Při nové výmalbě je neocenitelným pomocníkem malířská krycí páska. Existují různé druhy, které vám pomohou efektivně zakrýt místa, kam nový nátěr nemá přijít. Ať už jde o pouhé zakrytí vypínačů, nebo o vytváření barevných vzorů na zdech. Také je lze použít k přichycení zakrývací fólie.
Jakou pásku vybrat
Malířských krycích pásek, které vám usnadní celou práci s novou výmalbou, je na trhu mnoho. Je potřeba volit podle typu povrchu, na který se bude páska lepit, zda se bude používat venku nebo uvnitř a také záleží na tom, jak dlouho může zůstat páska nalepená, aniž by při jejím odstranění došlo k poškození podkladu. Proto jsou některé pásky opatřeny i UV filtrem, aby vydržely ve venkovním prostředí nalepené bez poškození sluncem i několik dní. Některé pásky jsou určené speciálně na hladké povrchy, jiné zase na hrubé, zrnité.
Opravdu je dobré se držet doporučením k použití daným výrobcem, abyste dosáhli požadovaného efektu a neponičili si podklad. Některé speciální pásky vydrží i teploty do 110°C a jsou tedy vhodné pro použití v automobilovém průmyslu do vypalovacích pecí.
Základní krycí páska
Ta neobyčejnější žlutá malířská krycí páska je vlastně krepovým papírem s impregnací a nánosem lepidla. U těch lepších variant je toto lepidlo z přírodního kaučuku a zaručuje snadné odstranění, aniž byste si poničili povrch, na kterém byla páska přilepena. Některé obyčejnější pásky mohou mít jako základ i PVC fólii.
UV páska
Pro profesionály je k dispozici malířská a fasádní krycí páska, která je odolná ultrafialovému záření. Lze ji použít na omítku i malbu, dokáže perfektně přilnout a barva tak pod ní nezatéká. Je vhodná na všechny povrchy, jako jsou již natřené stěny i stropy, zárubně, lakované rámy oken, kliky a panty u dveří, plastové, keramické i kamenné povrchy, rovněž také na nerez, sklo i mnoho dalších materiálů. Základem této pásky je rovněž krepový papír, opatřený UV filtrem, na kterém je naneseno speciální bezrozpouštědlové kaučukové lepidlo.
Páska na citlivé povrchy
Potřebujete-li ochránit povrchy, které jsou choulostivé, je k dispozici malířská krycí páska Sensitive, která je velmi tenká, lze ji odstranit do sedmi dnů bez zanechání zbytků lepidla. Můžete ji využít třeba na tapety.
Páska na oblouky
Pro zakrývání povrchů, které nejsou rovné, nebo chcete-li na stěně vytvářet kruhy, elipsy, oblouky, je vhodné použít speciální pásku ze silně krepovaného papíru, kterou lze jednoduše tvarovat podle potřeby a přizpůsobit ji tak různým křivkám. Je ovšem třeba dát pozor na to, že pásku musíte pořádně přimáčknout a vyhladit, aby se pod ní barva nedostala.
Jak pásku používat
Jako všude jinde i zde platí doporučení vyzkoušet nejprve malířskou krycí pásku na místě, kde nebude vidět, jestli dojde k poškození podkladu. Pokud by došlo k odlupování, je vhodné sáhnout po pásce, která je určená na citlivé povrchy. Problémy mohou nastat i při lepení krycích pásek na dřevěné povrchy, ať už s lakem, nebo bez něj. Zde je třeba dbát opatrnosti, aby se předměty nepoškodily. Při použití pásky na zeď může být také vhodné použití penetrace.
Při nalepování malířské krycí pásky na zeď, pokud chcete vytvořit rovné čáry, není dobré si předkreslovat celou čáru tužkou. Pokud by na některých místech zůstala vidět nebo budete používat pouze světlý odstín barvy a tužka bude prosvítat, nebude to rozhodně nic hezkého. Postačí si vyznačit dva body a pásku mezi ně natáhnout. Puntičkáři pak mohou k určení toho správného místa použít nataženou nit nebo laserové měřidlo, případně si tužkou vyznačit pouze několik teček po celé délce. Lepení pásky do pravého úhlu je nejlepší za použití vodováhy a velké pečlivosti, protože zde se nerovnosti projeví výrazněji.
Jak vidíte, bez malířské krycí pásky se při malování neobejdete. A rozhodně je dobré si nekoupit pouze jednu variantu, protože by se vám taková koupě nemusela vyplatit a místo radosti z nové výmalby by vás strašila oloupaná zeď.
Publikováno: 3. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová