reklama

Úklid po malování bez námahy

Úklid po malování vůbec nemusí znamenat několika hodinovou namáhavou práci. Například vysavač pro mokrý úklid nebo akumulátorová stěrka na okna umí s úklidem pořádně zatočit. Hadr a houbička nám ale nesmí chybět, protože se uplatní na menších plochách, jako jsou rámy oken nebo dveře. Čím si co nejvíce úklid po malování ulehčit a jak se chovat, abychom nenapáchali více škody než užitku?

i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Úklid po malování je náročný, proto si podlahu před malováním zakryjeme (Zdroj: Radoslav Ptáček)

Jak si úklid po malování ulehčit

Na úklid po malování myslíme již před zahájením výmalby. Z místností odstěhujeme co nejvíce nábytku. Podlahu a okna zakryjeme krycí folií, kterou přelepíme průhlednou páskou. Zacházíme s ní tak, abychom při odstraňování nepoškodili právě dokončenou výmalbu. Nezapomínáme ani na zakrytí dveří, protože jejich čištění od barev nepatří zrovna k oblíbeným činnostem.

Úklid začínáme vysátím

Závěrečný úklid po malování započneme odstraněním krycího materiálu z oken a podlahy. Podlahu před zahájením úklidu vysajeme, abychom ji zbavili zbytků prachu a barev. Částice přenesené na obuv nám budou přidělávat práci, protože znečistí podlahy v ostatních místnostech.

podlahový vysavač-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Vysavač je první prostředek úklidu po malování

Samostatný úklid začíná u mytí oken. Neobejdeme se bez hadru se saponátem, kterým očistíme rámy. Druhý, suchý hadr, poslouží na vysušení a naleštění těchto ploch. Pro mytí skel většina z nás využívá také metodu hadru a saponátu. Jenže úklid může být ještě jednodušší.

Velmi známým pomocníkem je akumulátorová stěrka na čištění oken. Jde o malý vysavač s baterií, kterým po umytí dokonale vyleštíme všechny skleněné povrchy. Některé výrobky mají tu přednst, že jsou v základním balení opatřeny ještě nádobou s rozprašovačem a destičkou, na níž je upevněna utěrka z mikrovlákna. Nastříknutím vody a rozetřením tak máme první krok k čistým oknům, pak už nám zbývá jen odsátí stěrkou a můžeme se těšit z krásně lesklých ploch. Co se týká těchto výrobků, pak volíme vždy raději značkové produkty, které jsou pořizovací cenou nákladnější, za to však mají i několik let po ukončení výroby stále dostupné náhradní díly.

čištění oken-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Čištění oken je i s hadrem poměrně nenáročná činnost

Podlaha a dveře

Podlahu čistíme v zásadě mnoha různými způsoby. Plovoucí typy zbavujeme špíny například vysavačem, který umožňuje mokrý úklid, případně klasickou cestou v podobě hadru a koštěte. Silnější vrstvy nečistot nikdy neškrábeme špachtlí, protože tím uděláme více škody než užitku. Na tuto činnost nám poslouží například příborový nůž, který je tupý a zatvrdlou barvu z podlahy můžeme s citem odstranit. Podobně si počínáme i v případě PVC podlah nebo dlažby. Navlhčenou houbičkou setřeme špínu a nečistoty z okrajových lišt.

Mnoho z nás dělá při úklidu velkou chybu. Dveřní futra či obložky myjeme často pomocí čistících písků, čímž poškodíme nátěr a lesklé povrchy. Jediným vhodným prostředkem je hadr a houbička se saponátem, přimíchaným do teplé vody.

čištění dveří
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Dveře myjeme je hadrem a houbičkou se saponátem, přimíchaným do teplé vody

Nábytek a prach

Na nábytku, který je příliš těžký nebo pevně přimontovaný ke zdi, setřeme prach. Pro leské povrchy s dřevotřískovým jádrem použijeme sprej, který nastříkáme na plochu a rozetřeme. Tyto přípravky vynikají antistatičností, takže brání v dalším usazování prachu a nečistot. Po provedení práce se můžeme těšit na lesklé povrchy po dobu dvou týdnů, poté úklid vždy opakujeme.

Nastěhovat nábytek a hotovo!

Nastěhováním nábytku a umístěním dekoračních předmětů je malování ukončené. Při přemisťování těžších kusů dáváme pozor na poškození. Neopatrnou manipulací si poškodíme rohy skříněk, tu a tam poničíme malbu nebo odřeme podlahu, což je vůbec nejhorší možná havárie, která se nám může stát. Případná výměna části plovoucí podlahy je časově náročnější záležitost, protože jednotlivé dílce zapadají přesně do sebe. Pokud se nám stane, že odřeme podlahu uprostřed místnosti, musíme ji rozebrat a poškozené části vyměnit za nové.

matka s dítětem čistí okna-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Do úklidu zapojíme i děti

Závěrečné rady

  • Při stěhování nábytku poprosíme přátele o pomoc, protože těžké kusy nezvládneme přemístit sami.
  • Krycí folii z malování nevyhazujeme, opláchneme ji proudem vody, necháme oschnout, složíme a uskladníme například do sklepa. Při dalším malování tak může znova posloužit.
  • Při úklidu se vyhýbáme ostrým předmětům, které nám mohou poškrábat lesklé plochy.

Publikováno: 9. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček