Abyste po každé cestě nemuseli kupovat nové cestovní zavazadlo, je dobré se zamyslet, zda je oprava kufru či cestovní tašky smysluplná či nikoliv. Budete se divit, ale ve většině případů to má smysl. Od poškozených zipů a koleček po prasklé rukojeti je každý problém řešen profesionálně a s pečlivostí u odborníků, kteří se na opravy zavazadel specializují. A některé opravy zvládnete i sami.
Vyplatí se ještě dnes oprava kufru?
Jezdíte na dovolenou, na služební cesty nebo vůbec často používáte objemná zavazadla? Tak to jistě potřebujete kvalitní kufr nebo alespoň velkou tašku na kolečkách, protože kdo by se s tím pořád chtěl tahat v ruce, že? Běžné látkové kufry nebo kufry a tašky ze směsí materiálů si většinou zachovávají alespoň částečnou pružnost a nejsou tak náchylné na poškození.
To ale bohužel vůbec neplatí o skořepinových kufrech, které jakoby byly předurčeny k neustálému poškozování. Ostatně viděli jste někdy, jak se v některých zemích k zavazadlům cestujících chová letištní personál? Pokud se k vám zavazadlo dostane jen poškrábané, můžete mluvit o štěstí.
Nejen škrábance a rýhy jsou ale průkazným jevem často používaných kufrů. A proto vyvstává otázka - má smysl v dnešní době dostupného spotřebního zboží oprava kufru? Jistě, že má. Pokud se tedy nejedná o "totálku", tedy že je kufr poškozený tak, že vlastně ani není poznat, že to je, nebo spíše byl kufr.
Nejčastější "úrazy" našich cestovních zavazadel jsou:
- poškozená kolečka
- poškozená výsuvná madla
- rozbité zipy
Kolečka kufrů a cestovních tašek jsou vysloveně kamenem úrazu. Jsou poměrně malá a velmi nízko u země, což znamená, že cestou z domova na letiště, do hotelu či zpět domů nachytají spoustu a spoustu nečistot, prachu, kamínků a podobně, a všechna tato špína se dostává do vnitřních ložisek. A ta se postupně zanášejí a zadírají, až jednoho dne vypoví službu definitivně.
Toho si ale majitel velmi často všimne až ve chvíli, kdy se mu kolečko zasekne a praskne. Dá se takové kolečko opravit? Ano, i taková oprava kufru, resp. kolečka je možná. Poškozené kolečko se vymění a vyměňují se současně obě kolečka (nebo všechny, pokud jich je na kufru více), aby kufr při další jízdě "nekulhal".
Pokud se vám povedlo ulomit výsuvné madlo, nezoufejte. I tato oprava patří mezi ty proveditelné. Opět stačí poškozené madlo vyměnit. Stejně tomu je i u madel, za která kufry a tašky nosíme. I ta mohou prasknout, zejména pokud vaše zavazadla přetěžujete.
Samostatnou kapitolou jsou zipy. Oprava kufru se velmi často děje právě z tohoto důvodu. Mezi řečí - používat na cestovní zavazadla zipy s plastovými zuby je přesně ta jízdenka do pekla, neboť plast, jak známo, nemá nějak smysl pro hmotnost, a pokud je v kufru či tašce víc, než by mělo být (a je tomu tak v 99 %), plastové zuby toho prostě mají plné zuby.
Vytržený nebo zaseknutý zip, případně ulomený jezdec zipu jsou opravitelné. Naštěstí.
Ne vždy jste schopni opravu kufru provést doma. Některé problémy vyřeší opravna. Jaké další neduhy jsou schopni vám opravit v opravně? Například vyztužení kufru, nanesení impregnace, odstranění nečistot a skvrn všeho druhu, a dokonce vám provedou i hloubkovou dezinfekci zavazadla.
A na závěr otázka - má vůbec oprava kufru smysl, nebo je výhodnější si pořídit kufr nový? Oprava kufru většinou smysl má, a to hned ze dvou důvodů. Samotná oprava kufru vyjde na několik stokorun, koupě pak i na několik tisícovek. A druhý důvod - proč hned vyhazovat něco, co se po opravě může dále používat a zatěžovat planetu dalším kusem spotřebního zboží?
Stačí uvažovat ekonomicky a ekologicky víc než módně a neudržitelně.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Parťáci od fochu
Publikováno: 1. 10. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová