Kobercům se nemusíte vyhýbat ani v prostorech, kde je, řekněme, velký provoz a které jsou náchylné na znečištění. Je jen třeba sáhnout po zátěžovém koberci, který odolá nadměrnému používání a bude mít dlouhou životnost. Takové koberce se také snadno čistí a mají i další výhody.
Kde všude lze zátěžový koberec využít?
Zátěžový koberec je skvělou volbou do míst, jako jsou předsíně, pracovny, chodby, kanceláře a školy i obchody. Je tak odolný, že ho lze používat i na terase nebo v garáži. V létě tyto koberce odolávají nánosům prachu a kamínků, v zimě zase množství vody a soli.
Jak vybrat vhodný zátěžový koberec?
Zátěžové koberce mají svá daná kritéria a ta vám určí, po kterém z nich sáhnout. Je to například to, jak moc je koberec zatěžovaný.
- Polozátěžový koberec – jak název napovídá, je vhodný třeba do bytů nebo rodinných domů, kde není až tolik namáhaný.
- Vysoce zátěžový koberec – je vhodný k položení v kancelářích, školách či hotelech.
- Extrémně zátěžový koberec – najde své využití v restauracích, obchodních domech, kinech a podobných prostorech.
Dále se lze orientovat podle gramáže koberce. Gramáž určuje hmotnost materiálu použitého na metr čtvereční koberce. Čím je gramáž vyšší, tím bude koberec kvalitnější. Většinou jde toto číslo úměrně vzhůru s cenou.
Kritériem může být i hustota a výška vlasu. Stejně jako gramáž, i hustota vlasu svědčí o kvalitě zátěžového koberce. Zároveň s tím bude koberec i odolnější. Výšku naopak volte co nejnižší, ta se bude lépe udržovat než u koberce s vysokým vlasem.
Neméně důležitou vlastností je materiál, ze kterého je koberec vyrobený. Určuje totiž to, jak se bude udržovat a jakou bude mít životnost.
Podklad koberce může být z gumy, která je nejběžnější, latexu či filcu (ty se spíše používají u obyčejných koberců).
Možné způsoby výroby koberců
Zátěžové koberce i ty ostatní se vyrábějí třemi možnými způsoby:
- tkaním – tkané koberce, které mohou být vyráběny ručně nebo strojově, jsou z těch nejkvalitnějších a tím pádem i nejdražších. Jsou k mání většinou jako kusové a používají se spíše jako dekorační;
- všíváním – velmi kvalitní koberce, které tvoří velkou většinu z výroby. Vlákna se všívají do syntetické mřížky. Jejich výhodou je snadná údržba a životnost;
- vpichováním – kdy se příze k syntetické podložce přilepují. Nejsou tak kvalitní jako všívané, také méně odolné a příjemné, ale cena se naopak pohybuje níže.
Materiál pro výrobu koberců
Jednou z věcí, která určuje vlastnosti nejenom zátěžových koberců, je materiál, ze kterého jsou koberce vyrobeny.
- Koberce z umělých vláken – jsou samozřejmě levnější, nejčastěji jsou vyráběné z polyamidu (nylonu), který je velmi pružný a má dlouhou životnost, nebo polypropylenu – mezi jeho výhody patří nízká cena, schopnost odvádět vlhko a stálost barev. Dalšími materiály jsou polyester nebo polyakryl.
- Koberce přírodní – tyto koberce jsou vyráběny z vlny (jsou nenáročné na údržbu, umí odpuzovat nečistoty) či rostlinných vláken – sem patří sisal, mořská tráva či kokosová vlákna i jiné materiály. Navíc jsou ekologické, "dýchají", dobře absorbují vlhkost a umí ji i odevzdávat suchému vzduchu v místnosti.
Konstrukční složení koberce
Koberce, i ty zátěžové, lze také rozlišovat podle konstrukce.
- Smyčkové – na povrchu koberce jsou smyčky, které mohou mít různou výšku, tato konstrukce má dlouhou životnost a jsou vhodné i do velmi namáhaných prostor.
- Koberce se střiženým vlasem – je takový, který má smyčky ustřižené a celá plocha pak působí hustším, komfortnějším dojmem.
- Kombinované – kde jsou plochy obojího typu, smyčkové i zastřižené.
Výhody zátěžových koberců
Možná to někoho překvapí, ale použití zátěžových koberců má mnoho výhod:
- koberce absorbují hluk a vibrace a také přispívají k lepším akustickým vlastnostem místnosti,
- mají tepelně izolační vlastnosti – udržují teplo,
- jsou vysoce odolné a životné,
- pokud si správně vyberete, dobře se udržují,
- jsou v nabídce v široké škále barev a vzorů,
- dokáží pohltit prach ze vzduchu,
- jsou měkké a pohodlné pro chůzi.
Je zřejmé, že zátěžové koberce mají velké výhody, ale najdou samozřejmě i své odpůrce. V komerčních budovách ale mají své stálé místo a určitě je zde budeme vídat i nadále, stejně tak jako v domácnostech.
Publikováno: 19. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová