reklama

Aby sklenice vždy zářily čistotou

Jednou z věcí, na které byste neměli v kuchyni při péči o sklo zapomínat, je údržba sklenic. Ať už jde o poháry na víno, běžné sklenice na vodu nebo speciální skleněné nádoby na koktejly a drinky, vždy jim dopřejte vhodnou péči, aby byly krásné a také dlouho vydržely. Víme, jak na to.

Proč je nutná údržba sklenic?

Správná údržba sklenic je důležitá hned z několika důvodů. Ten nejdůležitější je, aby byly sklenice vždy hygienicky čisté a nezůstávaly na nich zbytky z nápojů, potažmo bakterie a plísně. Krom toho ale pravidelná údržba zajistí, že sklenice budou na pohled krásné, beze skvrn a vyleštěné. Vlivem nevhodného čištění a skladování můžou totiž přijít o svůj lesk nebo se poškodit. 

Údržba sklenic v myčce má svá pravidla

Klasikou je dnes v mnoha domácnostech údržba sklenic v myčce nádobí. Je třeba ale přitom dodržet základní pravidla, abyste sklenice nepoškodili a ty byly po umytí lesklé a beze skvrn. Před umístěním do myčky omyjte sklenice vlažnou vodou, abyste je zbavili zbytků a nečistot. Silně znečištěné nádobí včetně skla před mytím v myčce na chvíli odmočte v teplé vodě s kapkou čisticího prostředku. Některé myčky nabízí také speciální programy na sklenice nebo choulostivé nádobí, který myje na nižší teplotu, zpravidla do 50 °C. Nízkou teplotu byste měli volit i v případě, že myjete sklenice s dalším nádobím na některý z běžných programů.

  • Sklenice umisťujte do speciálních držáků, které je udrží na svém místě, a je tak menší pravděpodobnost, že se během mytí poškodí.
  • Sklenice by se neměly navzájem dotýkat, aby se o sebe neotíraly. Tím předejdete jejich poškrábání nebo poškození.
  • V myčce by nemělo chybět leštidlo, sůl změkčující vodu a myčka by měla být vždy čistá, aby bylo čisté i nádobí.
Na mytí v myčce dejte pozor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na mytí v myčce dejte pozor

Když myjete sklenice ručně

Pokud myjete nádobí v ruce, i tady dbejte v případě skla na jeho správné umývání. Sklenice ponořte do teplé vody s trochou čisticího prostředku. Voda by neměla být horká, ideální je max. 65 °C. Tím se odmočí zbytky nápojů i nečistoty. Potom hadříkem nebo jemnou stranou houby otírejte povrch zvenku i zevnitř. Následně důkladně opláchněte sklenice čistou teplou vodou, abyste odstranili zbytky čisticího prostředku - tento krok nepodceňte, zbytky prostředků zanechají na sklenicích stopy a můžou ovlivnit i chuť a vůni nápojů. Nakonec sklenice usušte, nejprve měkkou a čistou utěrkou, potom je ještě nechte doschnout.

Na mytí sklenic používejte jemné mycí prostředky bez abrazivních přísad, agresivní detergenty můžou sklo poškodit nebo na něm zanechat skvrny.
Při mytí v ruce buďte opatrní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při mytí v ruce buďte opatrní

Jak ze sklenic odstranit šmouhy a skvrny?

Sklenice umyté ručně, ale i ty v myčce, na sobě můžou mít šmouhy nebo skvrny, kterých je dobré se zbavit, aby byly na pohled čisté a lesklé. Na některé je ale třeba si posvítit a věnovat jim trochu více péče. Se správnými prostředky to ale bude snazší:

  • Ocet se používá i na leštění oken, proto se ho nebojte využít také na sklenice. Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1:1 a jemně ho na povrchu rozetřít. Zbaví sklenice nejen šmouh, ale rozpustí skvrny a poradí si i s vodním kamenem.
  • Citrónová šťáva umí efektivně odstranit skvrny i šmouhy. Naneste ji na sklenice a rozetřete. Krom vyčištění dodá také příjemnou vůni.

Nevynechejte leštění sklenic, budou jen zářit

Po umytí sklenic v ruce je potřeba věnovat čas také jejich leštění, aby byly bez šmouh a zářivě lesklé. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud si na pomoc vezmete měkkou utěrku z bavlny nebo mikrovlákna, které povrch nepoškrábou. Nejprve je třeba sklenice dobře osušit a zbavit veškerých zbytků vody, potom novou utěrkou určenou na leštění odstraňte skvrny od vody a otisky prstů. Povrch leštěte jemně kruhovými pohyby. Můžete sáhnout také po speciálních prostředcích na leštění, díky kterým bude sklo extra lesklé.

Leštění sklenic nepatří jen do restaurací
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Leštění sklenic nepatří jen do restaurací

Údržba sklenic znamená také jejich správné ukládání

Mytí a leštění už máme za sebou. Aby byla údržba sklenic kompletní, musíte je také správně uložit. Ideální možností jsou věšáky na sklenice, které vám dovolí umístit sklenice na nožce dnem vzhůru. Prach a nečistoty se tak nedostanou do sklenice, a ty tak zůstanou čisté. Pro sklenice bez nožky využijte jiné způsoby. V obou případech se snažte, aby se sklenice navzájem nedotýkaly.

  • Zásuvky jsou další možností, v takovém případě ale využijte podložky a oddělovače, aby se sklenice nárazy neponičily.
  • Poličky na sklenice i ostatní nádobí by měly být rovné a stabilní.

Zdroj informací: sklenenyshop.cz, vybaveni-hotelu.cz

Publikováno: 24. 9. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová