Zabydleli se vám doma škvoři? Tento nehezký hmyz by na zahradě neměl chybět, protože je prospěšný, pokud si ale bude hledat domov i uvnitř, je třeba jej vypoklonkovat. Zkuste to následujícími způsoby.
Vyskytují se u vás doma škvoři? Zbavte se jich
Pokud jste zjistili, že vám lezou doma škvoři, můžete se jich snadno zbavit. I když jde o venkovní hmyz, můžete si ho přinést domů v květináči, s ovocem a zeleninou ze zahrady nebo s venku sušeným prádlem, při nepřízni počasí ale přijdou i sami nejrůznějšími štěrbinami u dveří či oken. Stejně jako venku se půjdou rychle schovat na temné místo, třeba ve spíži nebo v koutech skříněk. Když se jim tam zalíbí, nezbývá, než jim nastražit past - tam, kde se vyskytují, položte mělkou misku nebo třeba víčko od zavařovací sklenice, do kterého nalijete obyčejný rostlinný olej. Škvor do něj vleze a utopí se.
Existují ale i další přírodní varianty. Zkuste si připravit silný mátový odvar, který nalijete do rozprašovače a budete ho aplikovat na místa, kudy se škvoři do domu můžou dostat, tedy místa okolo dveří, okenních rámů atd. Stejně tak ho použijte na místa, kde se škvoři ve vašem bytě pohybují. Podobným způsobem můžete použít i skořicový olej smíchaný s vodou nebo levanduli vylouhovanou v obyčejném octu.
Další variantou jsou chemické insekticidy, obvykle ve spreji.
Co ještě můžete udělat?
Kromě toho by měly následovat i další kroky. Jako první se pusťte do důkladného úklidu - vysajte důkladně všechny kouty, štěrbiny a tmavá místa. Sáček ve vysavači potom vyměňte. Vyklepejte také všechny textilie, prohlédněte vázy a další dekorace, které mohou škvorům sloužit jako úkryt.
Zaměřte se i na okolí domu. Protože škvoři vyhledávají temná a vlhká místa, odstraňte z nejbližšího okolí hromady dřeva a listí, palety, kartony, mulč, kompost apod., tedy pokud je to možné. Zkuste také odstranit vlhkost vznikající netěsným zavlažováním, neprůchozími okapy atd. Nezapomeňte na rozestavěné květináče s květinami. Pod nádobami mají škvoři také útulné místečko k bytí.
Nejsou škvoři doma? Venku vám pomůžou
Škvoři jsou aktivní hlavně v noci, přes den se schovávají na teplém a vlhkém místě, pod listy, kůrou, kameny a v dírách ve zdi, kde jich najdete obvykle celou skupinku. Jsou to všežravci, kteří se živí rostlinami i drobným hmyzem, a to i tím škodlivým - pochutnají si na mšicích, vajíčkách obaleče jablečného nebo předivek. V zahradě byste si je proto měli spíše hýčkat. Když se ale přemnoží, mohou se pustit do mladé zeleniny, květů a ovoce v zahradě.
Něco málo o škvorech
Škvor je dobře známý hmyz, který se vyskytuje po celém světě. U nás nejčastěji narazíte na škvora obecného. Je 1 až 2 cm dlouhý s hnědým tělem, končetiny mají světlejší barvu. Na hlavě má tykadla, a protože jde o křídlatý hmyz, pod krovkami najdete křídla, která ale téměř nepoužívá. Na zadečku má kleště - těch se ale bát nemusíte. Slouží pro uchopování potravy, k obraně či rozevírání a zavírání křídel. Pokud by vás přece jen štípnul, bolet to nebude.
Stejně tak se nemusíte bát pověr, které vypráví o škvorech v uších, kam vám v noci vlezou a kleštičkami poškodí ušní bubínek. Stejně jako pro další druhy hmyzu není ucho vůbec atraktivní a jde jen o pověru.
Zdroj informací: krejsashop.cz, modrastrecha.cz
Publikováno: 4. 11. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová