Plíseň na oblečení? To je noční můra pro každého. Ale nezoufejte! V našem článku zjistíte, jak se můžete účinně zbavit těchto nepříjemných skvrn od plísně na textiliích. Poradíme vám také, jak na to jít pomocí domácích prostředků i speciálních přípravků. Příště už vás plesnivé skvrny na oblečení nevyděsí.
Plíseň na textilu a jak se ho zbavit
Plíseň na textilu, tedy nejen na oblečení, ale látkách všeobecně, není nepříjemnou záležitostí pouze od pohledu nebo čichu. Pokud byste ji neřešili, může vám dokonce způsobit i nemalé zdravotní problémy. Plíseň na textilu se objevuje nejčastěji v důsledku vlhkého prostředí a nedostatečného větrání. Nepředstavujte si však jen zatuchlé zanedbané chatrče, protože k tomu klidně může dojít i v právě zatepleném domě nebo po výměně oken. Jde o poměrně častý problém, který se vlastně může stát každému, stačí, když zapomenete vytáhnout vyprané prádlo z pračky. Když se ale objeví, není snadné se jí zbavit. Nicméně, i přes tento fakt existuje několik efektivních řešení, které to zvládnou.
Nejdřív příprava
- V prvé řadě zkontrolujte štítek na oblečení. Zjistěte si maximální vhodnou teplotu praní a sušení, který textil snese.
- K čištění si pak vyberte ten správný prostředek. Volba prostředku se přitom odvíjí od barvy, typu látky a rozsahu poškození. Pro jemné látky jsou vhodnější mírnější prostředky, zatímco na odolné skvrny můžete použít i silnější chemikálie.
6 domácích prostředků k odstranění plísně z textilu
Ocet
Bílý ocet je účinným přírodním prostředkem a bojuje i proti plísním. Jak s ním pracovat? Namočte plesnivé oblečení do roztoku octa a vody v poměru 1:1 a nechte ho v roztoku několik hodin, potom ho vyperte jako obvykle. Ocet nejenže odstraní plíseň, ale také textil zbaví nepříjemného zápachu.
Peroxid vodíku
Peroxid vodíku je možno použít pouze v případě bílých a světlých látek, protože hrozí, že by ztratily svou původní barvu. A jelikož jde o silnou chemikálii, před použitím peroxid vodíku smíchejte s vodou v poměru 1:4. Teprve až pak jej naneste na skvrnu. Nechte působit několik minut a potom textil vyperte.
Jedlá soda
Jedlá soda je šetrná k životnímu prostředí a účinně odstraňuje skvrny od plísně. Když se rozhodnete ji použít, rozpusťte ½ šálku sody ve vodě a namočte do připraveného roztoku plesnivé oblečení. Nechte působit přes noc. Poté textil vyperte jako obvykle. Sodu můžete rovněž přidat i do pračky k prádlu.
Borax
Borax je přírodní minerál s antiseptickými účinky. Jde o mocný odstraňovač plísně. Pokud s ním chcete plíseň odstranit, rozpusťte ½ šálku boraxu v horké vodě a přidejte tento roztok k prádlu do pračky.
Křída
Křída patří ke starším způsobům odstraňování skvrn od plísně. Používala se především k odstranění plísně z bílého bavlněného prádla. Křída totiž absorbuje vlhkost a pomáhá odstranit plíseň. Funguje to tak, že se nastrouhaná křída nasype na skvrny. Zakryje se savým papírem, který se následně přežehlí. Pak se vypere jako obvykle. Tato metoda není vhodná k použití na barevné tkaniny, protože může způsobit jejich vyblednutí. Poškodit rovněž může i jemné tkaniny. A právě pro svá negativa se od této metody již upouští.
Vyvářka
Asi nejstarší metodou, od které se dnes již pro svá rizika upouští, je vyvářka. Kdysi se běžně používala, protože si dokázala poradit i s odolnými skvrnami. Nicméně vysoká teplota může některé tkaniny poškodit. Proto je vhodné ji používat spíše jen pro pevné bílé prádlo. Vždy si však předem zjistěte, jakou maximální teplotu látka snese.
3 chemické prostředky a speciální přípravky k odstranění plísně
Bělidlo
Chlorové bělidlo je silným prostředkem, který účinně ničí plíseň. Používejte jej však pouze na bílé a stálobarevné tkaniny a vždy u něj dodržujte návod na použití, který naleznete na obalu bělidla.
Bělidlo na bázi kyslíku
Toto bělidlo je šetrnější k barevnému oblečení a je možné ho použít na většinu tkanin. V případě plesnivého textilu ho namočte do roztoku vytvořeného podle návodu na obalu a postupujte krok za krokem.
Speciální přípravky na plíseň
V drogeriích jsou rovněž k dostání i speciální přípravky určené k odstranění plísně z textilu. V případě jejich použití postupujte podle návodu uvedeného na obalu.
Co dělat v případě starších a rozsáhlých skvrn
Odneste textil mimo dům, tedy ven a zkuste z něj vystouplou plíseň opatrně seškrábnout nožem nebo žiletkou. Pak se můžete pokusit z povrchu textilu plíseň dostat pomocí kartáčku s těmi nejměkčími štětinami (mějte však u toho respirátor a ochranné brýle). Kartáček použijte k čištění látky z obou stran. Dejte si však pozor, abyste látku příliš nedřeli. Je rovněž pravda, že tento způsob čištění není možné realizovat u všech látek. U drahých a cenných látek na tento způsob čištění rozhodně zapomeňte.
Pokud jsou skvrny od plísně starší nebo rozsáhlé, namočte textil do roztoku vámi zvoleného prostředku a nechte ho v něm přes noc. Potom jej vyperte na tu nejvyšší možnou teplotu, jakou látka snese. Bílý a světlý textil potom sušte na slunci, ostatní zavěste na sušák.
V každém případě u cenných a delikátních oděvů a tkanin v případech, kdy si nevíte rady, je nejlepší svěřit čištění vašeho textilu odborníkům.
Zdroje informací: hespruce.com, wavexlaundry.com, bobvila.com, westinghouse.com.au
Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová