reklama

Nenechte zbytky látek ležet ladem! Proměňte je v umělecká díla pomocí patchworku

Záplaty vás mohou bavit! Nevěříte tomu? Pojďte s námi objevit fascinující svět patchworku. Zjistěte, jak se mohou obyčejné záplaty stát uměleckými díly. I vy můžete vytvořit své vlastní unikátní kousky, protože v tomto článku nenajdete pouze inspiraci, ale i návod s tipy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Záplaty a patchwork jsou více než jen opravy

Záplaty, a tedy i samotné záplatování, bylo po staletí důležitou součástí textilní kultury. V dobách, kdy byly látky vzácné a drahé, bylo neekonomické vyhodit oděv jen kvůli malé dírce nebo opotřebovanému místu. Záplaty se proto používaly k opravě poškozených částí oděvů a domácího textilu. Technika záplatování spočívala k přiložení kousku látky stejné nebo kontrastní na poškozené místo a jeho pevné přišití. Kromě praktické funkce však mělo záplatování i estetický rozměr. Záplaty byly často zdobeny výšivkou, aplikacemi nebo jinými dekorativními prvky, což dodávalo oděvu unikátní charakter. Postupně se z oprav vyvinula umělecká technika, která vedla k vzniku patchworku. 

Co je patchwork? 

Patchwork je technika spojování různých kousků látek do větších celků, ať už jako dekorace nebo funkční předměty. Kořeny patchworku lze najít právě v tradici záplatování, kdy z nutnosti opravovat, vznikla možnost tvořit krásné a originální textilie. 

Patchwork v Česku 

Patchwork má v Česku bohatou historii, i když se jeho počátky liší od těch amerických, kde vznikl z nutnosti šetřit látkou. Jenže zatímco v Americe se patchwork stal populárním mezi osadníky, kteří si přivezli ze staré vlasti, v českých zemích se podobné techniky objevovaly již dříve, zejména na venkově. Venkovské ženy totiž často využívaly zbytky látek k výrobě různých užitkových předmětů, jako byly třeba zástěry, ubrusy nebo polštáře. Tyto předměty byly často zdobeny různými výšivkami a aplikacemi, což se dá považovat za určitý předstupeň patchworku. Oficiálně se však patchwork na českou scénu dostal až v druhé polovině minulého století. Může za to rozvoj cestování a dostupnost zahraničních časopisů. Patchwork se tak stal oblíbeným koníčkem mnoha žen, které hledaly způsob, jak kreativně využít zbytky látek a vytvořit jedinečné předměty. 

Chcete se ponořit i vy do světa barev a vzorů? Prozradíme vám, jak se do něj zamilovat a jak na to. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který vás provede prvními krůčky. 

Co na vytvoření patchworkového drážďanského talíře  budete potřebovat: 

  • řezák na textil 
  • nůžky 
  • pravítko na drážďanský talíř 
  • zbytky látek 
  • šicí stroj 
  • žehličku 
  • výplň - vlizelín, vatelín, arachné
  • podkladovou látku
  • špendlíky 
  • krejčovský metr
K tomuto projektu se vám bude hodit staré kusy látky, řezák, nůžky a šicí stroj
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K tomuto projektu se vám bude hodit staré kusy látky, řezák, nůžky a šicí stroj

Postup výroby patchworkového drážďanského talíře  

Nejprve si z látky pomocí šablony vyřízněte trojúhelníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve si z látky pomocí šablony vyřízněte trojúhelníky

Záplaty použijte k vytvoření krásného ornamentu známého jako “drážďanský talíř”. K tvoření použijte zbytky látek, které si nejprve nastříhejte na stejně velké obdélníky. Pomocí pravítka na drážďanský talíř si z látek řezákem vyřízněte 17 kusů mini kravat - pravítko jednoduše položte na látku a vyřízněte trojúhelník. Tolik jich totiž potřebujete k vytvoření uzavřeného kruhu.

Sešijte boční stranu látky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sešijte boční stranu látky

Vyříznutou látku si lícem na líc přehněte napůl a za spodní patkou ji k sobě na stroji sešijte. Vnitřní růžek potom odstřihněte.

Kravatku zažehlete
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kravatku zažehlete

V sešitém švu látku otočte, položte na podložku a tím, že látku otevřete, sešitý šev se stáhne dolů dovnitř a nahoře vám vznikne špička, čímž získáte tvar kravaty. Aby látka zůstala v dané poloze, zažehlete ji. Hotové malé kravatky sešijete k sobě. Dejte je líc na líc tak, aby špička směřovala doleva. Sešijte je vždy jen nahoře. Postupně kravatky přidávejte za sebe, dokud vám nevznikne celý kruh, čili drážďanský talíř.

Talíř k látce přišijte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Talíř k látce přišijte

Hotový talíř vyžehlete a položte ho na čtverec, který tvoří 3 vrstvy. Vrchní a spodní je podkladová látka a uprostřed je výplň, čili vlizelín. Na vrchní podkladovou látku položte talíř a přišijte ho k ní. Aby se vám při šití látka nehýbala, přišpendlete si ji. Talíř přišijte ke všem třem vrstvám. Nejprve šijte podél kravatek. V další fázi potom špičky kravatek ozdobte švem. Nakonec asi s 2 cm odstupem obšijte celý obrys drážďanského talíře.

Všechny tři vrstvy prošijte technikou quiltování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny tři vrstvy prošijte technikou quiltování

Na zbytek prostoru na látce použijte quiltování. Všechny tři vrstvy sešijte dohromady ozdobnými stehy, které vytvářejí na povrchu quiltu krásné vzory a zároveň drží všechny vrstvy pevně pohromadě.

Zdroje informací: Receptář prima nápadů

Publikováno: včera, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová