Možností, jak namalovat na zeď různé vzory, je mnoho. Pomineme-li možnost nalepit na stěny vzorované tapety, můžeme použít různé speciální šablony, válečky, ale k dekorování se dají použít i pomůcky, které najdete běžně doma – hadry, staré noviny, houby na mytí, potravinářská fólie, kartáče, peříčka... Záleží čistě na tom, jaký má být výsledný efekt.
V zásadě lze sáhnout po jedné ze dvou technik malování vzorů na zeď. Buďto můžeme vzor utvářet hned do první či druhé vrstvy stejné barvy, nebo na první vrstvu nanášet vzor pomocí nástroje rozdílnou barvou.
Dekorační válečky
Válečky, kterými na zeď na namalujeme vzory, jsou v nabídce v mnoha vzorech, ze kterých si vybere určitě každý. A pokud by vám nějaký chyběl, jsou společnosti, které vám na váleček vyřežou vzor na míru přesně podle vašich představ.
Dekorační válečky se dají koupit nejen v různých vzorech, ale také v různých velikostech – šířkách.Válečky mívají plastický vzor přímo vyřezaný do gumového těla, nebo také mohou mít na sobě připevněné kousky, fólie, kůže, textilie či houby.
Dekorační šablony
Další možností, jak namalovat na zeď různé vzory, je použití šablon. Většinou jsou vyrobeny z plastové ohebné fólie. Jsou k dispozici v nespočetném množství vzorů a velikostí, krom jednotlivých obrázků s nimi můžete vytvořit bordury i vzory po celé ploše stěny. Navíc můžete tyto šablony použít nejenom na zeď, ale i na další přdměty, jako je nábytek, textil apod., samozřejmě za použití odpovídajících barev.
I za použití šablon lze docílit různých efektů a spolu s nimi využít ještě další techniku – šablonu můžeme klasicky vymalovat pomocí štětce, případně ji štětcem tupovat, k tomu lze použít také houbu či papír a látku. Pokaždé tak dosáhnete jiného efektu.
Použití houby
Originální vzor vytvoří na zdi také barva nanášená houbou. Ideální je samozřejmě použít houbu přírodní, ale stejně tak se dá použít klasická mycí houba. Při malování vzorů houbou je třeba dbát na to, aby houba nebyla barvou nasáklá moc a při jejím obtiskávání na zeď zůstala viditelná její struktura.
Použití papíru nebo látky
K malování vzoru na zdi pomocí papíru nebo kousku látky naneseme na základní vrstvu barvy vrstvu druhou, do které, dokud ještě nezaschla, vytlačujeme – tupujeme – zmačkaným nesavým papírem. Vznikne tak vzor s poměrně ostrými přechody. Pokud chceme tyto přechody jemnější, nahradíme papír kusem látky, kterou je ale třeba měnit, protože saje barvu.
Použití štětce
Vzory na zdech můžeme namalovat také pomocí štětce, a to také tupováním. Stejně jako u papíru se se štětecem pracuje do druhé, jetě vlhké vrstvy barvy. Štětcem lze také pracovat klasicky jako na papír.
Další techniky
Vypomoci si při malování vzorů na zeď můžeme i jakoukouli jinou technikou, která nás napadne. Použít se dá například laková tužka, kterou na stěnu namalujeme vlastní vzory, můžeme jí třeba obkreslit i šablony, které si vyrobíme z pevnějšího papíru. Stejným způsobem se dají využít zvýrazňovače či křídy. Ty se pak musí zafixovat. Šablonu si můžeme nechat vyřezat i z MDF desky či hliníku.
Vzory na stěně si můžeme vytvořit i pomocí malířské krycí pásky, kterou po nanesení a zaschnutí barvy sloupneme.
Zajímavě se dá pracovat i s pomocí rozprašovače, kterým můžeme nanášet barvu na zeď a vytvořit tak stěnu v "opotřebovaném" vzhledu. Dají se s ním tvořit i různé přechody barev.
A k dalšímu dekorování se dají použít i jiné předměty, záleží jen na fantazii a nápadu.
Jak je vidět, fantazii se meze nekladou a k namalování vzorů na zeď můžete využít nejrůznější techniky, pomůcky i materiály. Vytvoříte tak z každé zdi originál.
Publikováno: 6. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová