Zima není lehkým obdobím pro roztomilé zpěvné ptactvo a ptačí krmítko na zahradě nebo na balkoně je ideálním způsobem, jak ptáčkům v zimních měsících ulehčit život. To vlastnoručně vyrobené z několika kousků dřeva se navíc stane i zajímavým dekorativním prvkem.
Ptačí krmítko musí být v bezpečí
Aby se stalo ptačí krmítko oblíbenou stravovací stanicí pro zpěvné ptáky, vyberte pro něj vhodné stanoviště. To by mělo být na závětrném a klidném místě, poblíž něhož najdou ptáčci i vhodný úkryt před dravci útočícími ze vzduchu, třeba vzrostlý keř. Zároveň hledejte umístění, kam se nedostanou kočky.
Na nové ptačí krmítko si musí opeření strávníci zvyknout, takže trvá někdy až dva týdny, než se na něm objeví první návštěvníci. Základním krmivem pro zimní přikrmování je slunečnice. Přidat můžete také ovesné vločky, řepku, mák, krupici prosycenou tukem, pšenici, ječmen, kukuřici, šrot, strouhaný lůj, sušené jeřabiny či bezinky, proso, jablíčka nebo melounová semínka. Naprosto nevhodné jsou zbytky z kuchyně a také čerstvé pečivo.
Dobroty sypejte ptáčkům pravidelně a raději po menších dávkách každý den. V teplejších zimních dnech dávejte méně krmiva, ale jakmile udeří mrazy nebo nasněží, nastal čas dávky zvýšit. A kdy s přikrmováním skončit? Ptáčci se na vás nebudou zlobit, když vydržíte až do začátku dubna.
Stačí pár kousků dřeva
Nejrůznější ptačí krmítka lze koupit v obchodech, ale to vlastní ze starého dřeva je z přírodního materiálu a vypadá mnohem přirozeněji. Jeho výroba není nijak složitá. Stačí mít po ruce aku šroubovák, špalík vyschlého dřeva, prkénko a čtvercovou dřevěnou desku, do níž vyříznete uprostřed dostatečně velký kulatý otvor.
Do prkénka dlouhého přibližně 25 cm navrtejte tři otvory, které od sebe budou rovnoměrně vzdáleny. Stejné otvory se stejnými rozestupy navrtejte rovněž do hrany čtvercové desky s otvorem tak, abyste mohli tyto dva kousky dřeva spojit pomocí aku šroubováku.
Špalík vyschlého dřeva rozřízněte podélně napůl, abyste získali půlkulatou stříšku, kterou opět s aku šroubovákem přiděláte jako stříšku na krmítko. Celé krmítko pak upevněte například na tyč, abyste ho mohli umístit na vhodné místo.
Zdroj: pořad Receptář Prima nápadů, www.ochranafauny.cz
Publikováno: dnes, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová