Než si stačíme povšimnout, naše zelené spolubydlící mohou napadnout škůdci a napáchat na nich velké škody. Sání šťáv z listů rostliny velmi vysiluje, začnou jim žloutnout a opadávat listy. Pokud nezasáhneme včas, mohou uhynout. Jak bojovat se škůdci pokojových květin? Existuje vůbec účinná ochrana proti těmto nezvaným hostům?
Kde se nejlépe daří škůdcům pokojových květin?
Malí, ale zato nenápadní škůdci pokojových rostlin nejlépe prospívají v suchých a polostinných panelákových bytech. Čekají na svoji šanci prakticky vždy, když to nejméně čekáme. Nejčastěji si je přineseme s kupovaným substrátem, který navíc nemá moc živin. Rostliny díky tomu začnou oslabovat, zpomalovat růst a jejich listům mohou i osychat okraje nebo špičky listů.
Kupovaný substrát, který před použitím nepropaříme v horkovzdušné troubě, je přímo líhní různých škůdců. Kromě mšic si můžeme přinést i malé mušky, smutnice. Zato středně těžká půda ze zahrádky, to je jiná káva. Drží dobře vláhu a živiny a většinou, tedy pokud nejsou napadeny škůdci rostliny v zahrádce, jej není třeba desinfikovat.
Saví škůdci původcem největších problémů
Nejvíce známým savým škůdcem pokojových květin jsou mšice. Přinášíme si je domů s novými zelenými obyvateli. Napadení poznáme podle deformace listů, mšice z nich vysává šťávu, takže dochází k deformaci pletiv. Při silném napadení mohou rostliny i uhynout. Jako osvědčený trik našich babiček můžeme použít na postřik mýdlovou vodu, která mšice spolehlivě zahubí. Velmi šetrné jsou také postřiky na přírodní bázi, které nás těchto nezvaných hostů také rychle zbaví.
Rostliny ale musíme pravidelně sledovat i po léčbě, často se stává, že tu a tam nějaká mšice přežije a začne s budováním nové kolonie.
Molice působí na listy podobně jako mšice. Jde o malý polétavý hmyz s nápadně bílým okřídlením, který vysává listové šťávy. Napadené rostliny mají zkroucené listy a při silném napadení hynou.
Velmi úporným škůdcem jsou svilušky. Jde o malé červené pavoučky, kteří vytváří šedavé pavučinky na listech. Škodí tím, že vysávají šťávu z listů. Ty pak vadnou a usychají. Proti těmto odolným škůdcům působí pravidelné rosení listů, při napadení pak odvar z cibule či heřmánku. Při silném napadení nezbývá, než zakročit některým z insekticidních přípravků na přírodní bázi.
Když malé mušky lezou ze substrátu
Malé mušky, smutnice, samy o sobě škodlivé nejsou. Mnohem horší je to ale v případě jejich larev, které se líhnou v substrátu. Daří se jim především v přemokřeném prostředí. Škodí tím, že vyžírají kořenový systém a tkáň rostlin. V případě, že zpozorujeme výskyt těchto mušek, zakoupíme si křemičitý písek a posypeme jím povrch pěstebního substrátu. Proti výskytu mušek zabírá instalace žlutých lepových pásek do květináčů. Přiměřeným zaléváním zabráníme v rozšiřování těchto škůdců.
Dvě mouchy jednou ranou
Místo různých insekticidních přípravků je možné použít speciální tyčinkové hnojivo, které obsahuje jak výživu, tak látky, které brání napadení škůdci. Pravidelné přihnojování zvyšuje imunitu pokojových květin, které dobře rostou a mají sytě zbarvené listy. Jde o velmi dobrý a osvědčený způsob ochrany před napadením škůdci.
Pozor na letnění venku
Při letnění pokojových květin nás často nemine jejich napadení žravými škůdci. Především různí brouci a housenky mohou napáchat na exemplářích škody, proto je musíme účinně bránit. Základem je pravidelné sledování stavu listů. Při letnění na zemi se občas stává, zvláště ve vlhčím období, že může být některá z rostlin napadena slimáky. To jsou neúnavní požírači všeho zeleného a pokud jich na rostliny nastoupí byť jen několik, dokáží je velmi rychle prakticky zahubit, protože jim sežerou zelené části.
Účinná prevence
Účinnou prevencí před napadením škůdci je péče od samého začátku. Nesázíme do čistě kupovaného substrátu, pravidelně a střídmě zavlažujeme, hnojíme, rosíme listy a sledujeme zdravotní stav rostlin. Na změny reagují velmi rychle a proto máme možnost zachytit napadení nezvanými hosty již v prvopočátku.
Publikováno: 24. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček