Díky fototapetám si můžeme z jinak nudného obývacího pokoje udělat třeba mořskou pláž v Karibiku, zátiší v zahradním altánku nebo třeba závodní dráhu v Monte Carlo. Nalepit správně fototapetu není sice úplná legrace, ale pokud nejsem úplní antikutilové, jistě bude výsledek stát za to. Pokoje, kde trávíme svůj čas, nás za to budou hýčkat podmanivými obrázky.
Fototapety jsou dekorativním vyjádřením našeho okolí, dálek, dávných historií nebo roztomilých motivů na papíře. Díky nim dokážeme ukázat naše cítění, sny, nálady nebo tajná přání. Klasické papírové fototapety lze zakoupit v několika velikostech - 360x254, 90x202 nebo 180x127 cm. Záleží na tom, kam chceme fototapetu umístit a jaké rozměry pokoje máme k dispozici. Historie nám nabízí pohled na dekorace ze zvířecích kůží, na které se po odstranění srsti dalo malovat a které se mohly považovat za předchůdce tapet. Již od 17. století známe tapety papírové nebo textilní.
Papírové fototapety se lepí na podklad, který musí být bezpodmínečně dokonale očištěn a odmaštěn, suchý a co nejméně porézní. Bývají omyvatelné, jsou stálé, na slunci téměř nevyblednou jako běžné barvy a použijeme-li správné lepidlo, lze je pak i bez námahy odstranit. Papírové tapety mohou být potištěné, z raženého nebo mačkaného papíru. Nejkvalitnější jsou dvojvrstvé ražené tapety. Tyto fototapety lze sehnat prakticky v jakémkoliv motivu a mnoho tiskařských společností je schopno zákazníkovi připravit fototapetu skutečně na míru podle individuálního přání. Cena tapety je nízká, avšak negativem je náročnost při nalepování na stěnu.
Viniylové a vliesové tapety jsou hitem. Jsou využitelné zvláště na nerovné zdi, kde potřebujeme zakrýt její nedostatky v podobě prasklin nebo tam, kde je stěna křivá. Díky svojí struktuře je lze na rozdíl od papírových tapet použít i do míst s vyšší koncentrací vlhka, tedy do koupelen. Jejich aplikace na zeď je jednoduchá díky speciálnímu lepidlu. Vliesové tapety se pak nepodlepují vůbec a lepidlo se nanáší pouze na stěnu. Jsou odolné nejen vůči vlhku, ale i vůči prachu a nečistotám a jsou lehce omyvatelné.
Vliesové tapety hrají ještě možná důležitější roli, neboť se jedná o materiál budoucnosti, do kterého je vkládána velká naděje. Materiál v sobě spojuje buničinu s textilními syntetickými vlákny, tedy celulózu s viskózou. Podstatnou výhodou těchto tapet je jejich plasticita, která na rozdíl od papírových plastických tapet zůstává stálá. Výdutě na tapetě jsou totiž vyplněny tímto materiálem, zatímco u papírových tapet jsou pouze vytlačeny. Také je vhodné zmínit jejich univerzálnost, lze je nalepit téměř na každý podklad a jejich podstatná výhoda spočívá v jejich nehořlavosti.
Textilní tapety jsou velmi kvalitní. Jsou pokryty z obou stran vinylovým potahem kvůli delší životnosti a stálosti rozměrů. Z textilií jsou nejlepší tapety hedvábné, ačkoliv i ony jsou vlastně vinylové, ale nabuzují celkový dojem hedvábí. Spodní strana bývá z papíru. Kromě textilních tapet se fototapety vyrábějí i ze speciálních materiálů, jako je korek, rákos nebo koženka. Jsou cenově velmi náročné a hodí se do opravdu reprezentativních prostor, kde jde kladen důraz na okázalost a kvalitu.
Novinkou jsou samolepící tapety, které nám výrazně ušetří práci s natíráním lepidla na tapetu, eliminují nepořádek na minimum a cena je velmi příjemná. Tyto tapety jsou omyvatelné. Někdy jsou označovány jako samolepící fólie, ale jde o totožný produkt. Jsou vyráběny s lesklou nebo matnou úpravou. Práce s nimi je jednoduchá, je nutné pouze dbát na pečlivé vyhlazení nalepené fototapety, aby se mezi podkladem a tapetou netvořily vzduchové bublinky. Ty by mohly mít za následek pozdější odchlípnutí nalepené fototapety. I zde je možné nabídnout tisíce dekorů a motivů, takže záleží opravdu jen na nás, čemu dáme přednost.
Než si půjdeme do obchodu nebo na eshop tapetu koupit, měli bychom si zodpovědět pár otázek. Především do jaké místnosti budeme fototapetu umisťovat. Měli bychom mít také změřenou velikost místnosti, tzn. výšku stěnu a délku. V obchodě nám poradí, pokud bychom chtěli třeba dvě stejné fototapety vedle sebe, zda dané rozměry budou souhlasit. Stěna by měla být před lepením očištěná, zbavená prachu, mastnoty, vystouplých hrotů (skobička nebo hřebík) a suchá. Po nalepení dle návodu k použití je nutné tapetu vyhladit do ztracena houbičkou, jemným kartáčem nebo gumovým válečkem. Přebytečné lepidlo smyjte a případné přesahy ořízněte podle pravítka.
Publikováno: 8. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová