Jak se připravit na návrat do školy? Každý začátek školy je trochu jiný a děti jej nevnímají vždy úplně pozitivně, ba naopak se v mnoha domácnostech odvíjejí dramata, tečou potoky slz a děti odmítají vzít na vědomí, že prázdniny budou zase za 10 měsíců. Zpříjemněte svým dětem začátek školy a pomozte jim překlenout tuto dobu tak, aby se na školu těšily a ne z ní měly obavu nebo se jim protivila.
Začátek školy očima dětí a rodičů
Zlí jazykové tvrdí, že poslední týden před koncem prázdnin zaneprázdněné maminky (ale i tatínkové) "stříhají metr" a toužebně očekávají, kdy se opět po dvou měsících otevřou brány školy, aby si jejich rozdováděné (nebo znuděné) ratolesti převzali učitelé a vrátili je na cestu vzdělání, kázně a slušného chování.
Děti jsou ve většině případů nadšené podstatně méně, a čím víc se blíží začátek září, tím víc si přejí, aby škola shořela, učitelé odletěli do vesmíru a ministerstvo vyhlásilo dva roky prázdnin.
Nebudeme se zde pouštět do polemik stran potřebného školního vzdělání, ale nabídneme vám několik rad, jak děti vrátit do reality školních dnů a přežít s nimi začátek školy v pohodě. Děti, pokud neprochází nějakým problematickým obdobím, se poměrně rychle adaptují na nové zvyky a začátek školy zvládnou v pohodě. Někdy se ale to samé nedá říci o rodičích, kteří do svých dětí vkládají velké naděje a svými ambicemi jim začátek školy občas moc neusnadňují. Návrat do školy přináší nové povinnosti, ranní spěch a různé výzvy a klíčem k úspěšnému návratu do školy je příprava.
Chtělo by to rozumný kompromis a nastavení pravidel. Ideálně společných. S trochou přípravy, logickou komunikací a empatií můžete svým prvňáčkům i starším dětem pomoci překonat přechod z prázdnin do školních povinností a udržet si klidnou a harmonickou domácnost.
Začátek školy prakticky
1. Nastavte si společně denní režim
Poslední týden či 14 dní před začátkem školního roku je vhodné nastavit čas usínání a vstávání podle školního režimu, aby si děti pomalu zvykly na pravidelný režim. Lépe se bude dětem začátek školy vstřebávat po "absolvování" příměstského táboru, kde jsou děti vedeny k pravidelnému režimu. Vytvořte jednoduchý a jasný denní plán, který bude všem vyhovovat.
2. Vezměte školáka prvňáčka do školy
Děti, které nastupují do první třídy, mají začátek školy opravdu hektický, a také tajuplný. Škola pro ně představuje velkou neznámou a lépe svým školáčkům usnadníte začátek školy, pokud je třeba během prázdnin vezmete ke škole, projdete s nimi celé okolí, aby se zde snáze orientovaly. Ideální je i (pokud to režim školy dovoluje) seznámit děti s učiteli a ukázat jim třídu, do které budou chodit.
U starších dětí tyto aktivity odpadají, ale povšimněte si, zda se vaše dítko před začátkem školy nezačalo chovat jinak než obvykle. Zda není více uzavřené do sebe, zamlklé, smutné... Hovořte s dětmi, protože začátek školy může pro některé znamenat návrat do prostředí, kde jim není dobře (špatné vtahy se spolužáky či neoblíbený učitel, toxické prostředí, šikana a podobně).
3. Najděte školním potřebám své místo
Začátek školy je spojen s nákupem školních pomůcek. Není jich málo a jsou poměrně zásadním zásahem do rozpočtu každé rodiny s jedním nebo více školáky. Rozložte si proto nákup školních potřeb a pomůcek na několik měsíců a využijte slevové akce v obchodech, které vycházejí rodičům vstříc. Nechte děti, aby si vybraly třeba svůj oblíbený sešit nebo penál a budou mít pocit důležitosti. Začněte se základními věcmi a později přidejte, co je potřeba.
Nízkorozpočtové domácnosti a sociálně slabí mohou pak využít sociální programy nebo podporu neziskových organizací, které vypomáhají materiálně i finančně.
Všechny školní pomůcky a potřeby musí mít své místo. Ideální je, pokud mají vaše děti v pokoji pracovní kout s pohodlným psacím stolem, ergonomickou židlí a dostatečné množství úložného prostoru. Pokud budete důslední a hlídat, zda mají školáci toto místo uklizené, najdou vždy všechno, co pro školní přípravu potřebují.
4. Samostatně, zodpovědně, bez stresu
Ukažte dětem, že začátek školy je důležitý moment, jak najít rovnováhu mezi vaší prací, jejich školou a společným volným časem. Sdílejte s nimi své vlastní zkušenosti a tipy, jak zvládnout náročné situace. Vyprávějte jim o svých vlastních školních zážitcích a vzbuďte v nich touhu zažít podobná dobrodružství.
Nikdy nezapomínejte, že každé dítě má své tempo a své silné i slabé stránky. Nenakládejte na jejich bedra příliš mnoho osobních očekávání a představ, mohli byste být zklamáni. Naopak se snažte děti podporovat, oceňte jejich snahu a motivujte je.
Zdroj informací: dama.cz, agatinsvet.cz, hlidacky.cz
Publikováno: 1. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová