reklama

Lino i PVC najdou své místo v každé domácnosti

Vybíráte novou podlahovou krytinu do své domácnosti a obloukem se vyhýbáte linu nebo PVC? Vězte, že není nejmenší důvod. Oba materiály jsou vhodné do každé místnosti v domě či bytě a svými vlastnostmi předčí i některé tradičnější krytiny.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lino i PVC si získávají zase své místo v mnoha domácnostech (Zdroj: Depositphotos.com)

Linoleum

Linoleum, lino, je přírodní materiál, který je tvořený jutovou tkaninou, lněným olejem a moučkou z korku, dřeva nebo pískovce, také je v něm pryskyřice a samozřejmě barevné pigmenty. Je to měkká, pružná a skvěle zvukově i tepelně izolující a také oděru odolná podlahová krytina. Lino je vhodné tam, kde jsou osoby trpící alergiemi či astmatem. Je vhodné jej každý rok ošetřit nanesením ochranného nátěry.

PVC

Oproti linu je PVC synteticky vyráběný materiál. Jeho výhodou je velká barevná a vzorová škála, je vyráběno i v imitacích dřeva či kamene. Je ale méně odolné a také náchylné na smrštění, je třeba při pokládce dávat pozor, někteří odborníci radí jej nechat i několik měsíců odložené, aby se "srazilo."

PVC vzorník
i (Zdroj: Depositphotos.com)
PVC určitě nebude hyzdit nový pokoj svým vzhledem – k dostání je i v imitacích dřeva, dlaždic či kamene

Příprava je základ

Jak dobře položit lino nebo PVC? Dobře si podklad připravit je naprosto nezbytné. Ten musí být pevný, tvrdý, rovný, suchý, rovněž čistý a hladký. Materiál, který budeme pokládat, je nutné nechat alespoň 24 hodin v místnosti, kde ho budeme pokládat. Přizpůsobí se tak prostředí, kde bude poté položen a bude s ním snadnější manipulace. V místnosti by mělo být alespoň 18 °C a vlhkost do 75 %. Navíc samotná podlaha by při pokládce PVC s pěnovým podkladem neměla mít víc jak 2 % vlhkosti při pokládce na beton, na anhydrit potom maximálně 0,5%.

Podlahu je potřeba vystěrkovat nejlépe samonivelační hmotou a to tak, aby tloušťka odpovídala výsledné zátěži. Případně je možné použít také dřevotřískové desky. Je nutné dbát na to, aby byl výsledný podklad skutečně bez nerovností, protože pod linem či PVC bude každá drobnost vidět.

Vzorky podlah linoleum
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Linoleum je k dostání v mnoha dekorech

Připravte se i na nákup

A když už je připravená plocha, je nutné se připravit i na nákup lina nebo PVC samotného. Místnost, kde budete krytinu pokládat, je třeba si důkladně přeměřit, ideální je si zhotovit plánek, náčrtek v určitém měřítku. Pak je třeba si zjistit, v jaké šíři se materiál, který se chystáte pokládat, prodává. Většinou to bývají role o dvoumetrové šíři, některé mají dva a tři čtvrtě metru, některé čtyři. Určitě si udělejte rezervu v množství zhruba 10%, pokud je materiál bez vzoru, ty, kde budete muset hlídat a navazovat vzor nebo ho třeba centrovat, je to 20 až 25 %.

Do obytných místností postačí krytina o tloušťce 2 milimetry, pro prostory veřejné nebo více namáhané je pak vhodná tloušťka 2,5 milimetru. Ty ještě silnější jsou vhodné do průmyslových objektů.

Linoleum ve škole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I ve škole není nutné se linolea obávat. Je to přírodní a odolný materiál, který se bude hodit ve vhodné tloušťce i sem

Lepení po celé ploše

Lino i PVC je vhodné opatřit lepidlem po celé ploše v případě, že podlahová plocha je větší než 20 m2. Určitě se držte pokynů výrobce lepidla. K lepení se používá disperzní lepidlo, které je bez obsahu ředidel, a ozubená stěrka, kterou se lepidlo nanáší. Je potřeba dbát na to, aby pod povrchem nevznikaly vzduchové bubliny a vytlačovat je od středu směrem ke krajům pásů materiálu. Na závěr je možné použít přítlačný válec a závaží v místech, kde k podkladu pásy zcela nepřiléhají.

Máte-li již instalované podlahové topení, je i to třeba na pokládku nové krytiny připravit. Alespoň dva dny před pokládkou je nutné ho vypnout a stejně tak ho po položení podlahy nechat další dva dny nezapojené, dokud není použité lepidlo zcela suché.

Vyhlazování lina
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud lino či PVC k podlaze lepíte, je nutné ihned po položení směrem od středu pásů vyhladit vzniklé vzduchové bubliny

Pokládka bez lepení

Plochy menší než 20 m2 je naopak vhodné položit bez lepení, zvlášť pokud se jedná o pokoje v domácnostech. Je nutné pouze utěsnit spoje, které při pokládce lina či PVC vznikly, a to tak, aby se do nich nedostala voda. Používá se prostředek, který spojované strany naleptá a spojí se tak takzvaným studeným svárem. Tato bezbarvá tekutina se nanese do čistého, podlepeného spoje. Výsledné spojení je svým charakterem estetické a nerušivé díky nepřítomnosti dalšího spojovacího materiálu. Další možností je použití svařovací pistole, kdy se svařovací šňůra do spojů navaří při vysoké teplotě. Spoje pak mohou být buďto v barvě lina, anebo kontrastní. Vyrovnávají se pomocí frézy.

Různé role linolea
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při nákupu materiálu je potřeba zjistit, v jaké šíři je vámi zvolený vzor vyráběný a nezapomenout také na rezervu

Dokončovací práce

PVC i lino se pokládá s přesahem zhruba 3 centimetry u stěn. Ty je nutné nyní odříznout a také udělat otvory v místech, kde jsou například radiátory.

Linoleum je vhodné navoskovat nanesením několika vrstev voskového nátěru, díky tomu se zvýší odolnost. Tento proces je vhodné jednou do roka opakovat. Na přechody mezi místnostmi, ať už jde o přechody mezi linem, PVC či jinými materiály podlahových krytin, lze použít různé podlahové či přechodové lišty. Ke stěnám se potom připevní soklové lišty.

Jak je vidět, oba materiály mají své výhody a jejich pokládka je relativně jednoduchá. Není tedy třeba se jim při výběru nové podlahové krytiny vyhýbat.

Publikováno: 18. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová