reklama

Vhodné barvy do ložnice pro spánek a pohodu

Víte, že při výběru barev pro ložnici se nemáme řídit vzhledem prostoru, ale našimi pocity? Protože špatná barva může pěkně zamávat s našim spánkem. Pro navození pohody nejlépe poslouží modrá, zelená nebo žlutá. Čím se při výběru barvy pro ložnici máme řídit a na co si musíme dát pozor?

i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
V rámci volby barvy do ložnice je modrá jasnou jedničkou (Zdroj: Radoslav Ptáček)

Vhodné barvy do ložnice pro klidné spaní

Nejvhodnější barvou do ložnice z hlediska navození relaxačního účinku, psychické pohody a klidného spánku je modrá. Nejlepší odstín pak představuje světle modrá, imitující odstín moře. Z průzkumů, které byly prováděny od pradávna, vyšlo, že světle modrá, případně ještě světle šedá, navozují klidový režim. Dochází k postupnému snižování krevního tlaku, srdečního tepu a tedy připravenost na spánek je téměř dokonalá. Naopak výrazně syté odstíny modré tak vhodné nejsou, podobně jako fialová. Jejich záporem je podpora představivosti. Vizuální signály, převedené do mozku navozují rozběh mozkové činnosti, tím i krevní tlak a tep. Běžným doprovodným jevem je, že v tmavě fialové ložnici se špatně vyspíme.

Velmi dobrou volbou pro výmalbu ložnice je zelená. Je to přírodní odstín, který pomáhá ve zklidnění mysli. Ideální je především pro osoby s náročným zaměstnáním, které si po těžkém dni potřebují důkladně odpočinout a navodit pohodu. Zelené odstíny se používají také v mateřských školách pro zklidňující účinek.

šedá ložnice-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Světle šedá představuje, podobně jako modrá, dobrou volbu pro odpočinek

Od žluté po červenou

V rámci volby barvy pro ložnici sáhneme například po žluté. Je to sice studenější odstín, který nás může stimulovat k myšlence, že v místnosti je chladněji, avšak navozuje naprostou psychickou pohodu. Kombinace žluté a mořsky modré pomůže navodit silný pocit pohody. Znamená to silný spánek a psychickou vyrovnanost.

Oranžová je víceúčelová barva. Její sytější odstín pomůže sportovcům a těm, kterým hodně chutná. Nejen, že uvolňuje svalstvo, ale zároveň pomáhá v dobrém trávení. Naopak červená je příliš výrazná, někteří lidé tvrdí, že to je ideální barva pro milenecký život, avšak příliš výrazný odstín brání úspěšnému spánku a podporuje myšlenkové pochody.

moderní ložnice-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Barvy v ložnici by v nás měly vyvolávat především příjemné pocity

Které barvy jsou nevhodné?

Sytě šedá není pro ložnici vůbec vhodným odstínem z toho důvodu, že brání lidem spát, řada z nich potom pracuje na počítači a výsledkem je krátká doba spánku a podrážděnost. Hnědé odstíny na nás působí nepříjemně a podporují nervozitu.

Při výběru barev vždy přemýšlíme tak, abychom si zvolili hlavně takové odstíny, které nám jsou příjemné. Vždy to závisí na určitých kompromisech, protože partneři mohou mít na jednotlivé barvy odlišný názor. Pokud se jednomu z partnerů líbí modrá a druhému žlutá nebo oranžová, pak je výmalba hračkou. V případě přílišné výraznosti ale může nastat problém se spánkem, následná ranní podrážděnost nikomu neprospěje.

útulná ložnice-1
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Červená barva je moderní, ale z hlediska navození spánku nevhodná

Praktické rady na závěr

  • Bílá barva vypadá sice svěže, ale spaní neprospěje.
  • Nový nátěr zdí můžeme v celé řadě případů nanášet na původní malbu. Pokud odstín špatně kryje, opakujeme výmalbu dvakrát.
  • V případě odlupování původních vrstev musíme přistoupit k oškrábání, které je sice časově a fyzicky náročné, ale za to je však následná výmalba bez problémů.
  • Ve starší zástavbě bytových domů, které mají v pokojích výklenky, můžeme tyto jednotlivé sekce zdí barevně odlišit.

Publikováno: 4. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček