Barvu dětského pokoje vybírejte s rozmyslem, barvy mohou mnohé ovlivnit

Barvy nás ovlivňují na každém kroku. S vhodnými kombinacemi barev se setkáváme třeba v módě, designu nebo na talíři. Výběr barev může ovlivnit naši psychiku, snažíme se tedy obklopit takovými barvami, které na nás působí pozitivně. Nejinak je tomu u výběru barvy dětského pokoje. Výzkumy již dávno prokázaly, jaký vliv mají barvy na naše chování.

Do dětského pokoje zvolte vhodné barvy (Zdroj: Depositphotos.com)

Narodilo se nám miminko a je to ...

Jakmile se nám narodí potomek, okamžitě mu začínáme vybarvovat svět. Počínaje výběrem barvy kočárku, oblečením, povlečením v postýlce, až po výmalbu v pokoji. U malých dětí máme větší možnosti, jak pokojíček vyzdobit, přesto většinou podvědomě skončíme u zavedeného rozdělení: kluk - světle modrá, holka - růžová. Jednoduchou variantou jsou bíle vymalované stěny i základní kusy nábytku, doplňky pak doladit dle volby rodičů. 

Dětský pokojíček v šedé
Šedá stěna v kombinaci s bílou v pokoji pro čerstvě narozené miminko působí velice chladným dojmem (Zdroj: Depositphotos.com)
Bílý dětský pokoj
Čistou bílou můžete později doplnit dalšími barvami (Zdroj: Depositphotos.com)

První kroky, první hry

Dítko povyroste, začíná projevovat zájem o spoustu věcí. Obklopujeme ho plyšáky, pohádkovými postavičkami, pozitivními obrázky, učíme poznávat svět. Ve výmalbě se máme možnost trochu odvázat. Ať už třeba kombinacemi barev či přímo uměleckými díly na stěnách. Chlapeček ocení vyobrazený bagr či auto, holčička zas princeznu z některé oblíbené pohádky. Nešlápneme vedle, pokud se pustíme do malování zvířátek, sluníček, broučků, berušek nebo motýlů.
Náš tip: Neumíte malovat? Obrázky můžete koupit hotové jako samolepící fototapetu či pěnový výlisek a ty pak na stěnu dle návodu přidělat. 

Pokojíček v klučičích barvách
Klukům se přisuzují odstíny modré (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokoj pro chlapce
Doplnit ji můžete třeba vzorem autíček (Zdroj: Depositphotos.com)
V růžové barvě se líbí holčičkám
Růžová je vhodná pro všechny romantické princezny (Zdroj: Depositphotos.com)
Holčičí pokojíček
Kombinací sytého a pastelového odstínu růžové s doplňkovou bílou vyvážíte "sladkost" výsledného dojmu (Zdroj: Depositphotos.com)

Máme doma školáčka

Postavičky na stěnách nám mohou prokázat dobrou službu do té doby, než dítko počne absolvovat povinnou školní docházku. V tu chvíli se začnou jeho nároky i potřeby měnit. Již poměrně přesně máme přečtenou jeho povahu a barvami můžeme potlačit negativní vlastnosti a naopak pozvednout ty dobré a žádoucí.

Moderní pokoj pro starší děti
Moderní pokoj pro starší děti vyžaduje jak prostor pro hry, tak pro učení (Zdroj: Depositphotos.com)
Oddělení lůžkové a pracovní části v pokojíčku
Oddělení lůžkové a pracovní části v pokojíčku je vyřešené zástěnou (Zdroj: Depositphotos.com)

Podívejte se na náš přehled:

 • bílá - stejně jako černá či šedá je neutrální barvou. Bílá je barvou čistoty, používá se pro rozsvícení všech tmavších odstínů. Má tu výhodu, že je kombinovatelná s ostatními barvami bez výjimky. Černá naopak představuje tmu.  Velké množství černé může vyvolat u křehké dětské psychiky dokonce i deprese. Je potřeba s touto barvou šetřit. Šedá se řadí ke studeným barvám.
 • žlutá - je barva slunce. Patří do teplých odstínů. Pokud potřebujete dodat místnosti jas, zvolte žlutou. Žlutá zažene všechny dětské chmury, vyvolá úsměv. Je vhodná do pracovního koutku, podpoří paměť i soustředění. Pozor, přemíra této barvy může vést až k přehnanému sebevědomí dítěte.
 • oranžová - je barvou energie, stejně jako žlutá nebo červená. Proto vykazuje podobné účinky, jako tyto dvě barvy. Příliš velké množství oranžové může vést až k neukázněnosti dětí, pozor na to dejte u hyperaktivních dětí, kde je naším cílem je spíše zklidnit. 
 • růžová - je barva lásky. Navozuje pocit ochrany, něžnosti, křehkosti. Veškeré odstíny této barvy vytvoří z holčičího pokoje romantickou princeznovskou komnatu. 
 • červená - je to barva energie, života. Vyvolává aktivitu, akci. Přemíra červené může způsobit až agresi. Je vhodná do pracovního koutku, ale nikdy ji nepoužívejte jako jedinou barvu. Je dobré ji vyvážit ještě dalším odstínem. Není vůbec vhodná do spací části pokoje. 
 • fialová - podporuje kreativitu a duševní činnost. Opět je vhodná do pracovního koutku. Sytý odstín není vhodný do spací části. Fialovou si může oblíbit jak holčička, tak chlapec. 
 • modrá - spadá do studených odstínů. Má sílu zklidnit, ochladit, je vhodná pro hyperaktivní děti. Pokud je vaše dítě roztržité, obklopte ho modrou. Naopak úzkostlivé povaze s nízkým sebevědomím spíše uškodí. 
 • zelená - teplá barva, která uklidňuje. Je vhodná do spací části pokoje, tiší rozjitřenou mysl. Po dni plném aktivit, poznatků a vjemů potřebuje dítko navodit pocit uklidnění a harmonie. A k tomu právě dopomůže zelená. Tmavý odstín je vhodný i pro unavené a "vykoukané" oči.
 • hnědá - patří mezi teplé barvy. Přesto hnědá není příliš vhodná do dětského pokoje pro svůj zemitý charakter. Mnoho lidí hnědou nemá vůbec rádo. Možná proto, že je spojená s dojmem špíny, bláta, dětského nadělení v plenkách. Hnědá je barvou solidnosti, tradic, harmonie a ladu. Hnědou můžeme zvolit ve formě dřevěného masivního nábytku bez barevného nátěru. 
Dětský pokoj v moderním design
Studená šedá je zde doplněná zářivou žlutou, interiér působí příjemně (Zdroj: Depositphotos.com)

Teeneger má vlastní názor

Pokud chcete vymalovat pokoj náctiletému dorostenci, doporučujeme zapojit ho jak do práce, tak především do výběru barev v pokoji. Ne vždy se vkus dítěte shoduje se vkusem jeho rodičů, zvláště pak v tomto křehkém věku. Platí, že poslední slovo má rodič. Přesto lze přihlédnout k zájmům a přáním teenegera. Přestože případná záliba v černé barvě, křížích a dalších artefaktech nebude tím pravým ořechovým pro výzdobu pokoje, lze se domluvit na jistých kompromisech a přiblížit se přání potomka. Dívky v tomto věku preferují eleganci i okázalost s důrazem na ženskost, mladí muži se přikloní k dynamičnosti. A v tomto duchu budou chtít mít s největší pravděpodobností i laděný pokoj. 

Dívčí pokoj
Pokoj pro mladé lidi vyžaduje jiné potřeby a nároky (Zdroj: Depositphotos.com)

Pár tipů na závěr

 • Zeptejte se na názor svého dítka na vámi zvolenou barvu, není dobré vymalovat pokoj odstínem, které není dítěti příjemné. V pokoji bude trávit volný čas on, nikoliv vy. Musí se zde cítit dobře i bezpečně.
 • Mnoho barev působí zmatek. Nekombinujte příliš odstínů. Vždy dbejte na vyváženost. Aby nakonec z kanárkově vymalovaného pokojíčku dítě nemělo nejen zmatek v hlavě, podrážděné nervy, ale i třeba problémy s učením a usínáním. 
 • Držte se pravidla - energické a hyperaktivní dítě je lepší trochu umírnit, proto volte studené, uklidňující a tišící odstíny, dítě nevýrazné, plaché potřebuje povzbudit. Vymalujte pokoj zářícími a živelnými barvami. Nikdy ovšem nevolte jedinou barvu, zónujte. Vycházejte z potřeb dítěte i jeho denního režimu. 
 • Nezapomeňte, že i vy jste byli děti se svými názory. Není nic horšího, než vnutit dítěti svůj vkus a vyzdobit pokoj podle nějakého moderního trendu proti vůli dítěte. Dítě milující přírodu nebude jásat nad strohým a liniemi protkaným interiérem. Romantickou duši nepohladí bílé a chladné stěny. Rebela nepotěšíte volánky, květinkami a růžovými stěnami. A to vše jen proto, že je to přeci právě teď "in".
 • Naslouchejte slovům vašeho potomka, jen tak můžete z dětského pokoje vytvořit harmonickou oázu, kam si dítko rádo pozve své kamarády a kde bude trávit čas hraním, učením i odpočinkem.
Barevný hrací koutek
K dětem patří barvy, přesto čím více barev, tím více chaosu (Zdroj: Depositphotos.com)

Autor:

Související k tématu