Moderní designové vypínače a zásuvky

Najít dříve po tmě vypínač bylo docela napínavé dobrodružství. V poslední době jejich vývoj prošel velkou proměnou a jak vypínače, tak zásuvky jsou zajímavým bytovým doplňkem v mnoha barvách, designech, tvarech i velikostech. Jaké letos frčí? A jsou to jen obyčejné vypínače a zásuvky nebo umí i víc věcí?

Moderní designové vypínače a zásuvky mohou skvěle doplnit interiér (Depositphotos.com)

Vypínače a zásuvky už dnes nejsou jen kus černobílého plastu. Každý spotřebitel si dokáže z opravdu obrovské nabídky moderních a designově zajímavých výrobků vybrat. Než si ukážeme letošní nejnovější trendy, něco si o vypínačích a zásuvkách povíme. Vypínače nebo spínače se používají v elektrickém obvodu na spojení nebo rozpojení obvodu. Všechny vypínače i zásuvky musí být zapojovány podle platných norem a za jejich zapojení odpovídá buď najatý elektrikář nebo majitel, který si zásuvky a vypínače zapojoval sám.

Zásuvková lišta v moderním provedení
Zásuvková lišta v moderním designu (Zdroj: Depositphotos.com)

Vypínače

Nejčastější jsou tzv. spínače, které ovládají jedno světlo z jednoho místa. Na rozdíl od doby dávno minulé je dnešní nabídka opravdu široká.

Retro vypínač
Retro vypínač na tapetě (Zdroj: Depositphotos.com)
Retro vypínač
Sortiment vypínačů nebyl kdysi příliš velký (Zdroj: Depositphotos.com)

Střídavý přepínač - chodbový

Střídavý přepínač umí ovládat jedno světlo ze dvou míst. Typickým příkladem je vypínač na chodbě. Na jedné straně chodby se vypínačem se světlo rozsvítí a na druhé straně chodby se to samé světlo druhým vypínačem zhasne.

Osvětlení chodby
Chodba potřebuje na každém konci jeden vypínač (Zdroj: Depositphotos.com)

Křížový přepínač - schodišťový

Křížový přepínač využijeme na ovládání světla z více než dvou míst. Například při vstupu do patrového domu, kde si v přízemí rozsvítíme, ale než dojdeme do 3. patra, časový interval rozsvíceného světla skončí, musíme tedy znovu rozsvítit. Takže pokud chceme světlo na chodbě ovládat z každého patra, musíme mezi vypínače zařadit jeden nebo více křížových vypínačů.

Schodišťové osvětlení
Schodišťové osvětlení umožní rozsvítit světlo v každém patře (Zdroj: Depositphotos.com)

Spínač lustrový

Většina lustrů umožňuje rozsvítit jen část žárovek. K tomu potřebujeme  lustrový spínač pro ovládání dvou světel z jednoho místa. Každá ze dvou klapek vypínače ovládá jedno světlo. Může se jednat o dvě různá svítidla nebo velký lustr, kde se odděleně rozsvěcují dvě žárovky (nebo dvě skupiny žárovek).

Dvojvypínač
Dvojvypínač umožňuje rozsvítit jen část světel na lustru (Zdroj: Depositphotos.com)

Výrobci či distributoři vypínačů a zásuvek přichází neustále s novými nápady, nevšedními prvky a neotřelým designem, mají celou další řadu funkcí. Umí samozřejmě rozsvítit a zhasnout světlo, zapojit elektrické přístroje, ale také stáhnout rolety, zabezpečit objekt, zapnout centrální vysavač, zapnout rádio nebo ohlídat děti ve vedlejším pokoji. Součástí vypínačů bývají i termostaty, které nám zajišťují přísun tepla přesně podle našich představ. Některé společnosti dokonce spolupracují s externími designéry, kteří navrhují naprosto originální kousky.

Zásuvka se zeleným podkladem
Zásuvka se zeleným podkladem (Zdroj: Depositphotos.com)
Vypínač s podzimním motivem
Vypínač s podzimním motivem (Zdroj: Depositphotos.com)

Některé vypínače a spínače můžeme pořídit v klasickém či kulatém tvaru, v různých barvách, s vyměnitelnými kryty. Moderní vypínače se mohou rozložit na jednotlivé komponenty a ty pak nejrůzněji barevně kombinovat mezi sebou. 

Vypínač s pruhy
Pruhy se hodí třeba na chodbu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vypínač s motorkou
Motorkář ocení stylový vzhled (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vypínač s květy
Romantický vzhled vypínače (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kuchyňský vypínač
Kuchyňský vypínač (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vypínače, spínače, zásuvky a ostatní elektroinstalační materiál jsou nedílnou součástí našich domovů i dalších prostor, které sdílíme. Proč si tedy nevybrat takové, které budou vyjadřovat náš vkus, osobnost a budou zdobit náš byt stejně, jako budou na odiv v kanceláři. V neposlední řadě nám hlavně poslouží ke svému účelu.

Různé barvy vypínačů
Různé barvy rámečků vypínačů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Autor:

Související k tématu