reklama

O Dušičkách si s sebou přibalte hlavně jemný kartáč a vhodný saponát

Péče o hroby by měla být celoroční záležitost, ale právě v čase blížících se Dušiček se o ně většina lidí stará opravdu důkladně. Než se ale pustíte do jejich úprav a údržby, je dobré si zjistit některé důležité rady, které usnadní práci a ochrání hrob před případnými škodami, které byste mohli nechtěně způsobit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Různé hroby, různá údržba

O hroby pečujte podle toho, z jakého materiálu je vyroben náhrobek a jestli je pokryt náhrobní deskou, nebo zda se skládá z obrubníku a vnitřní plochy, která je buď pokrytá trávou, nebo naplněná zeminou a osázená keříky a květinami. Pro náhrobky se nejčastěji používají kameny jako žula, mramor nebo pískovec, ale zvláště starší hroby bývají často zhotoveny z tzv. terazza, tedy směsi cementu, barviv a speciálních kamenných drtí, ponejvíce žulových, mramorových nebo křemenových.

Při údržbě žulových hrobů si vystačíte s rýžovým kartáčem a jemným saponátem. V případě leštěné žuly lze použít i některá chemická čistidla nebo čističe sanitární techniky: vždy si ale ověřte, že se jedná o prostředky, které žulovému povrchu neublíží. Mramorové náhrobky je nejlepší čistit jemným kartáčkem a tekutým pískem na kuchyňské nádobí. Na rozdíl od žuly nesmí mramor přijít do styku s kyselinami, které ho poleptají a na povrchu po nich zůstanou nevzhledné skvrny, které už neodstraníte. Terazzo dobře vyčistíte mechanicky i běžnými saponáty a je také odolné vůči kyselinám.

Chvojí poskytne hrobům, které nemají celokamennou desku spolehlivou ochranu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chvojí poskytne hrobům, které nemají celokamennou desku spolehlivou ochranu

Starší a méně udržované hroby bývají pokryty mechem, který sice můžete seškrábnout, ale zvláště u větších ploch je to náročná činnost, navíc můžete povrch poškodit. Mnohem vhodnější je domluvit se se správou hřbitova na odstranění mechů vysokotlakou myčkou: Jedná se o službu, jejíž cena se pohybuje v řádech několika stovek korun.

Správně vybrané chvojí poskytne spolehlivou ochranu

Dušičkovou údržbu pochopitelně vyžadují i hroby, které mají vnitřní plochu vyplněné zeminou. Před tím, než na ně umístíte květiny a další dekorace, zbavte se zaschlých částí rostlin a plevelu, případně před zimou zastřihněte vysazené keříky. Do nachystané plochy pak můžete vysázet odolné druhy květin jako macešky nebo drobnokvěté chryzantémy (listopadky).

Drobnokvěté chryzantémy jsou tradiční, přitom krásnou a vděčnou dušičkovou květinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobnokvěté chryzantémy jsou tradiční, přitom krásnou a vděčnou dušičkovou květinou

V zimních měsících je vhodnější tyto typy hrobů chránit pokrývkou z chvojí. Vybírejte takové druhy jehličnanů, které neopadávají, například stříbrný smrk nebo jedli. Chvojí se klade na hroby tak, aby přestálo nápory větrů i rozhrabávání ptactvem a drobnými živočichy, jako jsou veverky. Chvojí tedy pokládejte jedním směrem a jednotlivé větve skládejte částečně přes sebe, aby se celý povrch zpevnil. A také proto, aby nebyly vidět uříznuté konce větví.

Pár užitečných tipů pro ošetření a úpravy hrobů

  • Než se pustíte do údržby jakéhokoliv hrobu, zbavte ho napadaného listí. Na ošetření hrobů nepoužívejte nikdy železné a drátěné kartáče, které kámen poškrábou a poničí.
  • Květiny sázejte do samozavlažovacích květináčů s odvzdušněným dnem, které nepropustí vodu, nevznikají pod nimi na kameni „kola“ a v mrazu nepopraskají.
  • V hobby marketech a zahradnictvích koupíte speciální zeminu pro hroby, která je směsí zahradnické a kompostové rašeliny a minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky spolu s jemně mletým dolomitickým vápencem.
  • Ve specializovaných obchodech určitě narazíte na čisticí a impregnační prostředky určené pro kamenné náhrobky. Než je koupíte, prostudujte pečlivě, jestli je lze použít i na hrob, který se jimi chystáte ošetřit.

Zdroj: pořad Gondíci, www.nkz.cz, www.zahradnickakucharka.cz, www.teso-jistebnik.cz

Publikováno: 28. 10. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová