Rychlení hyacintů představuje ideální řešení toho, jak si můžete domů přinést nejen nádherné květy, ale i intenzivní vůni, která provoní celý byt. Ať jste zkušený zahrádkář nebo úplný začátečník, rychlení hyacintů není nic složitého. S našimi tipy dosáhnete skvělých výsledků.
Rychlení hyacintů, proč právě ony?
Rychlení hyacintů vám umožní užít si jaro uprostřed zimy. Hyacinty vás okouzlí nejen svými krásnými květy, ale i tím, že dokáží svou intenzivní vůní provonět celý byt. Existuje nespočet kultivarů v různých barvách (od bílé, přes růžovou, žlutou, až po modrou a fialovou). A právě díky této rozmanitosti si každý může vybrat hyacint podle svého vkusu. Vypěstovat si je můžete i vy, ať už jste zkušený zahrádkář, nebo úplný začátečník, rychlení hyacintů není nic složitého.
Jak na rychlení hyacintů?
Rychlení hyacintů je proces, při němž pomocí různých technik přinutíme cibuli k předčasnému růstu a kvetení. Existují dva základní způsoby rychlení:
Rychlení ve vodě:
- K rychlení hyacintů ve vodě potřebujete čistou skleněnou vázu, cibuli hyacintu a čistou vodu.
- Do spodní části vázy nalijte vodu a na její hrdlo položte cibuli tak, by se její kořeny dotýkaly vody, ale samotná cibule zůstala nad hladinou. Dno nádoby můžete zaplnit vyčištěnými oblázky.
- Vázu postavte na chladné a tmavé místo s teplotou kolem 5-9 °C (třeba do sklepa nebo do lednice) na 6-8 týdnů.
- Jakmile se však objeví první zelené výhonky, přendejte vázu na světlé místo, kde se teplota pohybuje kolem 18-20 °C.
Rychlení v květináči:
- K rychlení hyacintů v květináči potřebujete: květináč, substrát pro cibuloviny a cibuli hyacintu.
- Naplňte květináč substrátem a zasaďte do něj cibuli tak, aby její horní část vyčnívala nad zem.
- Květináč s cibulí umístěte na chladné a tmavé místo, kde se teplota pohybuje kolem 5-9 °C.
- Po zhruba 6-8 týdnech květináč přemístěte na světlé místo.
- Zvyšte teplotu na pokojovou, ideálně by se měla pohybovat okolo 18-20 °C. Vyhněte se však umístění květináče poblíž topení.
- Pravidelně hyacint zalévejte. Dejte si však pozor na přemokření.
Výběr té správné cibule pro úspěšné rychlení
Při výběru vhodné cibule hyacintu pro rychlení byste měli dbát na několik faktorů, které ovlivní její růst a kvetení. Optimální je vybrat si cibuli, která je pevná, zdravá a má dostatečně velký obvod, to minimálně 15-19 cm. Vezměte přitom v úvahu, že velké cibule obvykle produkují větší a bohatší květenství. Důležitým ukazatelem toho, jakou barvu bude mít květ, je barva slupky cibule.
Po zakoupení je důležité cibule hyacintu správně uskladnit. Ideální je k tomu chladné a suché místo, jako je sklep nebo chladnička. Před uložením cibuli opatrně očistěte od zbytků zeminy a suchých šupin. Pokud plánujete rychlení v následujících týdnech, není nutné cibule skladovat příliš dlouho.
Kdy začít s rychlením hyacintů pro Vánoce a Velikonoce?
To správné načasování rychlení hyacintů je klíčové pro to, abyste se dočkali jejich květů právě v té době, kdy si je přejete. Chcete-li si zpříjemnit vánoční svátky vůní a krásou těchto cibulovin, musíte s rychlením začít mnohem dříve než ti, kteří si přejí hyacinty až na Velikonoce.
Hyacint na Vánoce
Pro vánoční kvetení je ideální začít s rychlením již v září nebo začátkem října. Cibule totiž potřebují dostatečně dlouhou dobu na to, aby zakořenily a vytvořily květní pupeny. Po zasazení nebo vložení do vody je umístěte na chladné a tmavé místo, které bude simulovat zimní podmínky.
Hyacint na Velikonoce
V případě, že si naplánujete mít hyacinty na Velikonoce, můžete s rychlením začít až koncem října nebo začátkem listopadu. I v tomto případě je však důležité zajistit cibulím dostatečně dlouhou dobu na zakořenění a vývoj květních pupenů. Srovnatelně s těmi vánočními je i následná péče, tedy umístění na světlo a do tepla v době, kdy se objeví první zelené výhonky.
Co dělat s hyacinty po odkvětu?
Po odkvětu hyacintů se nabízí několik možností. Pokud však chcete, aby vám cibule znovu vykvetla, je důležité o ni správně pečovat. Nechte listy na cibuli zcela zežloutnout a zaschnout, tím umožníte cibuli načerpat co nejvíce živin před obdobím klidu. Potom cibuli opatrně vyjměte ze substrátu, očistěte od zeminy a nechte důkladně vyschnout. Uložte ji na suchém a chladném místě (například ve sklepě nebo v chladničce) až do doby výsadby na podzim.
Zdroje informací: zesemen.cz, pestik.cz, tulipany.info, balkonovekvetiny.cz, rozhlas.cz
Publikováno: 10. 10. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová