reklama

Mravenci v kredenci... a také v jídle a v posteli. Proč je tak těžké se zbavit mravenců v bytě?

Mravenci v bytě nepatří mezi návštěvníky, které bychom viděli dvakrát rádi. A proto se jim snažíme všemožně vysvětlit, že s nimi nepočítáme. Můžeme vyzkoušet některé z přípravků proti mravencům, které se dají aplikovat ve formě granulí, postřiku nebo ve formě bufetu. Také existují některé rostlinky, které mravencům zrovna nevoní, a můžeme se pokusit mravence vypudit i ekologicky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mravenci v bytě znamenají skutečnou pohromu, které není snadné se zbavit

Mravenci v bytě jsou nevítanou návštěvou, které se jen tak nezbavíte

Ačkoliv mravenci patří mezi užitečné tvory, jsou určitá místa, kde se s nimi potkávat nechceme. A jedním takovým místem je náš domov. Mravenci v bytě nejsou vítaná návštěva, ale pohroma. A pěkně velká, pokud maličké mravence podceníme. Za krátko nám obsadí všechny dostupná místa a vypudit je bude nesmírně složité.

Hlavní otázkou ale je - proč se mravencům v našich bytech tak líbí. Odpověď není tak složitá - mravenci instinktivně vyhledávají teplá a bezpečná místa, kde mohou založit svá sídliště. Domy a byty skýtají spoustu prostoru a skrýší, kde mohou mravenci nerušeně přebývat, a ještě více potravy, o kterou se s námi budou chtít dělit.

Jak poznat, že máme mravence v bytě?

Opět zcela jednoduše. Začne to nevinně - jeden či dva mravenečci se vydají zmapovat neznámé území, a jsou-li přistiženi a nevrátí se do hnízda, jsou vysláni další a další. A zakrátko nám pochoduje po bytě celá armáda mravenců. V tuto chvíli už leckdo začne pomýšlet na to, zda bude lepší se odstěhovat nebo byt zapálit. Ale upokojíme vás, stále ještě není vše ztraceno a existuje dokonce několik způsobů, jak mravence přesvědčit, že jinde jim bude lépe.

Pravidelné cestičky znamenají, že se u nás mravenci už zabydleli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné cestičky znamenají, že se u nás mravenci už zabydleli

Při jejich výskytu na terasách, balkónech, cestičkách kolem domu, případně ve skleníku můžeme použít hned tři různé přípravky, které si s mravenčí invazí poradí:

  • granule
  • postřik
  • mravenčí bufet

Většina těchto přípravků obsahuje přírodní pyrethrin, který se získává z květů kopretiny růžové neboli stračkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium). Tato látka působí jako jed právě na mravence a další druhy hmyzu. Pyrethrin je aktivní složka pesticidů, konkrétně insekticidů. Působí jako neurotixin na nervový systém hmyzu. Bohužel podléhá rychlému rozkladu, a proto je potřeba místa, kde se mravenci vyskytují opakovaně ošetřit některým z přípravků, abychom měli jistotu, že se mravenci nebudou vracet.

Samotný pyrethrin by mravencům moc nechutnal, proto se tento jed spojuje s potravinovými složkami, které jsou pro mravence lákavé - například cukr nebo ovocné aroma.

Návnady mohou obsahovat potravinovou složku, která mravence naláká
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Návnady mohou obsahovat potravinovou složku, která mravence naláká
Biologicky rozložitelný insekticidní granulát s velmi rychlým účinkem použijeme k likvidaci mravenců ve venkovních prostorách. Granule je možné rozsypat do škvír, kde mravenci mohou přebývat nebo jim granule nabídnout na jejich cestičkách. 

K neproblematičtějšímu druhu patří drobní narezlí mravenci, zvaní faraoni. Tito mravenci se ve volné přírodě téměř nevyskytují, protože jim vadí chladno. O to raději se stěhují do lidských obydlí, kde mají ideální podmínky pro život. 

Sprej proti mravencům použijeme tam, kde se mohou vyskytovat také jiná zvířata a postřik by mohla olízat. Pomocí mechanického rozprašovače aplikujeme postřik přesně na místa, kam potřebujeme.

Velký problém nastává v době, kdy probíhá tzv. mravenčí rojení. V tuto dobu můžeme pozorovat opravdové roje, které se vyskytují okolo oken. 

Pokud budete chtít použít návnadový roztok Loxiran Mravenčí bufet, měli byste vědět, že tato krabička s náplní s přírodním insekticidem je určena k odstranění mravenců na terasách, balkonech a obytných prostorech. Vyhubí celé mravenčí společenství. Lze jí používat i v interiérech. 

Mravenci představují problém i na zahradách, protože zde nejčastěji žijí symbioticky s mšicemi, které si tzv. pěstují (pasou) a jsou pro ně zdrojem sladké medovice. V takových případech je nutné likvidovat jak mravence, tak mšice, protože u obou druhů hmyzu dochází k velmi rychlému namnožení. V případě, že se nám situace vymkla z rukou a hmyz začíná přebírat vládu nad naším územím, je načase povolat profesionály, kteří účinnými prostředky zlikvidují mravence v domě i na zahradě.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Parťáci od fochu, ZC, pasti.cz

Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová