Na zdech je možné vytvářet mnoho povrchových úprav, možností je i benátský nebo marocký štuk. Tyto na práci a zručnost náročné techniky si nacházejí své místo již nejenom v luxusních sídlech a komerčních budovách, ale i v běžných domácnostech. Nutno říci, že jejich výhody jsou značné a vzhled ohromující.
Benátský štuk
Benátský štuk je úprava stěny, která imituje mramorový povrch. Jde o vápennou omítku, která má příměs mramoru. Je velmi dekorativní a lesklá a působí velmi luxusně. Dříve nacházela své využití zejména v kostelech a historických budovách nebo také honosných sídlech, nyní se ale rozšiřuje i do běžných domácností. Vzhledem ke své bezespárovosti je to vhodná povrchová úprava i pro koupelny, navíc se velmi jednoduše udržuje. Navíc lze pracovat s různými efekty finálního povrchu, jako je matný nebo lesklý efekt, perleťové odstíny či imitace kovu.
Další výhody benátského štuku:
- jak jsme již řekli, je bezespárový,
- nedrží se na něm prach,
- je prodyšný a ekologický,
- je omyvatelný,
- lze ho využít v prostorech s vysokou vlhkostí, kromě koupelen i v saunách nebo bazénech,
- vzhledem k obsahu vápna ničí plísně a bakterie,
- výklenky, rohy a kouty nejsou na překážku při aplikaci.
Jak na benátský štuk
Vytvořit na zdi benátský štuk není nic jednoduchého a pokud tedy nejste opravdu zruční, je dobré přenechat takovou práci odborníkovi. A kdyby jste se do toho chtěli pustit, pořádně si nastudujte postup, který je třeba striktně dodržet.
Jak na vytvoření benátského štuku?
- Benátský štuk lze aplikovat téměř na jakýkoli povrch – ať už je to sádrokarton, beton, omítka, dřevo nebo kov.
- Na povrch zdi je třeba nanést speciální tmel, který na povrchu vytvoří strukturu. Je třeba ho nanášet pomocí špachtle tak, aby byl reliéf v různých směrech a nebyl jednolitý.
- Po zaschnutí tmelu je nutné místa, kde je materiálu naneseno příliš, zbrousit. Stěna se opět nechá pořádně vyschnout.
- Nyní můžete přistoupit k nanášení dalších vrstev. Půjde o jednu nebo dvě vrstvy barevného nebo bílého štuku. Dá se pracovat i s několika barevnými odstíny zároveň, výsledek tak bude velmi neotřelý.
- Nakonec se povrch opětovně zbrousí a leští, a to pomalými, krouživými pohyby.
- Pro zvýšení odolnosti a prevenci proti vlhkosti se do povrchu vtírá vosk.
Marocký štuk
Stejně jako benátský štuk vytváří štuk marocký velmi luxusně vypadající povrch. Jeho obsahem je marocké vápno, pigmenty a drcený mramor s několika málo dalšími přírodními přísadami. Výsledný povrch je lesklý, hladký a tvrdý.
Výhody marockého štuku:
- je bezespárový,
- je ekologický,
- vhodný i do prostor, kde je vyšší vlhkost,
- působí proti plísním.
I u marockého štuku platí, že jeho aplikace je z těch náročnějších na zručnost, není tedy od věcí svěřit tuto práci do rukou zkušeného odborníka. Krom klasické aplikace na stěny ho lze využít i na povrchy schodišť, pracovních desek, sloupů apod.
Jak marocký štuk aplikovat?
- Marocký štuk lze vytvořit na všech površích, od sádrokartonu, přes beton po cihly, ale i na mnoha dalších podkladech.
- Povrch je třeba navlhčit, čím je sušší, tím více to bude potřeba.
- Směs se nanáší na stěnu v tloušťce kolem půl centimetru.
- Po zaschnutí první vrstvy se povrch hladí dřevěným hladítkem kruhovými pohyby, následně se použije pro vyhlazení hladítko kovové či plastové.
- Následuje leštění kamenem.
- Konečná úprava povrchu se provádí mýdlovou vodou, která se nanáší na dostatečně zaschlý povrch štětcem a zalešťuje se opět kamenem.
Jak je vidět, obě tyto techniky, benátský i marocký štuk, jsou náročné na práci a zručnost, je třeba dodržovat postupy pro míchání, dobu schnutí i podmínky při leštění. Náročnost se pak promítá i do ceny, která je samozřejmě díky použitým materiálům, pomůckám i práci vyšší, než u obvyklých úprav, které se na stěnách provádějí. Ovšem všechna tato náročnost je vykoupena luxusně vypadajícím výsledkem, který má mnoho pozitivních vlastností a vždy originální vzhled.
Publikováno: 7. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová