Podzimní balkon se může proměnit v zelenou oázu, protože existuje řada rostlin, kterým chladné a vlhké počasí nevadí. Mnohé z nich navíc krásně kvetou, takže z nich vytvoříte oku lahodící zákoutí plné zářivých barev.
Podzimní balkon potřebuje odolné druhy
Na podzimním balkonu nebo terase dokvétají v těchto dnech pestré fuchsie, petúnie, begónie i vděčné muškáty, které při příznivém počasí vydrží v květu až do prvních listopadových dní.
Nicméně nastává sezóna rostlin, které si z chladu a deště nic nedělají a v těchto dnech je ideální chvíle, kdy jimi osázet nejrůznější truhlíky, květináče i další nádoby.
Do nádob jsou na podzim vhodné například vřesy, bramboříky nebo okrasné papričky, které se ještě lépe vyjímají v kombinaci s ozdobnými trávami, břečťanem, rozchodníkem, starčekem nebo libavkou, která má pěkné červené plody. Ty sice nejsou přímo jedovaté, ale ke konzumaci je rozhodně nedoporučujeme. Všechny zmiňované druhy jsou velmi odolné a budou váš balkon zdobit až do zimy.
Vřesy a chryzantémy nikdy nezklamou
Tradiční květinou pro podzimní balkon jsou oblíbené a odrůdově nesmírně rozmanité chryzantémy neboli listopadky. Chladný a čerstvý vlhký vzduch doslova milují, nicméně i v tomto období je vhodné je umístit do polostínu, protože nemají rády přímé slunce. Jejich sezona končí s prvními mrazy a sněhovými přeháňkami, takže pokud jim chcete prodloužit život a máte tu možnost, přeneste je na krytou terasu nebo pod chráněnou pergolu.
Další podzimní balkonovou stálicí jsou vřesy a jejich příbuzné vřesovce. Jedná se o nesmírně odolné rostliny, které kvetou od bílé po temně fialovou a které většinou přežijí celoroční střídání období. Potřebují kyselejší půdu a pozor na jejich hnojení, protože nesnášejí hnojiva s obsahem vápníku.
Velké oblibě se těší okrasné kapusty a zelí, jejichž listy se vyznačují velmi zajímavým a různorodým zabarvením, které se mění podle venkovní teploty – čím více se blíží teploty nule, tím jsou jejich barvy výraznější. Přestože jde o vyšlechtěné odrůdy, jejich okrasné listy jsou jedlé stejně jako u jejich „obyčejných“ příbuzných, jen potřebují delší tepelnou úpravu.
Několik tipů pro podzimní balkon:
- Oblíbené letní balkonovky jako muškáty nebo begonie, které chcete zazimovat, přestaňte v průběhu září hnojit. Ale i v chladných dnech je nezapomínejte zalévat, i když již ne tak vydatně jako tomu bylo v letních parnech.
- Trochu opomíjené, přitom velmi atraktivní jsou rozchodníky. Některé odrůdy, například rozchodník nachový nebo kamčatský, kvetou dlouho do podzimu.
- Stálezelené rostliny v nádobách vypadají pěkně ve spojení se zimostrázem (buxusem).
- Ani poslední dny babího léta nemohou zakrýt, že se pomalu, ale jistě blíží Vánoce. Takže na balkonech nebo terasách můžete mít v záloze truhlíky se zakrslými jehličnany a cesmínou ostrolistou, rostlinami typickými pro vánoční čas. Cesmína se ale nehodí do domácností, kde pobíhají malé děti a zvířátka, protože její červené bobulky jsou jedovaté.
Zdroj: www.isotra.cz, www.zahradnictvi-flos.cz, www.edaxo.cz
Publikováno: 19. 9. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová