reklama

Techniky malování bytu

Malování bytu již dávno nemusí být jen o bílé barvě. Nemusí být ani o jednoduchých hladkých nátěrech o jedné barvě. Pokud chcete vašemu domovu dát skutečnou atmosféru, stojí za to si s barvami trochu pohrát. Řekneme vám, co všechno jde vyčarovat s barvami.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Techniky malování bytu dokáží vykouzlit zajímavý interiér (Zdroj: Depositphotos.com)

Techniky malování bytu

Jaké znáte techniky malování bytu? Vzpomněli jste si jen na váleček? Tak vězte, že v současné době už existuje nepřeberné množství kreativních technik, s nimiž můžete dosáhnout zcela jedinečného interiéru.

Zajímavé techniky malování bytu-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pro výmalbu bytu můžete využít mnoho technik

Malování pokojů za použití šablony

K té nejjednodušší technice, kterou zvládnou i laici, náleží výmalba za použití speciálních šablon. I když se to nezdá, jde o jednoduchý způsob malování. Nepotřebujete k tomu nějaké zvláštní dovednosti. Potřebujete k tomu jen speciální šablonu, která se vám bude líbit a chuť dát se do práce. Starší, typicky českou, technikou výmalby podobné této, je již výše zmíněné “válečkování”. I to je opět v módě. Žádané jsou jak vzory z osmdesátých let, tak i ty nové.

Malování s pomocí šablony-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
K malování lze využít různé šablony

Vzor Harlekýn

Velmi žádaným a luxusně vypadajícím vzorem je tzv. Harlekýn. Má podobu na sebe navazujících diamantů (kosočtverců). Vzor se hodí do ložnice i dětského pokoje. Je to velmi působivý a elegantně vypadající vzor. V případě, že použijete zlatou barvu, tak dosáhnete luxusního vzhledu. Ptáte se, jak toho docílíte? Tou nejjednodušší cestou je i zde použití speciální šablony.

Dětský pokoj v moderním stylu-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vzor Harlekýn vypadá velice působivě

Pruhy

Když už jsme se tu zmínili o Harlekýnu, neměli bychom zapomenout ani na pruhy. I ony jsou aktuálně velmi žádané. Jde o nadčasový vzor, který dodá interiéru šmrnc. Stačí přitom, abyste pruhy užili pouze na jednu stěnu. Užít přitom můžete různě široké pruhy. Tenké, jemné pruhy vytváří zajímavou texturu. Velké pruhy jsou výrazné a působí kontrastně. Místnosti dodávají mocnou atmosféru.

Stěna s pruhy-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pruhy jsou nadčasové a mohou mít různou podobu

Puntíky

Zajímavou kreativní technikou, s níž můžete ozvláštnit svůj domov, je malování puntíků. Puntíky na stěnu zvládne i ne zrovna zručný kreativec, který se rozhodne zmodernizovat svůj pokoj na vlastní pěst. Poslouží vám k tomu plastová šablona anebo razítko ve tvaru velkého puntíku (cokoli v tom tvaru, co můžete obtisknout). Puntíky přitom na stěnu můžete nanést podle své vlastní představy.

Dívčí pokoj s puntíky-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zajímavou kreativní technikou, s níž můžete ozvláštnit svůj domov, je malování puntíků

Encanto

Encanto představuje další dekorační techniku, jež napodobuje vzhled sametového povrchu. Díky tomu, že obsahuje jemný písek s metalickým efektem, mění svůj odstín podle toho, z jakého úhlu se na stěnu díváte. I když to vypadá složitě, v reálu to není technika náročná pro aplikaci. Snadno se udržuje, je odolný a velmi se snadno opravuje.

Ložnice s manželskou postelí-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Technika encanto působí velmi luxusním dojmem

Antická zemina

Antická zemina představuje dekorační techniku, která se inspiruje způsobem, jenž byl užíván v době renesance ve Florencii. Jde o velmi efektivní styl výmalby, jenž se těší oblibě po celém světě. Spočívá v nanášení zeminy na hladký, trochu lesklý povrch. Výsledkem je luxusní vzhled. Povrch je ekologický, otěruvzdorný, omyvatelná a dobře prodyšný materiál.

Zeď se vzhledem antické zeminy-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Antická zemina představuje dekorační techniku, která se inspiruje dobou renesance ve Florencii

Benátský štuk

Benátský štuk patří k exkluzivním technikám, jež imitující mramor. Historie této techniky sahá až do středověkých Benátek. Užívá se jako finální luxusní úprava povrchů.

Tento štuk se hodí i do vlhkých prostor a vyznačuje se tím, že je skoro k nerozeznání od pravého mramoru. Pouze nemá spáry. Povrch je bezúdržbový. Vybírat si můžete z řady barevných odstínů.

Benátský štuk-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Benátský štuk patří k exkluzivním technikám, jež imitující mramor

Marocký štuk

Marocký štuk je znám i jako tadelakt. V porovnání s benátským štukem je mnohem sofistikovanější a ještě více odolný. Užíval se v minulosti v lázních. Hodí se proto do sprchových koutů a koupelen. Od benátského štuku se liší především tím, že se na konci vyhlazuje ještě kamenem.

Marocký štuk-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Marocký štuk vypadá v prostoru velmi luxusně

Batikování

Texturovaného vzhledu, jehož dosáhnete nanášením několika vrstev barev na sebe, se říká batikování. Docílíte toho s pomocí hadru smotaného do tvaru salámu. Dekor vznikne potom, co budete hadr nejrovnoměrněji rolovat po stěně zespodu nahoru. U mokré techniky se přitom neobejdete bez pomoci někoho dalšího. Je tomu tak proto, že s hadrem je nutné pracovat ještě ve chvíli, kdy je barva mokrá.

Batikovaná stěna-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Batikovaného vzhledu dosáhnete nanášením několika vrstev barev na sebe

Tupování

Technika tupování se hodí na hladké i strukturované povrchy. Nejde o nic složitého. Nejprve se stěna klasicky vymaluje, nechá se uschnout a v dalším kroku pak užijete houbu, kterou nejprve namočíte ve vodě, důkladně ji vyždímáte a namočíte ji pro změnu do barvy. Následně s houbou tupujete tak dlouho, dokud nebudete spokojeni.

Stěna obarvená stejnobarevným tupováním-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stěna obarvená stejnobarevným tupováním

Frontáž

Frontáž je zajímavou kreativní technikou, která spočívá v tom, že po nátěru stěny a jejím uschnutí, nanesete druhou vrstvu v jiném barevném odstínu. Tu ještě mokrou překryjete novinami a s přitlačením vytváříte zmuchlanou strukturu novin. Potom noviny opatrně odejměte. Na stěně vznikají zajímavé efekty prolínání spodní a vrchní malby. Místo novin můžete použít i potravinářskou fólii. Tu však nechte na stěně přilepenou, dokud barva nezačne usychat. Teprve až pak folii sundejte. Tato technika se nehodí na výmalbu celého pokoje, ale pouze jedné stěny.

Interiér v šedé barvě-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní techniky malování bytu dělají s interiérem hotové divy

Nátěr se strukturou

3D efekt dosáhnete s pomocí strukturálních nátěrů. Jde o techniku, která se hodí na nerovné zdi, kde je zapotřebí zamaskovat nerovnosti a hrboly. Pro 3D efekt se používá speciální hmota, jež se upravuje speciálním nářadím do požadované podoby. Existují speciální válečky s různými povrchy. Pro dosažení kýženého efektu je žádoucí s nimi pracovat nerovnoměrně.

Interiér s 3D strukturou a dekoracemi-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
3D efektu na zdi dosáhneme s pomocí strukturálních nátěrů

Žilkování

Žilkování, vrývání nebo také česání, představuje jednoduchou techniku, která spočívá v tom, že se do vlhké barvy vrývají tvrdé štětiny z kulatého štětce. Umí vytvořit efekt látky.

Žilkování, vrývání nebo česání zdí-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Žilkování, vrývání nebo česání, je zajímavou technikou, která dokáže hotové divy

Stříkání

Stříkací techniku je možno uplatnit na větších plochách, dokonce i celých stěnách. Můžete ji rovněž kombinovat i s jinými technikami. Aby technika vynikla, je nutné stříkat kontrastní sytou barvou.Technika sjednocuje odstíny, dobře stínuje. Při malování můžete použít i více různých barevných odstínů. Stříkat můžete kulatým širokým štětcem, ale i fixírkou.

Prostor v kontrastu stříkané barvy a žlutých detailů-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Popisek I takto může vypadat stříkaný interiér

Šumrování

Poslední námi zmíněnou kreativní technikou malování pokojů je šumrování. Její kouzlo spočívá v tom, že se barva nanáší velkým kulatým štětcem (a také i štětkou a plochým štětcem) s tvrdými štětinami cik cak po stěně. Důležité je, aby štětec byl při malování polosuchý.

Tatínek si se synem maluje-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Šurmování vypadá v interiéru skutečně efektivně
Pruhy v interiéru-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pruhy jsou v interiéru výrazným oživením
Luxusně zařízený obývací pokoj-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Různé techniky výmalby pozitivně podtrhávají celý interiér
Stěna se vzorem harlekýn-1
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vzor Harlekýn vypadá v prostoru velmi originálně

Publikováno: 6. 6. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová