Laminátové krytiny si získaly mnoho příznivců, a to především díky své ceně, odolnosti, snadné údržbě a vzhledu. Navíc jsou vhodné i pro místnosti, kde bude umístěno podlahové vytápění. Mají však i několik negativních vlastností – zejména je to přespříliš vody či vlhkosti, která jim bude škodit. Rovněž je vhodné při pokládce používat protihlukové podložky, které zamezí přenosu kročejového hluku. Laminátová krytina je také velmi hygienická. Je to vlivem pokládky, a pokud jsou lamely dobře položené a utěsněné, odpuzuje tak povrch nečistoty, snadno se udržuje a hodí se tak i pro domácnosti, kde trpí na alergie. Povrch podlahy je také antistatický. Někteří výrobci navíc dbají i na životní prostředí a používají k výrobě laminátových podlah dřevo z lesů s udržitelným hospodařením.
Složení laminátové podlahy
Laminátová krytina je tvořena několik vrstvami – na spodní straně pryskyřicová vrstva, základní vrstvou je kvalitní lisovaná MDF deska z dřevního prachu a pilin. Na ní je složka tvořená několika vrstvami papíru nebo fólie, které na sobě mají natištěný vzor barvotiskem. Navrchu je potom opět vrstva z melaminové pryskyřice, která ochraňuje proti oděru, tlaku a dalším poškozením.
Údržba laminátové podlahy
Jednou z mnoha výhod laminátové podlahové krytiny je její jednoduchá údržba. Pokud se nejedná o její voděodolnou verzi, doporučuje se vytírání za pomoci mopu, a to buď zcela nasucho, anebo dobře vyždímaného. Do vody lze přidat prostředek určený na laminátové podlahy. Po setření vlhkým mopem je možné ji ještě jednou přetřít mopem se suchým návlekem, kdy nebude hrozit, že by ji případná zbylá vlhkost poškozovala.
Výhody laminátové podlahy
Důvodů, proč si pořídit laminátovou krytinu je celá řada. Zde jsou některé z nich:
- jsou vhodné i do namáhaných interiérů,
- je na výběr z velkého množství dekorů, včetně dlaždic a kamene,
- lze jí použít i v kombinaci s podlahovým topením,
- jednoduchá instalace,
- jsou velmi odolné,
- jsou stálobarevné, nemění se účinky slunečního záření,
- snadno se udržují a jsou vhodné i pro lidi trpící alergiemi,
- nízké pořizovací náklady.
Ale abychom nepěli jen chválu, laminátové krytiny mají i své nevýhody:
- ne příliš dobré zvukově izolační vlastnosti,
- relativně studený a tvrdý povrch,
- jsou náchylné na vlhkost (pokud nejsou ve voděodolné úpravě),
- renovace pouze výměnou celé lamely.
Laminát v koupelně. Proč ne?
Pro místnosti, kde je vyšší vlhkost či výskyt páry, jsou na trhu i laminátové krytiny, které jsou vlhku odolné a je možné je tedy použít v koupelnách, kuchyních, vstupních prostorách i jinde. A komu by tam chyběl dekor v podobě dlaždic, může sáhnout po laminu se vzorem. Imitace ve formě dlaždic, kamene nebo mramoru uspokojí jistě každého.
Pokládka laminátové podlahy
Položit laminátovou krytinu je poměrně snadné a zvládne to i šikovný kutil. Existují v podstatě dva systémy.
Pero-drážka:
- laminátová krytina je lepená ve spoji,
- podklad musí být rovný, pevný a nepohyblivý,
- tento typ pokládky je zárukou dlouhé životnosti podlahy,
- jde o systém, kdy je v jedné hraně vyfrézovaná drážka a pero je buďto v protilehlé hraně, nebo je samostatným dílem,
- lepidlo se nanáší na pero a zasouvá se do drážky, lepidlo může mírně vystupovat – zabraňuje proniknutí vlhkosti, je ale nezbytné velký přebytek setřít,
- kvůli lepidlu trvá položení podlahy déle a je nutné ji nepoužívat, dokud zcela nezaschne, a to zhruba 24 hodin.
Mechanické zámky:
- nebo také zámkový systém,
- podklad musí být rovný, pevný a nepohyblivý,
- použití kročejové izolace omezuje hluk způsobovaný chůzí,
- u stěn po obvodu je nutné ponechat spáru – tak se může lehce pohybovat (je to charakteristika plovoucí podlahy),
- podlahu je možné používat okamžitě po položení,
- tento systém bez použití lepidla umožňuje výměnu jednotlivých lamel v případě poškození, stejně tak se dá lamelová krytina rozložit a položit zase jinde.
Oprava laminátové podlahy
Občas se to prostě stane, ani nevíte, a v podlaze je dírka od spadlé sklenice, nože, nůžek, odřenina od neopatrného pohybu s nábytkem. Laminátová krytina vám ale umožní poměrně snadnou opravu takových poškození.
- Lehce odřená místa je možné opravit speciální tužkou, kterou lze zakoupit v odstínu podle vaší podlahy. Tužky lze také nahradit speciálními opravnými vosky. Poslední možností je potom tmel.
- Pokud je poškození rozsáhlejší, je možné se ho zbavit buďto výměnou celé lamely, nebo vyříznutím a nahrazením této části. Podlahu je možné lamelu po lamele rozebrat, dokud se nedostanete k poškozenému místu, případně lze pomocí kotoučové pily poškození oříznout, tento kus vyjmout a nahradit ho novým.
Jak je vidět, je laminátová krytina vhodnou volbou do mnoha prostor, pokud třeba nemáte finance na pravou dřevěnou podlahu nebo potřebujete materiál vhodný na podlahové topení. Sáhnete-li po kvalitní krytině, bude vám stejně jako dřevo sloužit dlouhá léta.
Publikováno: 17. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová