požadavky na údržbu, voskování je nutné pravidelně opakovat a není tolik odolná proti nečistotám.
Nanášení laku válečkem na dřevěnou podlahu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lak se na podlahu nanáší v několika vrstvách válečkem, před plným zatížením je třeba ho nechat několik dní vytvrdit

Nástroje pro renovaci

Ať už budete dřevěnou podlahu renovovat svépomocí nebo si pozvete odborníky, setkáte se se stejnými nástroji, které budou k této práci potřeba.

  • bruska (pásová, krajová, talířová – trio a sada různě hrubých smirkových papírů) – s bruskami je třeba manipulovat zlehka a opatrně, aby v některém místě nevznikl hluboký zábrus. Je třeba zbavit celý povrch nerovností, krajová bruska vám umožní pracovat až u stěn
  • pokosová pila – k nařezání nových podlahových lišt
  • vysavač
  • špachtle – je vhodná ke tmelení povrchu po broušení
  • dláto, kladivo, kleště – ty poslouží k odstranění podlahových lišt a hřebíčků, které v podlaze mohly zbýt
  • tyčka s hákem, váleček, štětka – určené k nanesení závěrečného laku nebo voskového oleje
Broušení dřevěné podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při výběru brousících strojů je třeba dbát hlavně na jejich výkon a důkladnost odsávání vzniklého prachu

Postup při renovaci

Renovace dřevěné podlahy má svůj daný postup, který je nezbytně nutné dodržet.

  • Příprava – před započetím renovace je třeba odstranit podlahové lišty, prahy ve dveřích a uvolněná prkna připevnit, případné vyměnit hodné poškozené kusy.
  • Broušení – první broušení podlahy se provádí nahrubo, a to různými bruskami ve všech koutech místnosti – i pod radiátory a v rozích.
  • Tmelení – přichází na řadu první tmelení, které je nutné provést hlavně u podlah z parket, kde jsou rozestupy, ovšem pouze pokud drží pevně nebo spáry nejsou moc těsné nebo příliš široké. Tmel se míchá s materiálem z broušení.
  • Broušení – nyní se provede další broušení povrchu, ale za použití jemnějšího smirkového papíru.
  • Tmelení – v případě potřeby se nyní provádí další tmelení spár.
  • Broušení – následuje poslední broušení jemnými brusnými papíry.
  • Čištění – teď je čas na vysátí povrchu a setření vlhkým hadrem či mopem, podlaha se nechá zaschnout.
  • Finální úprava – nyní přijde na řadu nanesení laku nebo vosku. Lakování se provádí válečkem, první vrstva se opětovně přebrousí a nanese se vrstva druhá a znovu následuje broušení, které můžeme nebo nemusíme znovu opatřit vrstvou laku. Olej naproti tomu se nanáší stěrkou v tenké vrstvě, pokud by se v některých místech olej nevsákl do dřeva, je třeba ho setřít. Stejně se provede i napuštění druhou vrstvou.

Publikováno: 20. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová