Pravidelnou péčí se výrazně zvyšuje životnost jakéhokoliv nábytku. A mezi takovou péči patří i pravidelné čistění potahů na nábytku. Odstraňování skvrn a různých znečištění závisí kromě druhu skvrny také na druhu a materiálu potahu. Je totiž rozdíl mezi tím, zda čistíte syntetické materiály nebo přírodní, případně kombinaci obou materiálů.
Domácí čistění potahů
Potahy sedaček, křesel, postelí a dalšího nábytku jsou nedílnou součástí našich domácností. Jsou z různých materiálů a není vždy úplně snadné se o ně dobře postarat. Při odstraňování skvrn a znečištěných částí záleží kromě druhu skvrny také na druhu a materiálu potahu sedačky. V současnosti se více používají syntetické materiály, které se upřednostňují před těmi přírodními.
Syntetické materiály (polyester, akryl, polyamid) jsou poměrně dobře čistitelné, běžné znečištění prakticky stoprocentně, i většina skvrn jde odstranit velmi dobře. Například mikrovlákno mnohdy vyčistíte jen obyčejnou čistou vodou, případně s použitím jemného šampónu nebo mýdla.
Z přírodních materiálů je na potahy nejčastěji používaná vlna, bavlna, len, hedvábí. Tyto materiály jsou náročné na čištění, běžné znečištění odstranit lze, ale horší už je to s odstraněním skvrn od potravin a tekutin, které obsahují barviva. Tyto skvrny se podaří odstranit málokdy.
Jak provádět základní čistění potahů:
- odstraňte ze sedací soupravy všechen prach, který se na ní pravidelně usazuje
- kožené sedačky a nábytek z eko kůže přetřete navlhčeným hadříkem
- textilní potahy vysajte vysavačem nastaveným na nízký sací výkon
- alespoň jedenkrát za rok proveďte odborné čištění
Velkou výhodou je, že spousta potahů se dá z nábytku sundat a běžně vyprat v pračce. Čistění potahů je tak záležitostí velmi jednoduchou. Výsledek ale také závisí na tom, zda použijete správný čistící nebo prací prostředek. Je nutné používat přípravky buď na textilie nebo konkrétně na čalounění. Před samotným čistěním potahů v pračce nebo ručně si ověřte, zda daná látka nebo materiál nejsou citlivé na některé z přípravků, jako jsou rozpouštědla, ředidla, bělidla, benzín nebo alkohol. Zásadně nepoužívejte běžné čistící prostředky na nádobí nebo podlahy.
Zvlášť odolné skvrny můžete zkusit vyčistit odstraňovačem skvrn, avšak opět si nejprve ověřte, že při tomto způsobu čistění potahů nenaděláte víc škody než užitku.
Velmi oblíbené je tzv. mokré čistění potahů pomocí vysavače na vodu. Tento multifunkční vysavač snadno odstraňuje mokrou i suchou špínu. Hlavní čisticí silou takového vysavače je voda, je ale možné přidávat i speciální přípravky na mokré čistění potahů, textilií a čalounění. Oblíbené jsou domácí vysavače s aqua filtrem.
Při čistění potahů a nábytkových textilií nikdy nečistěte pouze místo, na kterém se vyskytla špína, protože tím mohou vzniknout jasně ohraničené okraje již vyčištěného místa, které bude kontrastovat s okolním nevyčištěným prostředím.
Kožené potahy nikdy nečistěte agresivními přípravky, může dojít k poškození kůže. Stačí vzít měkkou bavlněnou látku navlhčenou ve vlažné vodě a dané místo ihned přetřít. Při rychlém zásahu se zbavíte i intenzivních skvrn od vína, kečupu nebo inkoustu. Prostředky na čištění kůže by měly mít neutrální pH.
Stejným způsobem postupujte i při čistění potahů ze syntetické kůže (eko kůže).
Tip redakce: Spousta potahových materiálů se dá ošetřit preventivně pomocí nano přípravků. Nano technologie doslova vykouzlí na povrchu potahů neviditelný film, kterým nepronikne prakticky žádná špína a čistění potahů se stane pouhou zábavou.
Zdroj informací: sconto.cz, jakcistit.cz
Publikováno: 2. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová