reklama

Vyrobte si udržitelné vánoční ozdoby z přírodních materiálů

Vyrobte si doma udržitelné vánoční ozdoby z přírodních materiálů nebo nejrůznějších zbytků, které naleznete doma. Přírodní materiály si pak můžete celý rok sbírat a uchovávat pro potřeby výroby podobných dekorací.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč jsou v módě udržitelné vánoční ozdoby?

Vánoce se nezadržitelně blíží a mnozí možná ještě na poslední chvíli řeší, jestli bude mít stromek živý nebo umělý či zda na něj zavěsí tradiční foukané ozdoby nebo plastové náhražky. Protože ale současná doba nabízí i další možnosti, je možné mít letos udržitelné Vánoce. Třeba stromeček, který nevyrostl na plantáži kdesi na Kamčatce pouze pro účel Vánoc nebo ozdoby, které zvyšují množství plastu na planetě. 

Místo komerčních produktů z obchodů a e-shopů se dají vyrobit udržitelné vánočné ozdoby a dekorace z přírodních materiálů, které si zvládnete během roku nasbírat a uchovat pro podobné účely. A spousta z nás si navíc ráda vzpomene na dětství, kdy se podobným způsobem vánoční dekorace i ozdoby vyráběly z dostupných materiálů a často se postupovalo hodně kreativně.

Vánoce se v posledních letech staly svátkem plýtvání, odpadu a zbytečného zahlcování se zbytečnostmi, které vůbec nepotřebujeme. Přistupte k Vánocům s rozumem a naučte se neplýtvat. A začít můžete tím, že si vyrobíte udržitelné vánoční ozdoby a dekorace.

Výroba vánočních ozdob a dekorací nemusí být nákladná ani časově náročná a velmi často se do takové práce zapojují i děti, které si chtějí vyrobit své vlastní ozdoby podle fantazie. Vyrábět můžete z opravdu z obrovského množství přírodních materiálů. Šišky, žaludy, šípky, jedlé sušené ovoce, zelenina a ořechy jsou na takovou dekorací více než vhodné. Použitelné jsou též  lišejníky, větvičky, jehličí, ale také karton, papír a dřevo. 

Tak třeba ze šišek mohou vzniknout úžasné udržitelné vánoční ozdoby, zvlášť pokud je nastříkáme bílou, stříbrnou nebo zlatou barvou, a to samé platí o bukvicích, větvičkách nebo papíru a kartonu. Z kartonu a tvrdého papíru je pak možné vystříhat nejrůznější tvary a vánoční motivy (hvězdičky, podkovy, mikulášské punčochy nebo sáňky a další), karton místo barvení polepit krajkou, stuhou nebo zbytky látek a jako dekoraci použít kloboučky žaludů, lískové oříšky, ale i knoflíky, kamínky nebo třeba koření.

Výborným tvořícím materiálem je karton
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výborným tvořícím materiálem je karton

Dalším skvělým "podkladem" jsou kolečka, nařezaná natenko ze silnějších větví. Kolečka z větví lze vyměnit za zbytky překližky nebo tenké dřevotřísky, a z těchto zbytků vyřezat kolečka, srdíčka, stromečky a další tvary, a na ně pak opět nanášet další zdobení.

Ze zbytků dřeva se dají vyřezat a ozdobit nejrůznější tvary
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze zbytků dřeva se dají vyřezat a ozdobit nejrůznější tvary

Krásnou dekorací, a navíc voňavou jsou citrusy nebo jablka. Obojí se dá nakrájet na kolečka a nasušit nejen na přímou konzumaci, ale právě na dekorace. Citrusová kolečka se velmi dobře snoubí se šiškami nebo čerstvým jehličím.

Citrusy, šišky nebo jehličí - oblíbené dekorativní materiály
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Citrusy, šišky nebo jehličí - oblíbené dekorativní materiály

Pokud byste chtěli velké udržitelné vánoční ozdoby a dekorace, můžete použít polystyrenové koule, které se naleznou asi v každé domácnosti, a ty polepit mechem (sbírejte pouze mech na vlastní zahradě, ne v lese) a vytvořit tak krásné přírodní koule, do kterých je možné velmi snadno zapíchat nejrůznější doplňkové dekorace.

Hodně zajímavě jako dekorace vypadají i sušené květy a listy. Například sušený eukalyptus společně třeba s větvičkami šípků či cesmíny a mahonie vytvoří krásnou barevnou kompozici.

A úplným top produktem pro vyráběné udržitelné vánoční ozdoby a dekorace jsou skořápky vlašských ořechů. Mohou se barvit, polepovat, zdobit lesklým staniolem či slepovat. 

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, chytre-bydleni.cz, snehulacek.cz

Publikováno: 14. 12. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová