reklama

Podzimní řízkování muškátů

Muškáty lze rozmnožovat kdykoliv, ideálním obdobím je jaro nebo podzim. Množení muškátů pomocí řízků je zcela jednoduché a tuto činnost zvládne i začátečník. Je potřeba jen vybrat vhodnou rostlinu, správný substrát a dodržet podmínky ohledně samotné výsadby nových sazenic.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Množení muškátů řízkováním patří k nejčastěji používanému způsobu

Nejčastěji používané množení muškátů

Muškáty, jejichž správné pojmenování je pelargonie (Pelargonium), řadíme do čeledi kakostovitých.  Jsou známé především jako asi nejoblíbenější okrasné rostliny našich balkónů, teras i okenních parapetů. V Česku jsou jako okrasné rostliny převážně pěstovány křížence a kultivary pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), která je typická mnohobarevným kulovitým květenstvím, a mně obvyklé pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), kterou u nás známe pod označením anglický muškát. Toto společenství doplňují kultivary pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), pro niž se vžilo označení převislý muškát.

Všechny u nás pěstované druhy nejznámějších pelargonií nesnáší zimní chladna a při přezimování v podmínkách v domácnostech obvykle dlouhodobě nevydrží. Muškáty potřebují přezimovat pouze v chladných světlých mrazuprostých místnostech, např. v zateplených sklenících nebo zimních zahradách. 

Způsoby množení

Muškát je víceletá rostlina. Nejběžnějším způsobem rozmnožování je takzvané řízkování, které je prováděno v srpnu, ale někdy už i červenci nebo naopak až v říjnu. Pokud nestihnete množení muškátů v podzimním období, lze řízky odebrat i začátkem jara.

Základem úspěchu u řízkování je výběr matečné rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem úspěchu u řízkování je výběr matečné rostliny

Pelargonie kvetou obvykle od května do září. Podzim je proto ideální dobou pro množení muškátů řízkováním. Díky němu si nejen rozšíříte sbírku svých oblíbených muškátů, ale omladíte ty staré a ušetříte místo při jejich zazimování. 

Řízky odebírejte vždy ze zdravé rostliny. Měly by být dlouhé alespoň 10 až 15 cm. Odebírají se jednoduše tak, že je vylomíte v tzv. kolínku. Odstraňte květy, poupata a přebytečné listy, které by rostlinku zbytečně obíraly o sílu. Postačí nechat jeden až dva vrcholové lístky.

Na každém řízku ponecháme dva až tři vrcholové listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na každém řízku ponecháme dva až tři vrcholové listy

Zakořenění řízku můžete ještě podpořit použitím stimulátoru (kupovaný nebo vyrobený doma). Pro výsadbu řízků muškátů je ideální výsevní substrát, určený právě pro pelargonie. Odebrané řízky zapíchejte do květináčů do hloubky asi 2 cm a opatrně zalijte.

Při využití malých sadbovačů bude potřeba rostlinky po zakořenění přesadit do větších nádob. Novým sazenicím je potom potřeba vyhradit chladnější místo, teplota by se měla pohybovat kolem 10 °C. 

Již nařízkované muškáty je třeba dát do květináčů či truhlíků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Již nařízkované muškáty je třeba dát do květináčů či truhlíků

Tip redakce: Pokud jste během léta podávali rostlinám hnojivo s obsahem draslíku, udělal jste dobře. Díky tomu budou řízky při množení muškátů odolnější vůči plísňovým a houbovým onemocněním.

Zdroj informací: pestitelka.cz, zahradkarem.cz, chalupari-zahradkari.cz

Publikováno: 26. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová