reklama

Nebojte se použít zátěžové koberce v bytě

Kobercům se nemusíte vyhýbat ani v prostorech, kde je, řekněme, velký provoz a které jsou náchylné na znečištění. Je jen třeba sáhnout po zátěžovém koberci, který odolá nadměrnému používání a bude mít dlouhou životnost. Takové koberce se také snadno čistí a mají i další výhody.

Zátěžové koberce mají dlouhou životnost a snadno se čistí (Zdroj: Depositphotos.com)

Kde všude lze zátěžový koberec využít?

Zátěžový koberec je skvělou volbou do míst, jako jsou předsíně, pracovny, chodby, kanceláře a školy i obchody. Je tak odolný, že ho lze používat i na terase nebo v garáži. V létě tyto koberce odolávají nánosům prachu a kamínků, v zimě zase množství vody a soli.

Jak vybrat vhodný zátěžový koberec?

Zátěžové koberce mají svá daná kritéria a ta vám určí, po kterém z nich sáhnout. Je to například to, jak moc je koberec zatěžovaný.

 • Polozátěžový koberec – jak název napovídá, je vhodný třeba do bytů nebo rodinných domů, kde není až tolik namáhaný.
 • Vysoce zátěžový koberec – je vhodný k položení v kancelářích, školách či hotelech.
 • Extrémně zátěžový koberec – najde své využití v restauracích, obchodních domech, kinech a podobných prostorech.
Zátěžový koberec v kanceláři
Zátěžový koberec najdeme v nejedné kanceláři – působí to tak zde tepleji, příjemněji a koberce jsou odolné kolečkovým židlím i hustému provozu (Zdroj: Depositphotos.com)

Dále se lze orientovat podle gramáže koberce. Gramáž určuje hmotnost materiálu použitého na metr čtvereční koberce. Čím je gramáž vyšší, tím bude koberec kvalitnější. Většinou jde toto číslo úměrně vzhůru s cenou.

Kritériem může být i hustota a výška vlasu. Stejně jako gramáž, i hustota vlasu svědčí o kvalitě zátěžového koberce. Zároveň s tím bude koberec i odolnější. Výšku naopak volte co nejnižší, ta se bude lépe udržovat než u koberce s vysokým vlasem.

Neméně důležitou vlastností je materiál, ze kterého je koberec vyrobený. Určuje totiž to, jak se bude udržovat a jakou bude mít životnost.

Podklad koberce může být z gumy, která je nejběžnější, latexu či filcu (ty se spíše používají u obyčejných koberců).

Hotelová chodba s kobercem
Zátěžové koberce najdeme velmi často v hotelech i jiných komerčních prostorech – využívají se zde jejich akustické vlastnosti, pohodlnost při chůzi a široká škála barev a vzorů (Zdroj: Depositphotos.com)

Možné způsoby výroby koberců

Zátěžové koberce i ty ostatní se vyrábějí třemi možnými způsoby:

 • tkaním – tkané koberce, které mohou být vyráběny ručně nebo strojově, jsou z těch nejkvalitnějších a tím pádem i nejdražších. Jsou k mání většinou jako kusové a používají se spíše jako dekorační;
 • všíváním – velmi kvalitní koberce, které tvoří velkou většinu z výroby. Vlákna se všívají do syntetické mřížky. Jejich výhodou je snadná údržba a životnost;
 • vpichováním – kdy se příze k syntetické podložce přilepují. Nejsou tak kvalitní jako všívané, také méně odolné a příjemné, ale cena se naopak pohybuje níže.

Materiál pro výrobu koberců

Jednou z věcí, která určuje vlastnosti nejenom zátěžových koberců, je materiál, ze kterého jsou koberce vyrobeny.

 • Koberce z umělých vláken – jsou samozřejmě levnější, nejčastěji jsou vyráběné z polyamidu (nylonu), který je velmi pružný a má dlouhou životnost, nebo polypropylenu – mezi jeho výhody patří nízká cena, schopnost odvádět vlhko a stálost barev. Dalšími materiály jsou polyester nebo polyakryl.
 • Koberce přírodní – tyto koberce jsou vyráběny z vlny (jsou nenáročné na údržbu, umí odpuzovat nečistoty) či rostlinných vláken – sem patří sisal, mořská tráva či kokosová vlákna i jiné materiály. Navíc jsou ekologické, "dýchají", dobře absorbují vlhkost a umí ji i odevzdávat suchému vzduchu v místnosti.
Přírodní koberec ze sisalu
Přírodní koberec ze sisalu je ekologický, odolný proti oděru, ale používá se spíše jako kusový v domácnostech (Zdroj: Depositphotos.com)

Konstrukční složení koberce

Koberce, i ty zátěžové, lze také rozlišovat podle konstrukce.

 • Smyčkové – na povrchu koberce jsou smyčky, které mohou mít různou výšku, tato konstrukce má dlouhou životnost a jsou vhodné i do velmi namáhaných prostor.
 • Koberce se střiženým vlasem – je takový, který má smyčky ustřižené a celá plocha pak působí hustším, komfortnějším dojmem.
 • Kombinované – kde jsou plochy obojího typu, smyčkové i zastřižené.
Smyčkový koberec
Smyčkové koberce jsou svou konstrukcí velmi odolné a životné (Zdroj: Depositphotos.com)

Výhody zátěžových koberců

Možná to někoho překvapí, ale použití zátěžových koberců má mnoho výhod:

 • koberce absorbují hluk a vibrace a také přispívají k lepším akustickým vlastnostem místnosti,
 • mají tepelně izolační vlastnosti – udržují teplo,
 • jsou vysoce odolné a životné,
 • pokud si správně vyberete, dobře se udržují,
 • jsou v nabídce v široké škále barev a vzorů,
 • dokáží pohltit prach ze vzduchu,
 • jsou měkké a pohodlné pro chůzi.

Je zřejmé, že zátěžové koberce mají velké výhody, ale najdou samozřejmě i své odpůrce. V komerčních budovách ale mají své stálé místo a určitě je zde budeme vídat i nadále, stejně tak jako v domácnostech.

Publikováno: 19. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová