reklama

Podlahovou krytinu volte podle místnosti

Ač se to někomu nemusí na první pohled zdát, je volba podlahové krytina jedním z velmi důležitých kroků při stavbě nebo rekonstrukci. Musí plnit určité nároky, které na ní budou během používání kladeny. Materiálů je mnoho a každý z nich má své specifické vlastnosti, ať už jde o vzhled, možnosti údržby, životnost, schopnost tepelné a akustické izolace a další. Je proto potřeba volbu si dobře rozmyslet.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Každá místnost jiné nároky na podlahovou krytinu (Zdroj: Depositphotos.com)

Kuchyně

Vybrat podlahovou krytinu do kuchyně může být velký oříšek. Podlaha zde musí být dobře udržovatelná, měla by vydržet nějaký ten pád kuchyňského náčiní na zem, mokro v podobě vylitých nápojů a podobně. Není tedy dobré sahat v tomto případě po koberci a nekvalitním laminu. Také dřevo není úplné ideálním řešením kvůli nadměrné vlhkosti. Naopak doporučit lze dlažbu, která ale může být náchylná na rozbití, pokud nám upadne něco těžkého, dále kvalitní lamino nebo krytinu vinylovou.

Uvažovat musíme také nad tím, zda budeme mít v kuchyni podlahové topení a aby zvolená krytina byla pro tento účel vhodná. Opět v takovém případě můžeme sáhnout po dlažbě, vinylu či kvalitním laminátovém povrchu. To ostatně platí pro všechna místa, kde nad podlahovým topením uvažujeme.

Pes v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při volbě podlahové krytiny, a to nejen v kuchyni, musíme přemýšlet i o přítomnosti domácích mazlíčků a vybírat tak podlahu dostatečně odolnou

Koupelna a toaleta

Asi by nikoho nenapadlo sahat v těchto místnostech po jiné podlahové krytině než je dlažba. Nové materiály už ale umožňují i zde širší použití, a tak lze i do koupelny použít třeba vinyl, který odolává vodě a zároveň nestudí, laminát ve voděodolné úpravě, nebo také korek opatřený lakem, který je měkký a teplý. Použít lze i další krytiny, které jsou vlhkému prostředí uzpůsobeny.

Dlažba v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Klasickou koupelnu si asi nedokážeme představit bez podlahové krytiny v podobě dlažby. Ale i tady už je variabilita mnohem větší

Ložnice

Vzhledem k tomu, že podlahová krytina v ložnici nebývá výrazně namáhána, hodí se sem i podlahy, které si zaslouží šetrnější zacházení a jsou náchylné na čištění a nečistoty. Můžeme si sem tedy dát podlahu laminátovou, dřevěnou i koberce, ale raději ty kusové, které se lépe udržují a nebude se v nich držet prach a roztoči.

Obývací pokoj

I když je v obývacím pokoji podlahová krytina také ve velké zátěži, nepředpokládá se zde výskyt většího množství vlhkosti, a tak je zde bez obav možné sáhnout po krytině dřevěné, korkové nebo laminu. I zde je vhodné použít kusové koberce, jen je třeba volit takové, které snesou větší zátěž a budou vypadat hezky i po delší době. Někdo si zvolí dlažbu, která může být v některých případech taky vhodná, nebo ji lze použít částečně třeba jen ke krbovým kamnům, pokud jsou tu umístěna.

Obývací pokoj s dřevěnou podlahou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dřevěná podlahová krytina působí velmi teple a je příjemná, do obývacího pokoje ideální řešení

Dětský pokoj

Tady platí zásada, čím lépe udržovatelné, tím lepší, a to i co se podlahové krytiny týká. Pryč je doba, kdy musel být na podlaze celoplošný koberec. V tom se drží prach a roztoči, což není dobré nikde, natož v dětském pokoji. Také není vhodná krytina, která je příliš tvrdá, vyhneme se tedy také dlažbě. Podlahová krytina by měla být relativně měkká, teplá, neklouzavá a dobře udržovatelná, také určitá akustická izolace je plusem. Vhodnou volbou je tedy dřevo, zejména pak korek, lamino či linoleum.

Korková podlaha
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Korek si opět nachází své místo mezi podlahovými krytinami, jeho vlastnosti jsou v některých ohledech jedinečné

Předsíň a chodby

Z hlediska hygieny je jasné, že ve vstupním prostoru musí být podlahová krytina hlavně dobře udržovatelná v čistotě. Navíc je velmi namáhaná, takže musí být odolná s dlouhou životností a neklouzavá. Často tedy padne volba na dlažbu, dalšími mohou být lino, vinyl, PVC povrchy, případně zátěžový koberec, který je ale náročný na údržbu.

Dlažba v chodbě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V chodbách a vstupních předsíních je asi nejlepší volbou dobře udržovatelná a odolná dlažba s protiskluzovou úpravou

Jak krytinu vybrat?

Co vše je tedy třeba vzít v úvahu, když vybíráme podlahovou krytinu?

  • V jaké místnosti bude podlaha umístěna, její využití, jak moc bude povrch namáhán.
  • Potřeba údržby - jak moc se chceme údržbě věnovat a jak moc ji jednotlivé typy podlah vyžadují.
  • Ač na třetím místě seznamu, nicméně důležitý je vzhled a provedení podlahové krytiny. I když už nejsme v době, kdy lino a dlažba byly na trhu ve dvou barvách a oboje i s dalšími umělými materiály lze pořídit v mnoha barvách, odstínech i imitacích přírodních povrchů, přeci jen pocit, vzhled i vlastnosti se u každé z nich liší.
  • Cena, která je také nepochybně určující při výběru podlahy, ovšem v naprosté většině případů jde ruku v ruce s kvalitou a životností, takže počáteční vyšší investice se vyplatí.

Výběr podlahové krytiny jistě není jednoduchý, protože s novými technologiemi a povrchovými úpravami lze i dříve nemyslitelné povrchy použít téměř ve všech místnostech. I tak jsou ale stále některé podlahy přímo určené či nemyslitelně spojené s určitými místnostmi a po objevení vlastností jednotlivých materiálů bude výběr jistě o něco jednodušší.

Publikováno: 17. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová