Nejčastěji zvířata trápí průjem či zvracení, což patří mezi projev poruchy zažívání. Příčin může být mnoho a je potřeba vyloučit závažná onemocnění. Poruchy zažívání můžeme ale vidět i u domácí drůbeže. Velkou službu mohou udělat probiotika a prebiotika, ale v zásadě platí, že každý problém se zažíváním u zvířat bychom měli konzultovat s veterinářem.
Nejčastější poruchy zažívání domácích zvířat
Ať už se jedná o domácí mazlíčky, kteří s námi sdílejí domácnost, nebo o zvířata, která kvůli užitku chováme venku, nikdy bychom u žádného zvířete neměli podceňovat zažívací problémy. Pokud zvířata odmítají potravu a trpí nechutenstvím, vždy to značí nějaký problém. A pokud tento problém podceníme, může se stát, že zvíře nakonec uhyne.
Prvotní příznaky, které ukazují na poruchy zažívání, jsou zvracení nebo průjem, plynatost, hubnutí, změna apetitu, napnuté a citlivé břicho, krev ve stolici nebo potíže při vyměšování. Ostatně sami moc dobře víme, jak nám je, pokud máme poruchu trávení, něco nám tzv. leží v žaludku a nechutná nám jíst.
Zvíře nám neřekne, že je mu mizerně, proto bychom měli být sami dobrými pozorovateli a vypozorovat právě ve změně chování nějaký zádrhel.
Příčina? Příčin může být mnoho - od příjmu nevhodné stravy, přes alergii na krmivo, infekci nebo nedostatek trávicích enzymů, pozření toxinů včetně některých léků nebo cizích těles, až po parazity, viry nebo některá systémová onemocnění.
Zvracení
U domácích zvířat je to častý problém, určitě se s ním alespoň jednou setkal každý majitel psa či kočky. Například zbavení se nevhodné potravy v žaludku je jednou z nejčastějších příčin zvracení. Je ovšem ale rozdíl mezi zvracením a regurgitací. Při regurgitaci se nenatrávená potrava vrací z jícnu a obvykle se toto stává právě v souvislosti s problémy jícnu.
Nejčastěji zvířata zvrací při změně krmiva nebo proto, že pozřou něco, co jim "nesedlo". Zde je adekvátní 24 hodin nepodávat žádnou potravu, pouze převařenou vodu k pití. Po poradě s veterinářem nasadíme zvířeti dietu. Pokud se po uplynutí 48 hodin zvracení a poruchy zažívání stále opakují, je nutné nechat zvíře vyšetřit.
Další, relativně neškodnou příčinou zvracení u zvířat jsou kinetózy, tedy po jízdě autem.
Pokud domácí mazlíčci zvrací opakovaně a vyloučili jsme běžné obtíže spojené se zvracením, je na místě navštívit veterináře.
Poruchy zažívání u drůbeže
Poruchy zažívání ale mohou trápit i hospodářská zvířata včetně těch drobných, například drůbež. Pokud u slepic zjistíme poruchy zažívání, společně také s neklidem, nespokojeností, nervozitou, poškozením opeření, bledými hřebeny či sníženou funkcí snášení vajec, můžeme téměř jistě ukázat na čmelíky. Tito malí, pouhým okem téměř neviditelní parazité se neskutečně rychle rozmnožují a mohou zakrátko kurník doslova zamořit.
Existuje několik způsobů, jak zabránit útoku čmelíků na kurníky. Jedním z nejdůležitějších je pravidelné čištění a údržba čistoty v kurníku. Rovněž pomůžou postřiky, vybílení i nátěr křemelinou. Velmi účinný je vysokotlaký parní čistič, kterým je potřeba důkladně vyčistit spáry a těžko přístupná místa. Jako postřik můžeme použít antiparazitální sprej.
I drůbeži je možné podávat probiotika, prebiotika, která podporují trávení, metabolismus, potlačují množení podmíněně patogenních bakterií, kvasinek i virů.
Vzteklina
Vzteklina je virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů včetně lidí. Vzteklinu můžeme nejčastěji "chytit" od domácích mazlíčků, kteří přišli venku do styku s neočkovaným zvířetem, a to je napadlo nebo třeba jen škráblo. I v současné době je toto onemocnění smrtelné, proti této nemoci neexistuje žádná účinná léčba.
Virus vztekliny se nachází ve slinách nemocného zvířete. Inkubační doba obvykle trvá 3–8 týdnů. Mezi první příznaky onemocnění patří obvykle bolesti v místě poranění, bolest hlavy, zvýšená únava, zvýšená teplota, nechuť k jídlu, bolest svalů. Následný průběh nemoci může mít dvě podoby - zuřivou formu s rychlým průběhem a hyperaktivitou, kdy smrt nastává v několika málo dnech, nebo paralytickou, což je pomalejší, ale bohužel stejně končící forma nemoci.
Ochrana před vzteklinou pro člověka i zvíře je účinné očkování. Pokud jsme se na procházce se psem (ale i kočkou) připletli do zvířecího konfliktu dvou a více zvířat, je velmi zodpovědné vzít svého mazlíka k veterináři a nechat ho prohlédnout a přeočkovat. To samé platí, pokud jsme my sami byli napadeni neznámým zvířetem. Vždy se vyplatí návštěva lékaře a aplikace očkovací látky.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Veterinární poradna, Vitar Vet, prozdravezvire.blogspot.com, metropolevet.cz, mujchlupac.cz, obyvat.cz, ockovacicentrum.cz
Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová